Hei, voiko ostaa netistä tai jotenkin pre paid liittymän, joka toimii Turkissa? Tai puheaikaa netin kautta Turkkissa olevaan liittymään? Kyse on ystävästäni joka asuu turkissa ja on täysin miehensä alistama, haluan lähettää hänelle kännykän ja prepaid kortin, että hän saa tilanteen sattuessa soitettua edes jollekin. Neuvoja, pliis!
Turkissa Pre Paid liittymä
6
4534
Vastaukset
- ++00++
Hei.Ajatuksesi on tosi kaunis. Kännykkään liittyvät vaikeudet. Jos ostat kännykän Suomesta siitä tarvitaan alkuperäinen kuitti tämän henkilön nimellä ja yhdellä passin leimalla saa rekisteröityä yhden puhelimen. Parempi olisi ostaa puhelin Turkistä. Ilman puhelimen rekisteröintiä se sulkeutuu viikossa.
Prepaid liittymistä.
Niitä on Avea, Turkcel ja Vodaphone. Avea ei toimi Soneran kanssa. Eli tekstiviestit eivät mene läpi.Tarkista ensin sinun oma liittymäsi mikä se on ja sitten sellainen liittymä millä voitte myös tekstailla.
Asun itse paljon Turkissa. Jos haluat voin yrittää auttaa sinua. Eli idea olisi että voisin käydä katsomassa mitä puhelimet taalla maksavat ja minkä liittyman kortin haluat ystavallesi. Vaikka hän ei asuisi samalla paikalla niin asian pystyisi hoitamaan siten että voisin laittaa hanelle postin kautta rahaa puhelinta ja puhelinkortin avaamista varten.Se kaikkein halvin ja nopein. ja sinä laittaisit minun tililleni rahaa. Ensin kuitenkin haluan varmistua sinusta ja sinun täytyy varmistua minusta. En halua mitään epäselvyyksiä puolin tai toisin. Missä päin ystäväsi asuu. Minä asun Alanyassa.Samoin haluatko puhelimen ko henkilön nimelle vai mahdollisesti jollekin muulle? Kun puhelinkortti on ostettu konturin eli puheajan osto onnistuu taas vaikka ei ole samalla paikkakunnalla. Taas kuittia vastaan sinä laittaisit rahan tililleni Suomessa. Jos tällainen järjestely sinua tyydyttää anna joku sähköposti osoite, jonka kautta voimme asiaa ruveta hoitamaan. Näin ei olisi väärinkäytön mahdollisuutta.
Vielä yksi vaihtoehto. Ostaa normaali puhelinkortti ystavallesi ja hän pystyisi sillä soittamaan sinulle normaalista puhelinkioskista. Tämä ehdottomasti halvin vaihtoehto.- Blondien Queen
Hei, siis kiitos todella todella paljon! Autoit tosi paljon ja puhelinkortti on paras vaihtoehto, ei olisi tullut mieleenkään! Muutenkin tuntui hyvältä että joku näin auttaa, tuli heti jotenkin hyvä olo. Lämmin halaus ja mahtavaa kevättä sinne Alanyaan!
- ++00++
Blondien Queen kirjoitti:
Hei, siis kiitos todella todella paljon! Autoit tosi paljon ja puhelinkortti on paras vaihtoehto, ei olisi tullut mieleenkään! Muutenkin tuntui hyvältä että joku näin auttaa, tuli heti jotenkin hyvä olo. Lämmin halaus ja mahtavaa kevättä sinne Alanyaan!
Puhelinkortista.Varmista vielä että tällä ystävälläsi on lähellä puhelinkioski, josta voi soittaa. Halvin on soittaa langasta lankaan.Kalliimpi myös langasta- kännykkään. Myös postista voi soittaa ulkomaille ja kaikista halvin jos mahdollista on internettikahvilasta laittaa sähköpostia tai puhua mesen kautta.
- asdsfdgfhj
älä valehtele, sehän on tasa- arvon esimerkkimaa.
- nyt ärrällä 8,50e
Ja toimii Turkissa! Muista, et liittymä on aktivoitava Suomessa -> eli pistät simmin johonkin puhelimeen ja soitat ekan puhelun. Sitten se on aktiivinen.
Puhelut Turkissa on hirmukalliita, tekstarit ovat hieman halvempia.
Puheaikaa voit ladata osoitteessa http://www.dna.fi/ - mauri1234
jos haluat voi osta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5208836Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1556096Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3565133Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664729Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s984331Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664043SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1843912- 911838
- 1031384
- 47949