Miten jotkut jaksaa jauhaa kirjoitusvirheistä?

hankkikaa elämä

Miten oikeesti jotkut jaksaa ruikuttaa jostain kirjoitusvirheistä täällä? Miten h**vetissä se liittyy siihen, että voi olla oman alansa asiantuntija ja opiskella korkeakoulussa? Ei sinne opiskelemaan yleensä haeta kielioppikokeella vaan siihen opiskeltavaan aiheeseen liittyvällä pääsykokeella. Sitä paitsi ei kaikki jaksa olla niin vee pikkumaisia ku kirjoittelee jossai suomi24:ssä, että välttämättä jokainen pilkku ja yhdyssana olisi oikein. Jollakin voi oikeesti olla esimerkiksi lukihäiriö eikä se todellakaan tarkoita, että olisi tyhmä!!! Toi on enemmän tyhmää lytätä toisten viestejä vain sillä perusteella, että niissä on jotai kirjoitusvirheitä.

10

762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyllä

      olen täysin samaa mieltä. Etenkin kohdasta jossa mainitsin suomi24:en. Ketä jaksaa kiinnostaa miten täällä kirjoitetaan, ei nää kirjoitukset minnekkään lehden etusivulle mene. Luultavasti suurin ongelma valittajilla on se, etteivät pääse peruskoulun äidinkielestä läpi! :D

    • kukkura1234

      Sulta puuttus n-kirjain viimeisestä lauseesta sanasta jotain.

    • joka tapauksessa

      Sitten joskus, kun olet tekemässä gradua tai kirjoittamassa kypsyysnäytettä, huomaat, että suomen kielen osaamisella on todella merkitystä. Yliopistossa opiskelleen kun oletetaan osaavan oman äidinkielensä kuta kuinkin täydellisesti.

      Siksi on tärkeää, että harjoittelee suomen kielen kirjallista taitoa kaikissa yhteyksissä sekä yrittää saada aikaan loogista ja mahdollisimman virheetöntä tekstiä.

    • menkööt

      joskus paikalliseen terveyskeskukseensa ja lukekoot omia kansioitaan. Siellä saa tirskua ihan ammattilaistenkin tekemiä kirjoitusvirheitä eikä ole yhtään sen huonompia ihmisiä työssään. :p

    • Anonyymi

      Moktar.Gubta
      2025-02-09 17:56:50
      UUSI

      "Kerroin minkälaisia kokemuksia minulla ja opettajakollegoillani on tukholman kouluista. Ruotsiahan voi aina verrata suomeen."

      Jospa kertoisit ensin, että eikös siellä opettajakoulussa lainkaan opetettu ison alkukirjaimen käyttöä, kun kyse on kaupunkien tai maiden nimissä (Tukholma , Suomi)?
      Välimerkkien käyttökin taisi sekin unohtua opetuksen ulkopuolelle.

      Nauretaan yhdessä. Opettajakollegasi voivat halutessaan yhtyä nauruun. ;)

    • Anonyymi

      Minulla ainakin tulee tunne, että jos ammattilainen tuottaa kielivrheitä täynnä olevaa tekstia, niin hän ei suhtaudu vakavasti tekemisiinsä. Silloin myös hänen ammattiosaamisensa tulos on epäiltävissä samasta syystä, eli ei viitsitä paneutua tehtäviin, vaan ne huiskaistaan nopeasti.

      Ymmärrän kyllä, jos ihmisellä on lukihäriö, niin virheettömän tekstin tuottaminen on merkittävästi vaikeampaa.

    • Anonyymi

      Niin pelkele, niitä urpoja on moneen lähtöön.

    • Anonyymi

      Korkeakoulutasoinen ihminen osaa kirjoittaa moitteetonta suomea. Jos ei osaa, tällainen henkilö ei herätä luottamusta missään työssä asiantuntijana. Kelpaa bussikuskiksi, kaupan kassaksi ja siivoojaksi.

      Tällä palstalla edes ei voi ottaa vakavasti aloituksia ja kommentointia, joiden kirjoittaja on aivan pihalla suomen kielen kirjoitussäännöistä. On oma etu kirjoittaa asiallista ja kirjoitussääntöjen mukaista suomea.

    • Anonyymi

      Esimerkiksi "sininen on parempi kun punainen"

      Tällaista ammattitaitoa on mm. iltapäivälehdissä.

    • Anonyymi

      Viesti ei ole uskottava eikä vakavasti otettava, kun siinä on turhia kirjoitusvirheitä joka virkkeessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      91
      1919
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1753
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      305
      1550
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1441
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      88
      1028
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      997
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      958
    9. 67
      944
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      931
    Aihe