onko

onko?

Onko hindujen merkkinä jokin puuvilla ranneke?
Sellainen puuvilla nyöri? Olen nähnyt joillakin suomalaisilla... Kyselen tässä vaan Mistä niitä saa???

3

481

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Madhava

      Kyseessä lienee "Rakhi", suojeleva ranneriipus joita ystävät, ja eritoten sisaret ja veljet, antavat toisilleen. Esineen magia piilee antajan tahdossa, joten sellaisen voi halutessaan punoa itsekin ja antaa jollekulle. Perinteinen aika tämän tekemiseen on Sravana-kuun (heinä-elokuu) täydenkuun päivä, Rakhi-purnima eli http://en.wikipedia.org/wiki/Raksha_Bhandan .

      Ensi kerralla otsikkoon hieman kuvaavampi aihenimi, esimerkiksi "Hindujen puuvillaranneke". Että näistä kostuu tulevaisuudessakin joku.

    • välttämättä

      Ei se välttämättä tarkoita yhtään mitään. Kunhan on joku koriste ranteessa. Eikä hindulaisilla ole yhtään mitään yhtäläistä ulkoista merkkiä siitä, että he ovat hinduja. Et voi päätellä yhtään mitään jokun rannekkeesta.

    • Madhava

      Lisäksi tällaisia käteen sidottuja nyörejä saadaan usein temppeleistä. Alttarilla ja jumalhahmojen edessä uhratuilla esineden uskotaan kantavan kyseisen jumalan siunaavaa vaikutusta.

      Samanlaisiin voi usein törmätä myös buddhalaisen tradition temppeleissä ja luostareissa, ainakin Intiassa ja tiibetinbuddhalaisuuden parissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      78
      3037
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1271
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      161
      1157
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1020
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      951
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      309
      925
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      819
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      815
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      805
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      91
      783
    Aihe