turvotusta jaloissa ja käsissä

samoin polvissa

Ihmettelen mikä voisi olla syynä turvotukseen? Syön verenpainelääkkeitä. (cotzart comp forte ja norvas). Olen hyvin hermostunut onko jotain vakavaa.

5

2363

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turvoksissa

      Ei sitä näkemättä osaa sanoa, mutta kun mainitset verenpainetaudin, siihenhän helposti liittyy myös sydämenvajaatoiminnan kehittyminen. Sydämen vajaatoiminta taas näkyy turvotuksena jaloissa.
      Vajaatoiminta saadaan kätevästi verikokeellakin selville.

      Myös laksimosairaus - suonikohjutauti voi olla taustalla.
      Mutta kipaiseppa lääkärille näyttämässä niitä jalkoja, niin että jos sydämen vajaatoiminta olisi alkanut, saat sopivat lääkkeet ja nesteenpoiston, etteivät munuaiset vahingoitu.

    • piirustaja Maarit

      verenpainelääkitys itselläni Atacand 8mg ja läjä lujia kiputroppeja ollut n.8vuotta jo. Turvotus ensin varpaat, parin pvn jälk nilkat jne hiipien. Nyt jo selkä, kädet, kasvot. Aamulla kohtalainen olo, iltapvä ihan h....iä. Puoli vuotta odottanut verisuonikirurgille kun fysiatrian erik.lkri kirjoitti lähetteen. Tämän kuun loppupuolella vast pääsen. Tk:n 'perusverikokeet' suht ok. Reumaa on 'haettu' jo vuosia ja pyörätuoliinkin jo jouduin täs niveloireiden ja jännevikojen epätoivoses diagnoosin ja oikean hoidon etsinnässä.. Tämä turvotus pelottaa todella paljon. Ja ei johdu istumisesta, turvottaa sitä enemmän kuin liikun, kuume nousee rasitukses ja villasukat kiristää... Nesteenpoistolääke ei ainakaan Furesis vaikuttanut minul mitenkään, vaan lkri ei uskonut. Nyt odotan verisuonikirurgin aikaa ja odotan ehkä liikaakin. Tsemppiä sinulle! En tiedä mitä sinul muuta sanoisin kuin jot lkrille ja pikaisesti, ja verisuonikirurgille. Tämä vain ehdotus kun en itsekään muuta kuin turvottelen..ja pelkään kipuni kanssa.

      • lääkäri sanoi (avauslääkäri)

        Lääkäri sanoi että minulla turvotus johtuu alkohoolista. Erehdyin sanomaan että 2 viikkoa sitten otin parit pullot keskikaljaa. Hänen mielestään alkohooli on syypää turvotukseen. Se terveyskeskus (arvauslääkärin) arviointi.


      • Anonyymi
        lääkäri sanoi (avauslääkäri) kirjoitti:

        Lääkäri sanoi että minulla turvotus johtuu alkohoolista. Erehdyin sanomaan että 2 viikkoa sitten otin parit pullot keskikaljaa. Hänen mielestään alkohooli on syypää turvotukseen. Se terveyskeskus (arvauslääkärin) arviointi.

        Oli tyhmä lääkäri. Vaadi tutkimuksia.


      • Anonyymi

        Sinulla oli/on siis turvotusten lisäksi jänteissä oireita. Miten tutkimukset etenivät ja selvisikö oireiden syy?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      341
      1237
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      728
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      718
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      715
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      623
    6. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      606
    7. 45
      604
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      571
    9. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      42
      516
    10. Onko minulla nainen

      Lupa tutustua toiseen naiseen? Olen saanut sen kuvan että et halua alkaa kanssani koska et luota minuun...
      Ikävä
      46
      502
    Aihe