Miten jotkut jaksaa jauhaa kirjoitusvirheistä?

hankkikaa elämä

Miten oikeesti jotkut jaksaa ruikuttaa jostain kirjoitusvirheistä täällä? Miten h**vetissä se liittyy siihen, että voi olla oman alansa asiantuntija ja opiskella korkeakoulussa? Ei sinne opiskelemaan yleensä haeta kielioppikokeella vaan siihen opiskeltavaan aiheeseen liittyvällä pääsykokeella. Sitä paitsi ei kaikki jaksa olla niin vee pikkumaisia ku kirjoittelee jossai suomi24:ssä, että välttämättä jokainen pilkku ja yhdyssana olisi oikein. Jollakin voi oikeesti olla esimerkiksi lukihäiriö eikä se todellakaan tarkoita, että olisi tyhmä!!! Toi on enemmän tyhmää lytätä toisten viestejä vain sillä perusteella, että niissä on jotai kirjoitusvirheitä.

10

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä

      olen täysin samaa mieltä. Etenkin kohdasta jossa mainitsin suomi24:en. Ketä jaksaa kiinnostaa miten täällä kirjoitetaan, ei nää kirjoitukset minnekkään lehden etusivulle mene. Luultavasti suurin ongelma valittajilla on se, etteivät pääse peruskoulun äidinkielestä läpi! :D

    • kukkura1234

      Sulta puuttus n-kirjain viimeisestä lauseesta sanasta jotain.

    • joka tapauksessa

      Sitten joskus, kun olet tekemässä gradua tai kirjoittamassa kypsyysnäytettä, huomaat, että suomen kielen osaamisella on todella merkitystä. Yliopistossa opiskelleen kun oletetaan osaavan oman äidinkielensä kuta kuinkin täydellisesti.

      Siksi on tärkeää, että harjoittelee suomen kielen kirjallista taitoa kaikissa yhteyksissä sekä yrittää saada aikaan loogista ja mahdollisimman virheetöntä tekstiä.

    • menkööt

      joskus paikalliseen terveyskeskukseensa ja lukekoot omia kansioitaan. Siellä saa tirskua ihan ammattilaistenkin tekemiä kirjoitusvirheitä eikä ole yhtään sen huonompia ihmisiä työssään. :p

    • Anonyymi

      Moktar.Gubta
      2025-02-09 17:56:50
      UUSI

      "Kerroin minkälaisia kokemuksia minulla ja opettajakollegoillani on tukholman kouluista. Ruotsiahan voi aina verrata suomeen."

      Jospa kertoisit ensin, että eikös siellä opettajakoulussa lainkaan opetettu ison alkukirjaimen käyttöä, kun kyse on kaupunkien tai maiden nimissä (Tukholma , Suomi)?
      Välimerkkien käyttökin taisi sekin unohtua opetuksen ulkopuolelle.

      Nauretaan yhdessä. Opettajakollegasi voivat halutessaan yhtyä nauruun. ;)

    • Anonyymi

      Minulla ainakin tulee tunne, että jos ammattilainen tuottaa kielivrheitä täynnä olevaa tekstia, niin hän ei suhtaudu vakavasti tekemisiinsä. Silloin myös hänen ammattiosaamisensa tulos on epäiltävissä samasta syystä, eli ei viitsitä paneutua tehtäviin, vaan ne huiskaistaan nopeasti.

      Ymmärrän kyllä, jos ihmisellä on lukihäriö, niin virheettömän tekstin tuottaminen on merkittävästi vaikeampaa.

    • Anonyymi

      Niin pelkele, niitä urpoja on moneen lähtöön.

    • Anonyymi

      Korkeakoulutasoinen ihminen osaa kirjoittaa moitteetonta suomea. Jos ei osaa, tällainen henkilö ei herätä luottamusta missään työssä asiantuntijana. Kelpaa bussikuskiksi, kaupan kassaksi ja siivoojaksi.

      Tällä palstalla edes ei voi ottaa vakavasti aloituksia ja kommentointia, joiden kirjoittaja on aivan pihalla suomen kielen kirjoitussäännöistä. On oma etu kirjoittaa asiallista ja kirjoitussääntöjen mukaista suomea.

    • Anonyymi

      Esimerkiksi "sininen on parempi kun punainen"

      Tällaista ammattitaitoa on mm. iltapäivälehdissä.

    • Anonyymi

      Viesti ei ole uskottava eikä vakavasti otettava, kun siinä on turhia kirjoitusvirheitä joka virkkeessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2291
    2. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      105
      2231
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      52
      2177
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1527
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      230
      1498
    6. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1416
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1382
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1161
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1116
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      26
      1106
    Aihe