Ostin uuden auton vuonna -07. Vaihtoehtoina C4 1,6hdi ja golf 1,9 tdi. Hintaero samoilla varusteilla oli silloin 9700E. Nyt kun selasin pyyntejä samoista -07 autoista oli hintaero noin 2000E. Täällä huudetaan että citikoiden arvo romahtaa, kyllä vw.n arvo kuitenkin taitaa enemmän romahtaa.
Vaihto
arvoista
11559
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ihan oikeasti verrattuna esim. saksalaisiin ja japanilaisiin merkkeihin verrattuna.
ostaa auton uutena? No, onneksi niitäkin hulluja riittää, sitten saankin 3-4 vuotiaan auton edullisesti.
Mitenkäs sinä saisit käytetty ostaa jos kukaan ei ostaisi uusia ??????????????????
Koetapa sanoa.
Onko perusteesi se kun SINÄ sen sanot? jos oikeasti tutkit tuota asiaa ottaen huomioon autojen hinnan uutena varustein niin yllätyt.
Esim. sitikka on jo uutena monesti huomattavasti edullisempi ostaa kuin joku "arvostettu" merkki.
Tuosta aloittajan vertailusta: Onko golf niin paljon parempi auto että maksaisit siitä melkein kymppitonnin enemmän...NO EI TODELLAKAAN!
Mutta niin vaan ihmiset niitä ostaa ja elävät uskossa että arvo säilyy, uskossa on hyvä elää sano satiainen.
No kuka hullu ostaa muiden hylkäämän auton? Ai niin, ostaahan moni vaatteensakin kirpputorilta.
Kyllä uudella on kuule mukava ajella, ei natise ei nitise, tuoksuu uudelle eikä edellisen omistajan p....lle...ai niin, kaikillehan se ei ole mahdollista...mutta "elämä on".
sinä olet kun autokin jo haisee paskalle?
jolla on rahaa. Persaukisen on sitä tietenkin kovin vaikeata ymmärtää. Eikä tulollaiselle ruikkanäpille uutta auton tulisi antaakaan sotkettavaksi.
Kaikkein kumminta asiassa on, että tuosta Citroenin arvon alennuksesta ovat huolissaan ne joilla ei tunnu olevan Citroeniä, eikä Citroenin omistajat, joten tuo arvon alennus on heidän murheensa. Varmaan ikävää elämää heillä kun pitää kantaa muitten asioista huolta.
Ja mitä ihmettä he täällä Citroenin palstalla vierailevat ja kirjoittevat autosta josta useat ovat sanoneet etteivät sellaista omista, eivätkä ole edes sellaisella ajaneet. Sehän on vähän puutarhan hoidon palstalla kävisi tähtitiedettä arvostelemassa ja kun ei siitäkään tiedä mitään.
Ja Citroënin arvonalennuksen lisäksi he jaksavat kantaa huolta mm. Citroënin sähkövioista, talviominaisuuksista, kestävyydestä jne loputtomiin. Onhan se käsittämätöntä, että sellaiset ihmiset, jotka ilmoittavat etteivät ikinä ostaisi Citroënia, jaksavat kuitenkin olla näin kiinnostuneita ko. merkistä ja sen omistajista. Mutta jos elämä on puuduttavan merkityksetöntä, jostain siihen kai on sisältöä yritettävä saada. Jos ei muualta niin vaikkapa sellaisen automerkin keskustelupalstalta, jota ei missään nimessä suostuisi itse hankkimaan.
niin on teilläkin sitruunaan rakastuneilla jotain tekemistä.
eivät uskalla omistaa hieman erikoisempaa autoa.