Tuolla toisella osastolla oli jo läppää tästä laitteesta, nyt tietoa tulee lisää. Minua kummastuttaa tuo filminsiirtokahva, minkä toiminnan ne ovat sille keksineet? Kamera ei ole kuitenkaan se toive mitä moni odottaa, veikkaanpa, että hinta Leica tötteröillä on melkoinen. Saattaa tuo Olyn uusi/tuleva "kolmenvartin" pokkari olla se vastaus toiveisiin.
http://www.dpreview.com/news/0603/06031502epsonrd1s.asp
http://www.dpreview.com/news/0603/06031502epsonrd1s.asp
Vastaukset 30
Vanhimmat
... Epson RD1 on ollut alusta saakka oma suosikkini. Sitä mallia myytiin aikoinaan johon kolmen ja puolen tonnin hintaan en oikein jaksa uskoa että se nyt mitenkään siitä olisi halpunut koska Leica M8 on kuitenkin pikkuisen kalliimpi. Ne jota tätä kameratyyppiä diggailee, ovat epäilemättä valmiit pulittamaan tuosta kyllä. Itsekin maksasin jos vaan perse kestäisi.
Se "filminsirtovipu" virittää sulkimen ja on epäilemättä toteutettu tuolla tavalla vain fiilistelyn takia.
... tuo RD1 tuli aikoinaan paikkaamaan sitä vajetta kun Leicalla ei ollut vielä omaa digimallia tuohon kameratyyppiin. Käsittääkseni tuota Epson RD1 mallia ei enää uutena saa kun Leicalla on se oma M8 malli, mutta käytettynä noita vissiin löytyy jostain ulkomailta varmaan puolentoista viiva kahden tonnin luokkaan riippuen kunnosta.
Rungon hinnasta ei ole tietoa, mutta eihän Leican 24/2.8 maksa kuin 2500 eunukkia. Vielä kolmevitonen ja viiskymppinen siihen, niin johan ruiskii.
Kunhan Oly vain tekisi uudesta järkkäripokkaristaan kestävän, eikä mitään voipurkin tapaista.
...kunpa joku suunnittelisi seuraavanlaisen kameran (tämä on vähän jatkoa tuohon YrjöJurrin edelliseen aiheeseen):
1. Tämän Epsonin kaltainen runko
2. Vain yksi, laadukas, kiinteä, ei-irroitettava optiikka, 35 mm
3. Kunnon APS-C-kenno
Spoilerit ja muut lisävarusteet ja "kuvaustilat" voisi karsia pois. Hintaa laitteelle tulisi 400 euroa. Tilaisin kameran ennen kuin insinöörit edes alkaisivat suunnitella sitä.
... mutta tuo toinen ja kolmas ehto sulkee pois sen 400€ hinnan.
Nuorempana luin illat filosofiaa ja etsin puuttuvia klassikoja. Nyt on hyllyt väärällä klassikoita ja katselen 30-luvun jännityselokuvia. Kun olen saanut kerättyä niitä riittävästi loppuiäkseni, kiinnostun varmaan jostain muusta.
Valokuvaus on ollut yli kymmenen vuotta kiinnostuksen kohde, mutta en ole kuitenkaan koskaan siihen hurahtanut ihan tosissani (Ehkä keällä, jolloin sain UZin tai superlaajakulmasyksynäni). Tämä kamera sai sydämen pamppailemaan jo ennen ilmestymistään http://www.blockblock.net/evkuvia/archives/000666.html ja tämä jäähdytti intoa http://www.dpreview.com/reviews/sigmadp1/ ja nyt se olisi edullisesti saatavissa http://www.rajalacamera.fi/www/popupcard.php?id=6390 mutta ei oikeasti enää kiinnosta.
Saavuttamattomat toiveet ovat aina tärkeämpiä kuin toteutuneet toiveet. Eräs unelmakamera olisi 4 Mpikselin APS-kennolla varustettu pokkari, jonka kiinteä linssi olisi 35 kino-mm f/2. Vielä tyytyväisempi olisin, jos siinä olisi Olympuksen tuttu valikkorakenne ja info-ruutu (jonka käsittääkseni muutkin ovat "kehittäneet" Olyn jälkeen :-) Jos kamera tulisi, odottaisin luultavasti hinnan putoamista sen ilmestymisen jälkeen ja kun kamera ehtisi poistomyyntiin, toivoisin jotain ihan muuta :-(
Tarkoitit ilmeisesti 4/3 In systeemiä. Jos suhde on 3/4 niin se on sinun tarkoittama "kolmevarttinen" . Mutta virallinen termi on 4/3 tuumaa, joka metrijärjestelmässä on 33,87mm.
Ja tämä taas tarkoittaa ko systeemin optiikan piirtoympyrän halkaisiaa. Näin minä olen tämän systeemin ymmärtänyt.
Jos olen väärässä auttakaa nyt hyvät lajitoverit ymmärtämään minut oikein:D?
Juuri tästä on kysymys, vailla tuumamittoja, joista pitäisi vihdoin päästä eroon.
ei suostu ymmärtämään tätä metrijäjestelmää.
Hyvä että ne ymmärtää jenkit ja enkelsmannit samaa "tuumajärjestelmää" molemmin puolin Atlanttia. Toisin se oli WW2 aikaan. Pacard valmisti RR Merlin moottoreita lisenssillä. Kuitenkin osat eivät olleet vaihtokelpoisia koska eng. tuuma ja us tuuma olivat hieman eri kokoa.
Onpas hienon näköinen kamera. Odotan että retrovillitys saapuu digi(järkkäri)kamerapuolelle...siis kuluttajahintaluokkaan.
"…filminsiirtokahva, minkä toiminnan ne ovat sille keksineet?"
Sehän on virtakytkin (ON/OFF kuten "filmikamerassakin
puolet Leica M8:n hinnasta, eli pari tonnia. Jos kuvaisin digillä, olisi tuo minulle sopivin peli, ainakin teknisten ominaisuuksien osalta. Turha tuossa, tai missään muuallakaan on Leitzin kakkuloita käyttää. Venäläiset lasit maksavat murto-osan, mutta parhaat niistä pärjäävät saman aikakauden saksalaisille laseille ja menevät joskus ohikin, että paukkuu.
Kuvasin itse joskus 2/50 Summicronilla ja se oli kyllä perkeleellisen pätevä keksintö, hinta vain n niin suolainen, että sen hinnalla saa kilokaupalla venäläisiä normaaliobjektiiveja, joissa on vielä mukana ruma ja painava takatulppa, Fed, Zorkij, Mir ... ja mitäniitänytoli.
Tuo Epson ei muuten ole retropokkari, vaan mittaetsin-järjestelmäkamera. Mittaetsinkamera ei ole teknisesti vanhentunut, se vain soveltuu parhaiten taiteelliseen työskentelyyn, sen ominaisuudet eivät siis vanhene.
Miksei näitä m4/3-kameroita tehdä mittaetsinversioisiksi?
Itse katselisin ennemmin mittaetsimen läpi kuin jotakin kesäillassa hyytyvää pikselimössöä.
..... mittaetsinkamerat on niin kalliita ettei suuri yleisö ole valmis maksamaan niistä sitä. Järkkärin hinnan painaminen viidensadan luokkaan edellyttää ettei siinä ole mekaanisia ratkaisuja joiden valmistus maksaa monikertaisesti elektroniikkaan verrattuna. Toinen juttu on, että liveviivit on niitä joilla kamerat myydään tuulipukukansalle.
seim ould bluus... mittaetsinkamerat ei oikein sovi joka tavikselle, rajallinen menekki kutistaa valikoimaa. Toisaalta... satuin huomaamaan, että Cosina/Voigtländer julkaisee tänä keväänä vanhan kunnon Bessa taskukamerasta version III monen vuosikymmenen tauon jälkeen. Hiukka jurppi, että tarjolla on vain 6x7 koko, meikäläiselle 6x9 istuu silmään paremmin, hieno homma kuitenkin periaatteessa. Tosissaan kuvaavia on vielä jonkun verran, vanhat Bessat ja Super-Ikontat käyvät vielä kaupaksi netissäkin, itsellänikin on joitakin foldereita.
http://www.voigtlaender.de/cms/voigtlaender/voigtlaender_cms.nsf/id/pa_fdih7jzkae.html
Voisitko valottaa hiukan noitten 6 x 9 -kameroitten maailmaa digimaailmassa kasvaneelle (filmimaailmaan syntyneelle)?
Kannattaako sellaisia kokeilla, jos on joskus kuvannut tavalliselle kinofilmille? Kehitätkö itse kuvasi? Saako 6 x 9 -kameran kohtuuhinnalla jostakin? Erot kuvanlaadussa, vrt. digi ja 35 mm?
ulkomaiden foorumeilla ja perehtyä olemassaoleviin kameratyyppeihin, että pääsee hiukan jyvälle mistä aloittaisi.
Minun valintani 6x9 koossa avat Zeiss Ikon Super-Ikonta, Bessa ja Fujin "Teksas-Leica." Käytän field-tyyppisiä kameroita isommalla filmillä ja tuon rullafilmitouhun aion laajentaa panoraamakameroihin kunhan saan voimapaperia kasaan, että saan hommattua kalustoa.
Noita 6x9 taskukameroita saa parhaimmillaan muutamalla eurolla, mutta jos haluaa laatua, joutuu investoimaan satoja. Ne parhailla kakkuloilla varustetut keksinnöt ovat harvinaisia ja keräilijät ostavat pois kaiken, mikä nostaa hinnat taivaisiin. Kuvanlaatu onkin sitten aivan omaa luokkaansa, kinolla ja digillä et pääse lähimaillekaan.
Kokeile penkoa nettiä ja käy Saksan ebayssa tutustumassa mitä pelit maksavat. Super-Ikontaa löytyy eri kuvakoolle ja eri objektiiveilla, samoin Bessaa, sekä ykköstä, että kakkosta. Fuji 690 on samoissa hinnoissa kuin hyvät rullapokkarit mutta Leicamaisena mukavampi kuvata. Kaikissa noissa on etäisyysmittari, valotusmittariksi kannattaa hankkia pistemittari.
Kuvaaminen on harkitumpaa ja hitaampaa, satojen kuvien sijasta saat ehkä muutaman rullan päivässä (8 kuvaa per rulla), alkuinnostuksen jälkeen hommaa jarruttaa filmien kehittämisen ja skannaamisen sekä kuvankäsittelyn vaiva. Jos valokuvaus kiinnostaa, niin isolla kuvakoolla siihen pääsee paremmin sisälle kuin digijärkkärillä.
Jos tuohon ryhdyt, niin hommaa sitten kunnon jalusta myös (vähintään 5 kiloa), sen parempaa kuvanvakaajaa ei ole vielä keksitty.
"Hiukka jurppi, että tarjolla on vain 6x7 koko, meikäläiselle 6x9 istuu silmään paremmin, hieno homma kuitenkin periaatteessa."
Tuossa kamerassa on myös valittavissa hieno 6x6 formaatti. Samassa kamerassa on molemmat 6x7 ja 6x6.
Jos tämä Bessa 667 tulee kohtuuhinnalla myyntiin, niin kyllä rupeaa polttelemaan.
ei edes 6x6, joka on tarpeettomin kuvakoko. Hommasin juuri ebaysta alkuperäisen 1939-mallisen Bessan 6x9 koossa, optiikkana on 3,5/105 Skopar, Voigtländerin oma Tessar-klooni. Uudessa Bessassa ainoa hyvä puoli on etsin, jos se on yhtä hyvä kuin Bessa R sarjan etsin, vehje painii siinä suhteessa samassa sarjassa Leican M-sarjan kanssa.
"ei edes 6x6, joka on tarpeettomin kuvakoko"
Kukin tietysti tyylillään...
Minulle taas 6x6 on on erittäin mielenkiintoinen kuvakoko. Ei tarvitse ajatella vaaka- pystykuvia ja sommittelu saa aivan uusia ulottuvuuksia.
Tietysti myös Rolleiflexillä on muutenkin mukava kuvata.
rullafilmille kuvatessani mainoskuvausta, pääosan työstä tein tosin 4x5 palkilla. 6x6 ei oikein koskaan napannut minulla, koska työskentelytapoihini kuuluu rajata kuva valmiiksi jo kuvausvaiheessa ja neliskulmaisille kuville ei juurikaan löydy kysyntää. Ihmisen silmää miellyttää enemmän kinokoon tai 6x9 mittasuhteet. 6x6 koon voi aivan hyvin korvata 6x4,5 koolla, sille koolle löytyy laadukkaita kameroita.
Kuvausvehkeenä hasseli oli ihan kiva, siitä sai mukavasti otteen, mekaaniset värähtelyt vain ovat hiukan liikaa, siksi panostankin nykyään mittaetsinvehkeisiin keskussulkimella. Onhan minulla tosin sitten niitä 1900-luvun alun yksisilmäisiä peiliheijastsvehkeitä 6x9 koossa, mutta ne ovatkin jo ihan toinen tarina.
Kuvausvinkki !!! Paras kuvanvakain on voidella kameran jalustakiinnitysreikä prkleen ärjyllä pikaliimalla ja ruuvata kamera jalustaan kiinni.
keskikoon käyttäjät.Tämän palstan otsikko on DIGIJÄRJESTELMÄKAMERAT.
on otsikko.Ja esim.Hasselblad on ihan p...seestä.Paljon olen sitä minäkin noilla kuvannut.Joku ei saa unta, jos uskaltaa arvostella rolleiflexia jne.Kuolatkaa ihan rauhassa niiden vanhojen tunnettujen fanaatikkojen suosimien linssien ja runkojen perään.Osasto on vain toinen.Makunsa kullakin.Kyllä yashikalla,bronicalla ja mamyallakin kilpailukelpoisia kuvia saa kun oikein osaa käyttää.Kamera ei todellakaan ota sitä kuvaa.
Jos tuo tulee jotenkin järkevään hintaan tarjolle, niin G9 vaihtuu kyllä tuohon pokkariin.
Aika kuivaksi nämä keskustelut menisi, jos olisi niin tiukat rajaukset, mistä saa keskustella.
Mielestäni tämä, kuitenkin samaa aihepiiriä koskeva mielipiteen vaihto, on pelkästään hyvä.
Ei kasvokkain keskustellessakaan rajailla aihepiiriä, vaan aiheet rönsyilevät sinne tänne.
Ja vähemmänhän se keskustelun rönsyily täällä haittaa. Jotkut voivat keskustella toisessa haarassa vaikka ruoanlaitosta, toisten keskustellessa optiikasta.
Teksti on vieläpä niin vähän tilaa vievä tiedostomuoto, että turhaan olet huolissasi esim. Suoli24:n kuormittumisesta (jos olet siitä huolissasi).
Jauhetaan potaskaa vaan minkä ehdimme, sillä tavalla niitä inspiraatioitakin syntyy.
MIksi "järjestelmädigi" varaisit tämän palstan vain nykyisille dSLR kameroille?
Miksei 6x6 tms tyyppiset kamerat voisi olla tässä mukana kun puhutaan kumminkin filmin/kennon/yms koosta ja mitä minkäkin tyyppisellä kameralla voi kuvata tai minkälaisia haaveita ihimisillä on kuvausvälineiden suhteen?
Osa noista isomman koon kameraformaateista on kumminkin myös diginä tai pian tulossa sellaisiksi, joihinkin saa digiperän etc...
Eli kerroppas miten tälläiset kamerat eivät mielestäsi kuulu digijärjestelmäkeskusteluun?
Hasseliakin saa diginä, mikse se kuuluisi digijärjestelmäpalstalle?
Älä turhaan valita mistä keskustellaan kun täällä ei kumminkaan puhuta esimerkiksi postimerkkeilystä tai päivän politiikasta!
tuota noin, jos tarkoitat tuota RD-1:stä ja haluat sen ostoslistalle niin:
1) se ei ole pokkari vaan digijärkkäri, onpi mittaetsinkamera
2) sitä ei myydä enää kun Leica M8 on ollut jo pari vuotta markkinoilla
3) itse kamera on halvempi kuin Leica, mutta linssit (kpl) Leicalta maksavat enempi kuin esim Canon 5D
4) toki käytettyjä saa halvemmalla, esim puoleen hintaan
5) halvempia Voigtländereitä ja Zeisseja saa myös...
Muista myös, ettei zoomia ole saatavilla, eikä autofocusta, eikä fulla autoa...
vaan kun ei ole itsellä varaa digiperiin tossa hintaluokassa.Täälä sitten harrasteluosastolla yritän jotain tolkkua saada todellisesta rahan vastineesta nykyiseen käyttööni.Sorry sorry sorry kaikille !