Haavemaailmaa

haavemaailmassa. Tämä netissä eläminen ja haaveilu ei ole aitoa elämää. Siihen voi mennä vuosia, että kaipaa jotain, mitä ei ikinä saavuta. Myöskin jos joskus on ollut rakas ja suhde päättynyt, yritetään täällä selvittää selvittämättömiä sotkuja. Se ei kannata. Se ihminen on päätöksensä tehnyt ja haluaa elää ilman sinua. Piste. Se ihminen on kylmästi heitettävä mappi Ö:hön. Älkää tuhlatko tunteita johonkin, mitä ei enää ole teille olemassa. Elämä on tuolla seinien ulkopuolella. Jos joku ihminen on teitä käyttänyt tunteissa hyväksi, niin surkaa, mutta menkää eteenpäin. Jos joku sanoo "Minä rakastan sinua" ja tekee toista, älkää uskoko vaan katsokaa tekoja. Arvostaako hän teitä ystävänä? Jos hän flirttailee muiden kanssa sinun katsellessa vieressä, ei hän sinua rakasta. Jos hän jättää sinut yksin ja hätää kärsien yrität ottaa yhteyttä, ei hän sinua rakasta. Jos hän arvostelee sinua, tekemisiäsi ja elämääsi, ei hän sinua rakasta. Jos hän ei ole ystäväsi, hän ei ole ainakaan rakkaasi. Näkyy vasta vuoden päästä, mitä hän on syönyt ja mitä hän oikeasti miettii. Älkää olko sinisilmäisiä ihmisten suhteen. Särjette oman sydämen ja tulette katkeriksi. Se on liian kallis lasku, että joku vie teiltä halun elää ja kaikki ihanat jutut mitätöi julmuudellaan. Se on teidän tärkeä oma elämä. Arvostaaa sitä. Älkää nostako ketään jalustalle. Sellainen, joka jättää teidät yksin, ei ansaitse minkäänlaista egon kohotusta. Unohtakaa se. Käykää sinkkusivuilla, käykää ravintoloissa (ei humalassa), harrastuksissa ja olkaa silmät auki. Löytyy ihminen, joka haluaa olla juuri teidän kanssa ja ei vedä teitä kuin pässiä narussa. Asiat ovat yksinkertaisia. Jos joku haluaa OIKEASTI olla kanssanne, hän silloin ON eikä siinä ole mitään epäselvää. Silloin eletään ja ollaan. Muussa tapauksessa unohtakaa koko klovni, adonis, saavuttamaton kuningatar - What ever!:) ja ajatelkaa, että saipahan, mitä halusi, mutta ei saakaan enää.:)

Tsemppiä kaikille ja mukavaa kevättä!
16928
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

mutta kyllä kai jokainen sen ymmärtää ilman sanomattakin ,joskus vaan ottaa vähänaikaa ennekuin jaksaa lähtee ravintoloihin ,tarvii purkaa omaa tunnepuolta ja mikä sen parempi kuin tää palsta ..ei kai kukaan oikeesti kuvittele että juuri "hän" olisi täällä sulle vastailemassa,vaan on paljon samassa tilanteessa olevia . paljon voi myös oppia kun ei ole vastailemassa joka viestiin .ylensä sun mielipiteet mitätöidään melko äkkiä ja ehkä joku viisas kommenttikin joskus heitetään väliin ,josta voi saada uutta ajatelttavaa,,,kuten nyt esim. nyt sinä:)

Äänestä
  • saada purkaa asioita. Se on tosi tärkeä juttu, mutta pidemmällä tähtäimellä on surut surtava eikä saa jäädä niihin kiinni. En missään tapauksessa ole itsekään valmis mihinkään suhteeseen ja olen sen sanononut kaikille, mutta aina kannattaa tavata ihmisiä ja ajatella muita asioita. Saa muuta ajateltavaa.

    Äänestä

  • että on tärkeää kirjoitti:

    saada purkaa asioita. Se on tosi tärkeä juttu, mutta pidemmällä tähtäimellä on surut surtava eikä saa jäädä niihin kiinni. En missään tapauksessa ole itsekään valmis mihinkään suhteeseen ja olen sen sanononut kaikille, mutta aina kannattaa tavata ihmisiä ja ajatella muita asioita. Saa muuta ajateltavaa.

    itse olen purkannut tuntojani noin 3 kk..ja alan olla melko kypsä tähän palstaan harvemmin vastailen ,ja alkanut kiinnostaa jo "muukin elämä"...mutta aikansa kutakin sano pääsi kun päätä leikattiin:) ,mikä voi olla parempi kuin kevät ja tuleva kesä haihduttaa loputkin murheen rippeet taivaan tuuliin...sitä huolimatta jokainen käsittelee omat tunteensa sillä tavalla kuin itsestä tuntuu ...uutta suhdetta en minäkään haaveile pitkään aikaan..mutta ei pidä sanoa ei koskaan ...ei koskaan:)

    Äänestä

  • näin on.. kirjoitti:

    itse olen purkannut tuntojani noin 3 kk..ja alan olla melko kypsä tähän palstaan harvemmin vastailen ,ja alkanut kiinnostaa jo "muukin elämä"...mutta aikansa kutakin sano pääsi kun päätä leikattiin:) ,mikä voi olla parempi kuin kevät ja tuleva kesä haihduttaa loputkin murheen rippeet taivaan tuuliin...sitä huolimatta jokainen käsittelee omat tunteensa sillä tavalla kuin itsestä tuntuu ...uutta suhdetta en minäkään haaveile pitkään aikaan..mutta ei pidä sanoa ei koskaan ...ei koskaan:)

    että aikansa, kun vatuloi, niin se kiinnostus lopahtaa. Ehkä ne ajatukset ovat sitten saaneet sen oman järkevän muotonsa omassa pääkopassa ja voi jo jatkaa eteenpäin. Aurinkoista tulevaa vuotta!

    Äänestä

vain kaikki on epäselvää, mahdollisuus yhteiseen tulevaisuuteen toisen kanssa on jäänyt kaihertamaan mieleen, koska sitä mahdollisuutta ei ole millään tavoin poistettu. Se on olemassa yhä se toivo. Ja niin kauan kuin on selvittämättömiä asioita, niin niin kauan on vain pakko olla paikallaan. Ei pysty jatkamaan eteenpäin, ellei ole vanhojenkaan juttujen kanssa vielä tasapainossa.

Äänestä
  • puhua ??

    Äänestä

  • osaa .. kirjoitti:

    puhua ??

    jos olisi mahdollisuus. Ei ole ollut tilaisuutta nyt vain siihen.

    Äänestä

  • jatkamaan elämää, vaikka on selvittämättömiä asioita, mutta minun on pakko. (vaikka se tekisi kuinka kipeää) Jossain menee raja ja en aio roikkua minkäänlaisessa tunnetilassa. Toinen ei rakastanut. Jos lähden kierteeseen, että jatkan itsesyytöksiä, mitä tein väärin, se on loputon suo. Tilanne ei muuksi muutu. Se ihminen vihasi minua ja suhde päättyi. Jos en kelpaa koko persoonana, en voi pakottamalla pakottaa ketään elää elämää yhdessä kanssani. Eikä niitä tunteita kukaan pysty pyyhkimään pois. Ne olivat todella ahdistavia ja en enää koskaan käy niitä toista kertaa läpi. On yhdentekevää, mitä toinen sanoo.

    Äänestä

  • ----- kirjoitti:

    jos olisi mahdollisuus. Ei ole ollut tilaisuutta nyt vain siihen.

    halutaan ja aina voi järjestää. Tekosyyt on vain sulle helpompia.

    Äänestä

  • on jos kirjoitti:

    halutaan ja aina voi järjestää. Tekosyyt on vain sulle helpompia.

    eipä vaan ole yksin minun varassa ne tilaisuudet ja niiden järjestämiset.

    Äänestä

  • ----- kirjoitti:

    eipä vaan ole yksin minun varassa ne tilaisuudet ja niiden järjestämiset.

    tietysti hoidetaan.

    Äänestä

Niin. ei hän arvostanut ystävänä. Ei minään muunakaan. Kun nyt katson taaksepäin hänen tekojaan ja kohteluaan, ei se ollut mitään.
Minä nostin hänet jalustalle, ajattelin ettei kukaan kohtelisi minua paremmin kuin hän. Oikeasti kukaan ei kohdellut koskaan huonommin kuin hän.
Juuri niin - jos hän olisi halunnut olla kanssani, hän olisi ollut.Mutta hän jätti yksin.
Maksoin kalliin hinnan.

Äänestä
  • En puolustele ketään tai mitään, mutta pitää muistaa että ihmisillä on erilaiset mahdollisuudet kohdella toisia jo käytännön puolesta. Jos vaikka asuu kaukana, on huonompi mahdollisuus olla lähellä jne.
    Eikä tämä ole mikään syy kenenkään käytökselle, mutta yleensä ihmiset eivät ole niin vahvoja, että pystyisivät kaikkeen mitä tahtoo heidän pystyvän osoittamaan. Itse ainakin ajattelen, että toinen tahtoi minun jättävän hänet jo rauhaan. Enkä ole niin itsevarma, että pystyisin käytännössä tuosta vaan muuttamaan sitä ajatustani. En tahtonut jättää yksin, mutta tahdonko roikkua jossakin jos se joku on mielestäni antanut vähän ymmärtää, että teen niin. En, koska en halua vaikuttaa säälittävältä hänen silmissään. Tai ehkä omissani hänen katseensa alla.

    Äänestä

  • sivusta... kirjoitti:

    En puolustele ketään tai mitään, mutta pitää muistaa että ihmisillä on erilaiset mahdollisuudet kohdella toisia jo käytännön puolesta. Jos vaikka asuu kaukana, on huonompi mahdollisuus olla lähellä jne.
    Eikä tämä ole mikään syy kenenkään käytökselle, mutta yleensä ihmiset eivät ole niin vahvoja, että pystyisivät kaikkeen mitä tahtoo heidän pystyvän osoittamaan. Itse ainakin ajattelen, että toinen tahtoi minun jättävän hänet jo rauhaan. Enkä ole niin itsevarma, että pystyisin käytännössä tuosta vaan muuttamaan sitä ajatustani. En tahtonut jättää yksin, mutta tahdonko roikkua jossakin jos se joku on mielestäni antanut vähän ymmärtää, että teen niin. En, koska en halua vaikuttaa säälittävältä hänen silmissään. Tai ehkä omissani hänen katseensa alla.

    osunut.

    Äänestä

  • ed. kirjoitti:

    osunut.

    tarvinnut, oli vaan ajatus että asiat ei ole Koskaan mustavalkoisia, vaikka niin on helppo ajatella. Niin minun kuin muiden.

    Äänestä

Nämä lauseet voisin kehystää, niin hyviä ne ovat:

"Asiat ovat yksinkertaisia. Jos joku haluaa OIKEASTI olla kanssanne, hän silloin ON eikä siinä ole mitään epäselvää. Silloin eletään ja ollaan."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äläkää eläkö kirjoitti:

haavemaailmassa. Tämä netissä eläminen ja haaveilu ei ole aitoa elämää. Siihen voi mennä vuosia, että kaipaa jotain, mitä ei ikinä saavuta. Myöskin jos joskus on ollut rakas ja suhde päättynyt, yritetään täällä selvittää selvittämättömiä sotkuja. Se ei kannata. Se ihminen on päätöksensä tehnyt ja haluaa elää ilman sinua. Piste. Se ihminen on kylmästi heitettävä mappi Ö:hön. Älkää tuhlatko tunteita johonkin, mitä ei enää ole teille olemassa. Elämä on tuolla seinien ulkopuolella. Jos joku ihminen on teitä käyttänyt tunteissa hyväksi, niin surkaa, mutta menkää eteenpäin. Jos joku sanoo "Minä rakastan sinua" ja tekee toista, älkää uskoko vaan katsokaa tekoja. Arvostaako hän teitä ystävänä? Jos hän flirttailee muiden kanssa sinun katsellessa vieressä, ei hän sinua rakasta. Jos hän jättää sinut yksin ja hätää kärsien yrität ottaa yhteyttä, ei hän sinua rakasta. Jos hän arvostelee sinua, tekemisiäsi ja elämääsi, ei hän sinua rakasta. Jos hän ei ole ystäväsi, hän ei ole ainakaan rakkaasi. Näkyy vasta vuoden päästä, mitä hän on syönyt ja mitä hän oikeasti miettii. Älkää olko sinisilmäisiä ihmisten suhteen. Särjette oman sydämen ja tulette katkeriksi. Se on liian kallis lasku, että joku vie teiltä halun elää ja kaikki ihanat jutut mitätöi julmuudellaan. Se on teidän tärkeä oma elämä. Arvostaaa sitä. Älkää nostako ketään jalustalle. Sellainen, joka jättää teidät yksin, ei ansaitse minkäänlaista egon kohotusta. Unohtakaa se. Käykää sinkkusivuilla, käykää ravintoloissa (ei humalassa), harrastuksissa ja olkaa silmät auki. Löytyy ihminen, joka haluaa olla juuri teidän kanssa ja ei vedä teitä kuin pässiä narussa. Asiat ovat yksinkertaisia. Jos joku haluaa OIKEASTI olla kanssanne, hän silloin ON eikä siinä ole mitään epäselvää. Silloin eletään ja ollaan. Muussa tapauksessa unohtakaa koko klovni, adonis, saavuttamaton kuningatar - What ever!:) ja ajatelkaa, että saipahan, mitä halusi, mutta ei saakaan enää.:)

Tsemppiä kaikille ja mukavaa kevättä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu