PC-käyttäjät veks ja kommentointia

Olen sitä mieltä, että kaikki Wintoosa-käyttäjät voisivat olla tulematta Mac-keskusteluihin, jos kerran ei ole muuta tarkoitusta kuin haukkua tai irvailla. Onko niin huonot kokemukset PC:stä et täytyy Pro-kalustoa tulla haukkumaan. Hävettää puolestanne. Täytyy vielä sanoa: ei kolahda noi nälvimiset, koska Mac-käyttäjät ovat tyytyväisiä rautaansa ja softaansa (=toimiva, pitkäikäinen, virusvapaa ja kilpailukykyinen joka osa-alueella).

Olen nyt viikon ajan seurannut näitä keskusteluja, ja alkaa pikkuhiljaa ketuttaa toi PC-nörttien puuttuminen asioihin. Varsinkin kun heillä yleensä ei ole kokemuksia tietokoneista muuten kuin pelaamisesta. Olen itse kuulunut Macisteihin jo yli kymmenen vuotta. Viimeiset 8 vuotta on kulunut grafiikan ja taiton parissa. Näihin kuluu töissä noin 7 h päivässä ja 3 h vielä kotona itsensä kehittämiseen.

Monesti ollaan työpaikalla kohdattu ongelmia molempien työalustojen (OS 9 ja Win) kanssa. Erona vain on se, kun Wintoosa kaatuu noin 3 kertaa päivässä kun taas Macit hyrräävät montakin päivää kaatumatta. Outoa tässä on se, että Wintoosa-puolella käytetään pääosin nettiä, sähköpostia, ja tekstinkäsittelyohjelmia (eli ei varsinaista "raskasta työtä"). Ja tietysti kerran viikossa täytyy ladata viimeisimmät virustorjuntaohjelmat. Itse en ole vielä kertaakaan näiden vuosien aikana kohdannut virusta koneessani, vaikka verkossa ollaan.

Täytyy vaan sanoa, että voi voi niitä tiedottomia opiskelijoita ja kotiäitejä, jotka ostavat näitä reikäjuusto-PeeCeitä kotiinsa. Eivät tiedä mihin virus ja päivityskierteeseen ovat joutuneet.

Onhan se nyt selvää miksi PC:t ovat niin paljon halvempia kuin Macit:
1. Eihän kukaan ostaisi niitä, jos ne olisivat saman hintaisia, koska vikaa on enemmän kuin juotoksia.
2. Osat teetetään ties missä vinkuintian maissa lapsityövoimalla, joten työvoima ainakin on halpaa. Siis niin on tuotekin.
3. PC:t ovat lyhytikäisiä. Meillä töissä PC:t uusitaan noin vuoden välein ja Macit 3-4 vuoden välein (=sama hinta).

Ihmettelen varsinkin sitä, kun kiltit vanhemmat ostavat lapsillensa näitä PC-koneita lahjaksi. Eivät edes välitä millaisia, kunhan ostavat. Mennään jostain Citymarketista hakemaan 700 euron laatikko kaikilla "herkuilla". Tämän jälkeen nämä lapset ovat "ATK-ammattilaisia" ja osaavat ja tietävät koneista kaiken. Sit tullaan keskustelupalstoille nälvimään Pro-kalustoa (Härre Kaad, mitä nörtei!).
Selitetään kun on 3,2 GHZ Matsui, Pro 12000, Hypersuper 300 G ja pari peliä, et mitä te noitten Macin raadoil oikeen teette. TOTUUS: kyseiset koneet ei pärjää testeissä edes 1 GHZ iMacille.

Itselläni on kaksi kpl G4 533 MHZ ja pärjännyt niillä jo viimeiset 3 vuotta ja pärjään jatkossakin, vaikka työnkuvaani kuuluukin painokelpoinen kuvankäsittely, 3D-mallinnus ja isot taittotyöt.

LISÄYS EDELLISEEN: Toinen koneistani korvataan lähiviikkojen aikana Macin lippulaivalla eli G5 tupla 2 GHZ. Kerron sit myöhemmin komemuksista...

P.S. Ei mulla PeeCeitä vastaan mitään ole vaan niiden kateellisia käyttäjiä. Ei kannata nälviä jos ei kerran koko totuutta tiedä!

T: ILTAA JA KOMMENTTEJA ODOTTAVA...
281535
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

... näinhän se on. Mutta antaa silti vaan kaikkien kukkien kukkia! Se on aina niiiiiin hauskaa huomata kuinka joku pösilön flamen aloittanut yhtäkkiä "alakynteen" jääneenä vaikenee tyyten!

Kommenttisi osuivat kohalleen, itellä 450 Sawtooth ja komeesti työntää grafiikkaa ja nettisivuja maksaville asiakkaille! Niitä vähän enempi niin G5 -tilaus lähtee...

Äänestä

"Ihmettelen varsinkin sitä, kun kiltit vanhemmat ostavat lapsillensa näitä PC-koneita lahjaksi.Sit tullaan keskustelupalstoille nälvimään Pro-kalustoa (Härre Kaad, mitä nörtei!)."

Ihmettelen suuresti mihin nämä 'lapset' tarvitsevat sitten vaihtoehtoisesti Pro-kalustoa (Plz mikä nimitys, ihanko ite keksit)

"TOTUUS: kyseiset koneet ei pärjää testeissä edes 1 GHZ iMacille."

Saisko jostain ihan testituloksia eikä mutu faktaa?

Äänestä
  • käyvät täällä (pro-palstalla) kehuskelemassa viimeistä huutoa olevia peeceitään, jotka kuitenkin ovat viritettyjä lähinnä (pelkästään?) pelaamiseen. Jostain syystä Mac-kalusto (=ammattilaislaitteisto) herättää suunnattomia intohimoja osassa juniorinörttejä tai -wannabeita.

    Se ottoo piähän välistä!

    Testituloksiin löydät kunhan lueskelet vaikkapa tätä palstaa vähän taapäin. Tai ala käyttämään Macia, mutulla menee komeemmin!!!

    Äänestä

  • ...siksi, että ostaa lapselle heti sellaisen koneen, josta hänen ei tarvitse olla kateellinen toiselle. Huom! Lapsilla tarkoitetaan myös "aikuisia", jotka ihmettelevät tai jopa epäilevät tätä Macin äärettömän luotettavaa, helppokäyttöistä ja kestäävää tekniikkaa.

    Äänestä

että mitä varten sinne niitä Puuceitä ollenkaan hommataan, kun niiden askareet hoituisivat hyvin Macillakin, eikä tulisi kalliimmaksikaan? Nettikäyttöönhän Wintoosaa nimenomaan EI kannata ostaa, tunnetuista syistä. Ainakin teillä pitäisi olla hyvin tiedossa nämä alustojen erot. Kaikissa firmoissa ei niistä ole haisuakaan.

Äänestä
  • sen takia, että ATK-tukihenkilöllä olisi jotain tekemistä.

    Äänestä

  • Mac_Veikka kirjoitti:

    sen takia, että ATK-tukihenkilöllä olisi jotain tekemistä.

    ...meillä on Wintoosa-ritsoja niin paljon, koska muuten työttömiä olisi todella paljon enemmän. On kaikille "tukihenkilöille" ja "ylläpitokaverille" töitä, kun joka päivä joutuu jotain päivittämään ja huoltamaan...

    Äänestä

Ihan samat sanat voisi sanoa toisinpäin ainakin tälle Repe Ruutikallolle. Muista Mac-asiantuntijoista ei ole valittamista, mutta Repe saisi pysyä visusti pois tuolta wintoosa-puolelta.

Vaikka olenkin tällä palstalla tälläinen vääräoppinen, eli pc-koneen käyttäjä, on silti jonkun verran kokemusta myös Mac:istä. Aikaisemmin olin sitä mieltä, että Mac on erittäin hyvä kone - varsinkin kaikissa raskaammissa hyötytehtävissä, enkä löytänyt siitä mitään huonoa sanottavaa(ehkä hintaa lukuunottamatta). Nyt olen kuitenkin alkanut tulla toisiin ajatuksiin, jos Mac:in käyttäminen saa noin pahasti kusen nousemaan päähän.(ehkä muut Macistit onnistuvat vielä korjaamaan tämän näkemyksen)

Jos siis Repe et tiedä oikeasti vastausta johonkin windows-puolella kysyttyyn kysymykseen, niin pidä turhat mölyt mahassa ja jätä vastaamatta. Aivan yhtä järkevää käytöstä olisi, jos täällä Mac-palstalla esitettyihin kysymyksiin vastaisi aina vaikkapa tähän tyyliin:
"Sulla ei taida olla Playstation2? Mulla on Playstation2 ja siinä ei ole ikinä ollut tuota ongelmaa. Hanki sinäkin Playstation2."
Tälläinen vastaus olisi varmasti aivan totta, mutta ei vain liittyisi oikeasti mitenkään mihinkään kysyttyyn ongelmaan. Samaan tyyliin vastaa windows-puolella R. Ruutikallo mainostaen Mac:iä, jokaisessa kysytyssä ongelmassa, johon vastaa. Ei vaikuta siis kovin järkevältä toiminnalta.

Hyviä käytöstapoja tulee noudattaa, vaikka Mac olisi kuinka paljon erinomaisempi kuin Windows. Turha siis vastailla mitään sellaisiin kysymyksiin, joihin ei tiedä vastausta. Saa kyllä Repekin minunkin puolesta myös wintoosa-puolella vastauksia esittää, mutta vain siinä tapauksessa, jos todellakin osaa oikeasti auttaa. Jos vaikka Ladassa on tuulettajan hihna poikki, niin ei se korjaannu mihinkään sellaisen naapurin neuvolla, joka osaa vain kehua, kuinka hänen oma autonsa toimii hyvin. Siinä saattaisi jäädä yhdelle naapurille rikkinäinen auto ja toiselle tulla musta silmä.

Hyvää joulun odotusta kuitenkin kaikille tasapuolisesti käyttöjärjestelmästä riippumatta.

Äänestä
  • Onko Ruutikallo käyny härnäämässä vai? Pysy vaan poissa sieltä! Siellä ei ole mitään sulle, varsinkaan jos et pysty asiallisesti vastaamaan. Näin toivotaan myös toisinpäin.

    Ja olisi kiva kuulla perusteluja Vääräoppiselta tähän kommenttiin: "Aikaisemmin olin sitä mieltä, että Mac on erittäin hyvä kone - varsinkin kaikissa raskaammissa hyötytehtävissä, enkä löytänyt siitä mitään huonoa sanottavaa(ehkä hintaa lukuunottamatta). Nyt olen kuitenkin alkanut tulla toisiin ajatuksiin".

    Äänestä

  • Mac_Veikka kirjoitti:

    Onko Ruutikallo käyny härnäämässä vai? Pysy vaan poissa sieltä! Siellä ei ole mitään sulle, varsinkaan jos et pysty asiallisesti vastaamaan. Näin toivotaan myös toisinpäin.

    Ja olisi kiva kuulla perusteluja Vääräoppiselta tähän kommenttiin: "Aikaisemmin olin sitä mieltä, että Mac on erittäin hyvä kone - varsinkin kaikissa raskaammissa hyötytehtävissä, enkä löytänyt siitä mitään huonoa sanottavaa(ehkä hintaa lukuunottamatta). Nyt olen kuitenkin alkanut tulla toisiin ajatuksiin".

    oletko sitä mieltä että pc on hyvä tietokone.? minun mielestä kunnollista tietokonetta ei vielä ole tehtykään, semmoista mikä toimisi täysin moitteettomasti. pc kaatuilee melkein päivittäin mac huommatavasti harvemmin. pc käyttöjärjestelmä on myös kaukana hyvästä.kaverit nokialla ja hpllä
    ylläpidossa töisssä, moittii jatkuvasti puucctä toiminnasta. mac on ehdotommasti vaan liian kallis kone.

    Äänestä

  • Mac_Veikka kirjoitti:

    Onko Ruutikallo käyny härnäämässä vai? Pysy vaan poissa sieltä! Siellä ei ole mitään sulle, varsinkaan jos et pysty asiallisesti vastaamaan. Näin toivotaan myös toisinpäin.

    Ja olisi kiva kuulla perusteluja Vääräoppiselta tähän kommenttiin: "Aikaisemmin olin sitä mieltä, että Mac on erittäin hyvä kone - varsinkin kaikissa raskaammissa hyötytehtävissä, enkä löytänyt siitä mitään huonoa sanottavaa(ehkä hintaa lukuunottamatta). Nyt olen kuitenkin alkanut tulla toisiin ajatuksiin".

    Ne perustelut olisivat tulleet siinä, jos olisit ottanut sen sitaatin loppuun asti.

    Aloin siis epäilemään Macin erinomaisuutta sillä perusteella, että sen käyttäminen saa kusen nousemaan päähän. Tämä ei ole kyllä onneksi ainakaan vielä pitänyt paikkansa kuin tämän yhden henkilön kohdalla.

    Äänestä

  • ...Repe on niin pahasti vastannut, että kismittää? Itse käytän molempia koneita ja tyytyväinenkin olen ollut molempiin. Kieltämättä Macillä hoidan vaativat projektit ja PC on jäänyt pitkälti surffi- ja pelikonsoliksi, koska virusongelmat on vuosien varrella koitunut turhaksi haitaksi ja sen luotettavuus on tietenkin kärsinyt. Ennen raskaat projektit hoituivat ihan hyvin PCllä, mutta uuden Macin käyttämisen jälkeen ei tulisi enää ikimaailmassa mieleenikään siirtyä takaisin wintoosa-ympäristöön. Wintoosan jatkuva kaatuileminen ja päivittäminen alkoi todella vituttaa!

    Tuskin kukaan on ollut huono käytöksinen teitä PC-käyttäjiä kohtaan, vaan on kertonut oman mielipiteensä asiasta. Teit äsken ihan samalla tavalla, eikä se minua haittaa yhtään. Olen vaan todella ihmeissäni, että mitkä ovat "raskaammat hyötytehtävät", johon ei Macci enää pysty? Taitaa olla toisenlainen käsitys kuin niillä, jotka todella tarvitsevat koneeltaan luotettavuutta, toimivuutta ja ennen kaikkea mainoksissa lupaamaa suorituskykyä ja tehoa.

    Hyvää joulun odotusta!

    Äänestä

  • Mac_Veikka kirjoitti:

    Onko Ruutikallo käyny härnäämässä vai? Pysy vaan poissa sieltä! Siellä ei ole mitään sulle, varsinkaan jos et pysty asiallisesti vastaamaan. Näin toivotaan myös toisinpäin.

    Ja olisi kiva kuulla perusteluja Vääräoppiselta tähän kommenttiin: "Aikaisemmin olin sitä mieltä, että Mac on erittäin hyvä kone - varsinkin kaikissa raskaammissa hyötytehtävissä, enkä löytänyt siitä mitään huonoa sanottavaa(ehkä hintaa lukuunottamatta). Nyt olen kuitenkin alkanut tulla toisiin ajatuksiin".

    Alkuperäisen viestin kanssa olen kyllä myös siinä samaa mieltä, että jos ostaa citymarketista(tai mistä tahansa) valmiin konepaketin kaikkine osineen 700 eurolla, niin ei varmasti useimmissa tapauksissa saa mitään kovin laatutuotetta. Kun kehnoon pakettikoneeseen liitetään usein vielä kokematon käyttäjä, niin lopputulos ei voi olla kovin hyvä.

    Jos tietää koneista niin vähän, että haluaa ostaa sellaisen valmispakettina, niin minäkin suosittelisin säästämään vähän lisää ja hankkimaan Macin, jos valmispaketti on se ainoa vaihtoehto.

    Äänestä

  • Vääräoppinen kirjoitti:

    Ne perustelut olisivat tulleet siinä, jos olisit ottanut sen sitaatin loppuun asti.

    Aloin siis epäilemään Macin erinomaisuutta sillä perusteella, että sen käyttäminen saa kusen nousemaan päähän. Tämä ei ole kyllä onneksi ainakaan vielä pitänyt paikkansa kuin tämän yhden henkilön kohdalla.

    Ei tuo ole mikään perustelu! Taitaa kyllä kusi lainehtia nyt aivan jonkun muun päässä...

    Äänestä

  • Vääräoppinen kirjoitti:

    Alkuperäisen viestin kanssa olen kyllä myös siinä samaa mieltä, että jos ostaa citymarketista(tai mistä tahansa) valmiin konepaketin kaikkine osineen 700 eurolla, niin ei varmasti useimmissa tapauksissa saa mitään kovin laatutuotetta. Kun kehnoon pakettikoneeseen liitetään usein vielä kokematon käyttäjä, niin lopputulos ei voi olla kovin hyvä.

    Jos tietää koneista niin vähän, että haluaa ostaa sellaisen valmispakettina, niin minäkin suosittelisin säästämään vähän lisää ja hankkimaan Macin, jos valmispaketti on se ainoa vaihtoehto.

    ...sit kumma kun väitetään, et Macci on liian kallis. Ymmärsinkö oikein, jos haluaa "kunnon" PC-koneen, niin se maksaa lähes yhtäpaljon kuin Macci. Jos olet seurannut Maccien hintoja, niin alas on tullut reippaasti.

    Siltikin laatu ratkaisee ei hinta!

    Äänestä

  • Mac_Veikka kirjoitti:

    ...sit kumma kun väitetään, et Macci on liian kallis. Ymmärsinkö oikein, jos haluaa "kunnon" PC-koneen, niin se maksaa lähes yhtäpaljon kuin Macci. Jos olet seurannut Maccien hintoja, niin alas on tullut reippaasti.

    Siltikin laatu ratkaisee ei hinta!

    "Kunnon" koneen hinta riippuu ihan käyttötarpeesta.

    Jos ostaa pc:n pakettikoneena, tulee mukana todennäköisesti myös sellaisia osia ja ominaisuuksia, joita ei välttämättä tarvitse. Toisaalta taas jotkut ominaisuudet voivat olla kuitenkin riittämättömiä.

    Kunnollisen pc:n saa edullisesti, kun ostaa koneen osina(jos itse ei osaa koota, kokoaa kauppias). Silloin voi hankkia koneen juuri sellaisella minimikokoonpanolla, mikä on omiin tarpeisiin riittävä, mutta kuitenkin laadukas, kun/jos valitsee laadukkaat osat. Rahaa kuitenkin säästyy siinäkin, kun ei osta mitään tarpeettomia osia.

    Myöhemmin tätä minimikokoonpanoa voi laajentaa, hankkimalla lisää osia tai päivittämällä niitä uudempiin. Hintaa tietysti kertyy silloin enemmän, mutta vasta siinä vaiheessa, kun todella tarvitsee jotakin. Koneen ominaisuuksia voi siis kasvattaa myös vähitellen oman käyttötarpeen(tai lompakon) kasvaessa.

    Äänestä

  • Mac_Veikka kirjoitti:

    ...sit kumma kun väitetään, et Macci on liian kallis. Ymmärsinkö oikein, jos haluaa "kunnon" PC-koneen, niin se maksaa lähes yhtäpaljon kuin Macci. Jos olet seurannut Maccien hintoja, niin alas on tullut reippaasti.

    Siltikin laatu ratkaisee ei hinta!

    Mac hinnalla saa kaksi "kunnon" PC konetta, ja Linuxin joka on monipuolisempi kuin OS X saa verkosta ilmaiseksi, joten siinäki voi säästä.

    Äänestä

  • 1. Täällä on vain yksi Windows-palsta (Windows), useimmat muut on otsikoitu käyttisten suhteen avoimiksi. Mac-palstalla on ollut _paljon_ enemmän asiaankuulumatonta vittuilua kuin Windows-palstalla, mikä selviää lukemalla palstoja.

    2. Vastaus se on sekin, miten ongelmalta olisi alun perin välttynyt. Suurin osa tietokoneitten käyttäjistä ei esimerkiksi tiedä, että virukset eivät toimi Macissa. Melkein yhtä suuri osa ei ole kuullutkaan, että Windowsille on olemassa erinomainen ja kilpailukykyinen vaihtoehto. Mac-käyttäjissä taas ei taida olla ainuttakaan, joka ei tietäisi jotain Wintoosista - ainakin siitä että useimmat ihmiset käyttävät sellaisia.

    3. Valitettavasti en ihan tässä vaiheessa lupaa täyttää toivettasi sinulle sopivasta keskustelutyylistä, sillä olen toki antanut vastauksia joista voi olla hyötyä monille, vaikka ei ehkä akuutisti kysyjälle. Windows-palstalta voin varmaan luvata pysyä poissa, kuten olen tähänkin saakka aika tarkkaan pysynyt.

    4. Nämä kaikki osastot ovat ensisijaisesti _keskusteluja_, eivät kysymys- ja vastauspalstoja. Pohdipa aikasi kuluksi, mitä sana keskustelu tarkoittaa ja miten se eroaa pelkästä kysymisestä ja vastaamisesta.

    5. Oikein mukavaa joulun odotusta itse kullekin säädylle sekä niin kiristäville kuin löysemmillekin pipoille!

    Äänestä

  • Repe Ruutikallo kirjoitti:

    1. Täällä on vain yksi Windows-palsta (Windows), useimmat muut on otsikoitu käyttisten suhteen avoimiksi. Mac-palstalla on ollut _paljon_ enemmän asiaankuulumatonta vittuilua kuin Windows-palstalla, mikä selviää lukemalla palstoja.

    2. Vastaus se on sekin, miten ongelmalta olisi alun perin välttynyt. Suurin osa tietokoneitten käyttäjistä ei esimerkiksi tiedä, että virukset eivät toimi Macissa. Melkein yhtä suuri osa ei ole kuullutkaan, että Windowsille on olemassa erinomainen ja kilpailukykyinen vaihtoehto. Mac-käyttäjissä taas ei taida olla ainuttakaan, joka ei tietäisi jotain Wintoosista - ainakin siitä että useimmat ihmiset käyttävät sellaisia.

    3. Valitettavasti en ihan tässä vaiheessa lupaa täyttää toivettasi sinulle sopivasta keskustelutyylistä, sillä olen toki antanut vastauksia joista voi olla hyötyä monille, vaikka ei ehkä akuutisti kysyjälle. Windows-palstalta voin varmaan luvata pysyä poissa, kuten olen tähänkin saakka aika tarkkaan pysynyt.

    4. Nämä kaikki osastot ovat ensisijaisesti _keskusteluja_, eivät kysymys- ja vastauspalstoja. Pohdipa aikasi kuluksi, mitä sana keskustelu tarkoittaa ja miten se eroaa pelkästä kysymisestä ja vastaamisesta.

    5. Oikein mukavaa joulun odotusta itse kullekin säädylle sekä niin kiristäville kuin löysemmillekin pipoille!

    1. Periaatteessa on näin, mutta käytännössä mielestäni ei. Windows on kuitenkin niin yleinen järjestelmä, että Mac- ja Linux-palstaa lukuunottamatta melkein kaikkia muita palstoja voidaan pitää lähes automaattisesti windows-alueena. Ikävää, jos myös Mac-palsta on joutunut kärsimään asiattomista vastauksista, mutta se ei tee vastavittuilua yhtään oikeutetummaksi. Päin vastoin sellainen vain pahentaa tilannetta entisestään.

    2. Tästä olen selvästi eri mieltä. Ei ole mikään oikea vastaus kysymykseen, jos sanotaan vain, kuinka ongelma olisi tullut välttää. Se on vain viisastelua, eli rumemmin sanottua vittuilua. Jos joku kysyy apua esimerkiksi ongelmaan virustorjuntaohjelman kanssa, ei vastaus siihen todellakaan ole se, että Mac:issä ei tarvitse virustorjuntaa. Jos tiedät vastauksen, joka todellakin auttaa silloista kysyjää ongelmatilanteessa, vastaa vain silloin. Jos et tiedä, jätä kokonaan vastaamatta. Jos jollain on puolestaan kysymys koskien Mac:ia, osaa hän varmasti laittaa kysymyksen ihan suoraan tänne Mac-palstalle.

    3. Yhden myönnytyksen annan vaikka joka palstalle. Jos joku kysyy neuvoa uuden tietokoneen hankintaan, niin silloin voit aivan vapaasti käydä mainostamassa myös omaa hyväksi havaitsemaasi vaihtoehtoa. Silloin se on täysin hyväksyttävää, ellei kysymys ole rajattu jo valmiiksi tiukemmin, (esim. tyyliin Intel vai AMD). Muissa kysymyksissä ole tarkka, ennen kuin vastaat mitään. Jälkikäteen tapahtuva viisastelu ongelman välttämisestä ei todellakaan auta ketään. Pahimmillaan se aiheuttaa ongelman kanssa painivalle kysyjälle vain pahaa mieltä ja synnyttää aivan turhaa eripuraa käyttäjien välille. Ei ole kenenkään etu, että näillä palstoilla oleva tappelu vain lisääntyy ja jättää jalkoihinsa kaikki asialliset viestit. Turhat viisastelut voi siis jättää pois. Se olisi kaikkien etu. Jo nyt täällä on aivan tarpeeksi sellaisiakin vastaajia, jotka pelkästään vain vittuilevat ja pilailevat ilman ainoatakaan asiallista aihetta. Ei tähän sen lisäksi tarvita enää yhtään puolipäiväistä viisastelijaa.

    4. Ymmärrän tämän eron hyvin. Uskon, että myös sinä ymmärrät tämän eron. Ei pitäisi siis olla kovin vaikeaa huomata, milloin viestin aiheena on joku laaja-alaisempi keskustelu ja milloin se on pelkkä kysymys.

    5. Päähineen kireyttä on koitettu säätää kulloisenkin tilanteen mukaan niin, että viestien asiallisuus säilyisi riittävänä. Puuttellisen käyttöohjeen vuoksi voi vastauksien laadussa esiintyä pientä vaihtelua. Toiveet paremmasta käyttöohjeesta tulee lähettää suoraan pipojen maahantuojalle.

    Äänestä

  • Vääräoppinen kirjoitti:

    1. Periaatteessa on näin, mutta käytännössä mielestäni ei. Windows on kuitenkin niin yleinen järjestelmä, että Mac- ja Linux-palstaa lukuunottamatta melkein kaikkia muita palstoja voidaan pitää lähes automaattisesti windows-alueena. Ikävää, jos myös Mac-palsta on joutunut kärsimään asiattomista vastauksista, mutta se ei tee vastavittuilua yhtään oikeutetummaksi. Päin vastoin sellainen vain pahentaa tilannetta entisestään.

    2. Tästä olen selvästi eri mieltä. Ei ole mikään oikea vastaus kysymykseen, jos sanotaan vain, kuinka ongelma olisi tullut välttää. Se on vain viisastelua, eli rumemmin sanottua vittuilua. Jos joku kysyy apua esimerkiksi ongelmaan virustorjuntaohjelman kanssa, ei vastaus siihen todellakaan ole se, että Mac:issä ei tarvitse virustorjuntaa. Jos tiedät vastauksen, joka todellakin auttaa silloista kysyjää ongelmatilanteessa, vastaa vain silloin. Jos et tiedä, jätä kokonaan vastaamatta. Jos jollain on puolestaan kysymys koskien Mac:ia, osaa hän varmasti laittaa kysymyksen ihan suoraan tänne Mac-palstalle.

    3. Yhden myönnytyksen annan vaikka joka palstalle. Jos joku kysyy neuvoa uuden tietokoneen hankintaan, niin silloin voit aivan vapaasti käydä mainostamassa myös omaa hyväksi havaitsemaasi vaihtoehtoa. Silloin se on täysin hyväksyttävää, ellei kysymys ole rajattu jo valmiiksi tiukemmin, (esim. tyyliin Intel vai AMD). Muissa kysymyksissä ole tarkka, ennen kuin vastaat mitään. Jälkikäteen tapahtuva viisastelu ongelman välttämisestä ei todellakaan auta ketään. Pahimmillaan se aiheuttaa ongelman kanssa painivalle kysyjälle vain pahaa mieltä ja synnyttää aivan turhaa eripuraa käyttäjien välille. Ei ole kenenkään etu, että näillä palstoilla oleva tappelu vain lisääntyy ja jättää jalkoihinsa kaikki asialliset viestit. Turhat viisastelut voi siis jättää pois. Se olisi kaikkien etu. Jo nyt täällä on aivan tarpeeksi sellaisiakin vastaajia, jotka pelkästään vain vittuilevat ja pilailevat ilman ainoatakaan asiallista aihetta. Ei tähän sen lisäksi tarvita enää yhtään puolipäiväistä viisastelijaa.

    4. Ymmärrän tämän eron hyvin. Uskon, että myös sinä ymmärrät tämän eron. Ei pitäisi siis olla kovin vaikeaa huomata, milloin viestin aiheena on joku laaja-alaisempi keskustelu ja milloin se on pelkkä kysymys.

    5. Päähineen kireyttä on koitettu säätää kulloisenkin tilanteen mukaan niin, että viestien asiallisuus säilyisi riittävänä. Puuttellisen käyttöohjeen vuoksi voi vastauksien laadussa esiintyä pientä vaihtelua. Toiveet paremmasta käyttöohjeesta tulee lähettää suoraan pipojen maahantuojalle.

    Mitä pahaa on oikean tiedon levittämisessä?
    Ns. suuren yleisön keskuudessa vallitsee uskomaton tietämättömyys Macintoshin suhteen ja jos jotakin tietoa (luuloa!) on, niin sekin on pahasti vääristynyttä ja ainakin vanhentunutta - kiitos kauppiaiden ja muiden 'asiantuntijoiden'.
    Alan lehdistökään ei yhtään auta kun Tietokonekin on nielaissut Macmaailman, mutta se tulee vain tilaajille!
    Lehtipisteistä sitäkään ei enää löydä... :-(
    Missä on säädetty että Maccia ei saa mainita muualla kuin Mac-palstalla?
    Kiitettävää huolenpitoa kansalaisten hyvinvoinnista osoittaa paremman vaihtoehdon esilletuominen. Niitä vastauksia lukee varmasti muutkin kuin kysyjä.
    Joulurauhaa

    Äänestä

  • Vääräoppinen kirjoitti:

    1. Periaatteessa on näin, mutta käytännössä mielestäni ei. Windows on kuitenkin niin yleinen järjestelmä, että Mac- ja Linux-palstaa lukuunottamatta melkein kaikkia muita palstoja voidaan pitää lähes automaattisesti windows-alueena. Ikävää, jos myös Mac-palsta on joutunut kärsimään asiattomista vastauksista, mutta se ei tee vastavittuilua yhtään oikeutetummaksi. Päin vastoin sellainen vain pahentaa tilannetta entisestään.

    2. Tästä olen selvästi eri mieltä. Ei ole mikään oikea vastaus kysymykseen, jos sanotaan vain, kuinka ongelma olisi tullut välttää. Se on vain viisastelua, eli rumemmin sanottua vittuilua. Jos joku kysyy apua esimerkiksi ongelmaan virustorjuntaohjelman kanssa, ei vastaus siihen todellakaan ole se, että Mac:issä ei tarvitse virustorjuntaa. Jos tiedät vastauksen, joka todellakin auttaa silloista kysyjää ongelmatilanteessa, vastaa vain silloin. Jos et tiedä, jätä kokonaan vastaamatta. Jos jollain on puolestaan kysymys koskien Mac:ia, osaa hän varmasti laittaa kysymyksen ihan suoraan tänne Mac-palstalle.

    3. Yhden myönnytyksen annan vaikka joka palstalle. Jos joku kysyy neuvoa uuden tietokoneen hankintaan, niin silloin voit aivan vapaasti käydä mainostamassa myös omaa hyväksi havaitsemaasi vaihtoehtoa. Silloin se on täysin hyväksyttävää, ellei kysymys ole rajattu jo valmiiksi tiukemmin, (esim. tyyliin Intel vai AMD). Muissa kysymyksissä ole tarkka, ennen kuin vastaat mitään. Jälkikäteen tapahtuva viisastelu ongelman välttämisestä ei todellakaan auta ketään. Pahimmillaan se aiheuttaa ongelman kanssa painivalle kysyjälle vain pahaa mieltä ja synnyttää aivan turhaa eripuraa käyttäjien välille. Ei ole kenenkään etu, että näillä palstoilla oleva tappelu vain lisääntyy ja jättää jalkoihinsa kaikki asialliset viestit. Turhat viisastelut voi siis jättää pois. Se olisi kaikkien etu. Jo nyt täällä on aivan tarpeeksi sellaisiakin vastaajia, jotka pelkästään vain vittuilevat ja pilailevat ilman ainoatakaan asiallista aihetta. Ei tähän sen lisäksi tarvita enää yhtään puolipäiväistä viisastelijaa.

    4. Ymmärrän tämän eron hyvin. Uskon, että myös sinä ymmärrät tämän eron. Ei pitäisi siis olla kovin vaikeaa huomata, milloin viestin aiheena on joku laaja-alaisempi keskustelu ja milloin se on pelkkä kysymys.

    5. Päähineen kireyttä on koitettu säätää kulloisenkin tilanteen mukaan niin, että viestien asiallisuus säilyisi riittävänä. Puuttellisen käyttöohjeen vuoksi voi vastauksien laadussa esiintyä pientä vaihtelua. Toiveet paremmasta käyttöohjeesta tulee lähettää suoraan pipojen maahantuojalle.

    olemme vain kovasti eri mieltä asioista, vähän niin kuin poliittisesti vastakkaisissa leireissä. Asiallisen kirjoituksesi lukeminen ei juuri antanut aihetta muuttaa käsityksiäni: olen yhä sitä mieltä, että minun asiaperusteeni ovat punnitummat ja objektiivisemmat kun sinun. Pitemmälle tuskin tässä pääsemme.

    Joten näin mennään, ja... back to business!

    Äänestä

  • Repe Ruutikallo kirjoitti:

    olemme vain kovasti eri mieltä asioista, vähän niin kuin poliittisesti vastakkaisissa leireissä. Asiallisen kirjoituksesi lukeminen ei juuri antanut aihetta muuttaa käsityksiäni: olen yhä sitä mieltä, että minun asiaperusteeni ovat punnitummat ja objektiivisemmat kun sinun. Pitemmälle tuskin tässä pääsemme.

    Joten näin mennään, ja... back to business!

    No sittenhän asialle ei voi mitään tämän enempää, sillä tietysti myös minun mielipiteeni ovat ne paremmat ja ainoat oikeat.

    Koitetaan kuitenkin jatkaa asiallisella linjalla molemmin puolin.

    Äänestä

  • Mäkkihöperö kirjoitti:

    Mitä pahaa on oikean tiedon levittämisessä?
    Ns. suuren yleisön keskuudessa vallitsee uskomaton tietämättömyys Macintoshin suhteen ja jos jotakin tietoa (luuloa!) on, niin sekin on pahasti vääristynyttä ja ainakin vanhentunutta - kiitos kauppiaiden ja muiden 'asiantuntijoiden'.
    Alan lehdistökään ei yhtään auta kun Tietokonekin on nielaissut Macmaailman, mutta se tulee vain tilaajille!
    Lehtipisteistä sitäkään ei enää löydä... :-(
    Missä on säädetty että Maccia ei saa mainita muualla kuin Mac-palstalla?
    Kiitettävää huolenpitoa kansalaisten hyvinvoinnista osoittaa paremman vaihtoehdon esilletuominen. Niitä vastauksia lukee varmasti muutkin kuin kysyjä.
    Joulurauhaa

    Tiedon levittämisessä ei ole mitään pahaa. Tiedon levittäjän tulisi vain käyttää aina sen verran tilannetajua, että ymmärtää mikä on sopiva aika ja paikka levittää tietoa.

    Viisauden jakaminen muuttuu hyvin äkkiä viisasteluksi, jos se tapahtuu väärään aikaan ja väärässä tilanteessa. Siiloin hyödylliseksi tarkoitettu tiedonjako kääntyy helposti itseään vastaan.

    Ei ole ollenkaan kiellettyä mainita Mac:ia muuallakin kuin Mac-palstalla. Vaikuttaa kuitenkin sopimattomalta mainostaa sitä silloin, kun kysymyksestä voi selvästi huomata sen käsittelevän jotain muuta järjestelmää.

    Äänestä

  • Vääräoppinen kirjoitti:

    Tiedon levittämisessä ei ole mitään pahaa. Tiedon levittäjän tulisi vain käyttää aina sen verran tilannetajua, että ymmärtää mikä on sopiva aika ja paikka levittää tietoa.

    Viisauden jakaminen muuttuu hyvin äkkiä viisasteluksi, jos se tapahtuu väärään aikaan ja väärässä tilanteessa. Siiloin hyödylliseksi tarkoitettu tiedonjako kääntyy helposti itseään vastaan.

    Ei ole ollenkaan kiellettyä mainita Mac:ia muuallakin kuin Mac-palstalla. Vaikuttaa kuitenkin sopimattomalta mainostaa sitä silloin, kun kysymyksestä voi selvästi huomata sen käsittelevän jotain muuta järjestelmää.

    Jotta tiedon levittäminen yleensä olisi mielekästä, niin sitä tietenkin pitää levittää sinne, missä sitä ei ole ennestään.
    Täällä Mac-ryhmässä suunnilleen kaikki jo tietävät asian, joten turha sitä täällä on toistaa.
    Ja tiedosta eniten hyötyvät tuskin tulevat tänne sitä katsomaan, kun ei ennestäänkään ole mitään hajua asiasta.
    Tiedon esittämisen tyylilaji tietenkin pitää olla harkittu ja tosiasioissa pitäytyvä; "tux" ja "mie" eivät todellakaan kelpaa mallikappaleiksi.
    Joskus totuus kirpaisee (tuntuu viisatelulta), mutta on se lopulta parempi kuin jatkuva harhaluulo ja harhaanmeno.
    Toivotan oikeaa oppia myös Vääräoppiselle ;-)

    Äänestä

Onhan se tyhmää käyttää Windowsia nettikäyttöön. Mutta paljon järkevämpää se on Linux-pc:llä. Meidän oppilaitoksessa homma on tehty näin:

On 20 ikivanhaa pc:tä (kunkin arvo ehkä 20 €) ja ne lataa Linuxin tehokkaalta serveriltä. Todella tehokkaasti toimii, ei ole viruksia ja kustannukset olemattomat sekä Windows-, että Mac-ratkaisuihin verrattuna. Ja mitä tulee Linuxin vaikeakäyttöisyyteen, niin ei se nettiselaimen käyttö ole Linuxissa yhtään sen vaikeampaa kuin missään muusakaan käyttiksessä.

Äänestä
  • Linuxissa on paras hinta/laatu suhde.

    Äänestä

  • tux kirjoitti:

    Linuxissa on paras hinta/laatu suhde.

    Olet varmaankin oikeassa. Mutta kokonaispaketti on pienempi tavalliselle käyttäjälle.

    Linux on harrastuskäyttöön oiva paketti - perussysteemi on laadukas, paljon opittavaa ja erilaisia ratkaisuja rajattomasti, ei rajoituksia, kaikki on mahdollista. Aika kuluu rattoisasti ja aivotoimintaa kehittävästi.

    Linux on ammattikäyttöön hyvä paketti - perussysteemi on laadukas ja jos on paljon tietotaitoa ei rajat tule vastaan. Esim. web puolella ammattikäyttöön viilattu systeemi toimii kuin juna.

    Mac on vaan *valmis paketti* isommalla hintalapulla, niin ammattilais-, harrastus-, kuin työkäyttöönkin. Ohjelmistojen yhteensopivuus kaikkien professional tuotanto-ohjelmistojen kanssa, web työkalut valmiina (MySQL:ää lukuunottamatta, Linux: LAMP -> OS X: DAMP), täydelliset ohjelmointityökalut valmiina.

    Mac ja Linux ovat miltei samalla viivalla sen suhteen, että "tekeminen ei lopu kesken". Linuxissa ainoastaan graafisen käyttöympäristön itsenäinen kehitys on mahdollista, koska *se* osa ei ole OpenSourcea Mac:ssä. Muut vermeet on kaikki mukanan OS X:ssä ja Linuxissa kaiketi myös, ainakin imuroitavissa.

    Win on täysin maan alla jos ajattelee mitä kaikkea peruskokoonpanolla voi tehdä ja mitä asennus cd/dvd:ltä löytyy.

    Äänestä

  • Jamac kirjoitti:

    Olet varmaankin oikeassa. Mutta kokonaispaketti on pienempi tavalliselle käyttäjälle.

    Linux on harrastuskäyttöön oiva paketti - perussysteemi on laadukas, paljon opittavaa ja erilaisia ratkaisuja rajattomasti, ei rajoituksia, kaikki on mahdollista. Aika kuluu rattoisasti ja aivotoimintaa kehittävästi.

    Linux on ammattikäyttöön hyvä paketti - perussysteemi on laadukas ja jos on paljon tietotaitoa ei rajat tule vastaan. Esim. web puolella ammattikäyttöön viilattu systeemi toimii kuin juna.

    Mac on vaan *valmis paketti* isommalla hintalapulla, niin ammattilais-, harrastus-, kuin työkäyttöönkin. Ohjelmistojen yhteensopivuus kaikkien professional tuotanto-ohjelmistojen kanssa, web työkalut valmiina (MySQL:ää lukuunottamatta, Linux: LAMP -> OS X: DAMP), täydelliset ohjelmointityökalut valmiina.

    Mac ja Linux ovat miltei samalla viivalla sen suhteen, että "tekeminen ei lopu kesken". Linuxissa ainoastaan graafisen käyttöympäristön itsenäinen kehitys on mahdollista, koska *se* osa ei ole OpenSourcea Mac:ssä. Muut vermeet on kaikki mukanan OS X:ssä ja Linuxissa kaiketi myös, ainakin imuroitavissa.

    Win on täysin maan alla jos ajattelee mitä kaikkea peruskokoonpanolla voi tehdä ja mitä asennus cd/dvd:ltä löytyy.

    on laitteisto johon Maccia voisi paremminkin verrata.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mac_Veikka kirjoitti:

Olen sitä mieltä, että kaikki Wintoosa-käyttäjät voisivat olla tulematta Mac-keskusteluihin, jos kerran ei ole muuta tarkoitusta kuin haukkua tai irvailla. Onko niin huonot kokemukset PC:stä et täytyy Pro-kalustoa tulla haukkumaan. Hävettää puolestanne. Täytyy vielä sanoa: ei kolahda noi nälvimiset, koska Mac-käyttäjät ovat tyytyväisiä rautaansa ja softaansa (=toimiva, pitkäikäinen, virusvapaa ja kilpailukykyinen joka osa-alueella).

Olen nyt viikon ajan seurannut näitä keskusteluja, ja alkaa pikkuhiljaa ketuttaa toi PC-nörttien puuttuminen asioihin. Varsinkin kun heillä yleensä ei ole kokemuksia tietokoneista muuten kuin pelaamisesta. Olen itse kuulunut Macisteihin jo yli kymmenen vuotta. Viimeiset 8 vuotta on kulunut grafiikan ja taiton parissa. Näihin kuluu töissä noin 7 h päivässä ja 3 h vielä kotona itsensä kehittämiseen.

Monesti ollaan työpaikalla kohdattu ongelmia molempien työalustojen (OS 9 ja Win) kanssa. Erona vain on se, kun Wintoosa kaatuu noin 3 kertaa päivässä kun taas Macit hyrräävät montakin päivää kaatumatta. Outoa tässä on se, että Wintoosa-puolella käytetään pääosin nettiä, sähköpostia, ja tekstinkäsittelyohjelmia (eli ei varsinaista "raskasta työtä"). Ja tietysti kerran viikossa täytyy ladata viimeisimmät virustorjuntaohjelmat. Itse en ole vielä kertaakaan näiden vuosien aikana kohdannut virusta koneessani, vaikka verkossa ollaan.

Täytyy vaan sanoa, että voi voi niitä tiedottomia opiskelijoita ja kotiäitejä, jotka ostavat näitä reikäjuusto-PeeCeitä kotiinsa. Eivät tiedä mihin virus ja päivityskierteeseen ovat joutuneet.

Onhan se nyt selvää miksi PC:t ovat niin paljon halvempia kuin Macit:
1. Eihän kukaan ostaisi niitä, jos ne olisivat saman hintaisia, koska vikaa on enemmän kuin juotoksia.
2. Osat teetetään ties missä vinkuintian maissa lapsityövoimalla, joten työvoima ainakin on halpaa. Siis niin on tuotekin.
3. PC:t ovat lyhytikäisiä. Meillä töissä PC:t uusitaan noin vuoden välein ja Macit 3-4 vuoden välein (=sama hinta).

Ihmettelen varsinkin sitä, kun kiltit vanhemmat ostavat lapsillensa näitä PC-koneita lahjaksi. Eivät edes välitä millaisia, kunhan ostavat. Mennään jostain Citymarketista hakemaan 700 euron laatikko kaikilla "herkuilla". Tämän jälkeen nämä lapset ovat "ATK-ammattilaisia" ja osaavat ja tietävät koneista kaiken. Sit tullaan keskustelupalstoille nälvimään Pro-kalustoa (Härre Kaad, mitä nörtei!).
Selitetään kun on 3,2 GHZ Matsui, Pro 12000, Hypersuper 300 G ja pari peliä, et mitä te noitten Macin raadoil oikeen teette. TOTUUS: kyseiset koneet ei pärjää testeissä edes 1 GHZ iMacille.

Itselläni on kaksi kpl G4 533 MHZ ja pärjännyt niillä jo viimeiset 3 vuotta ja pärjään jatkossakin, vaikka työnkuvaani kuuluukin painokelpoinen kuvankäsittely, 3D-mallinnus ja isot taittotyöt.

LISÄYS EDELLISEEN: Toinen koneistani korvataan lähiviikkojen aikana Macin lippulaivalla eli G5 tupla 2 GHZ. Kerron sit myöhemmin komemuksista...

P.S. Ei mulla PeeCeitä vastaan mitään ole vaan niiden kateellisia käyttäjiä. Ei kannata nälviä jos ei kerran koko totuutta tiedä!

T: ILTAA JA KOMMENTTEJA ODOTTAVA...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu