Tämä ala kannattaa unohtaa, vaikka yliopistojen tiedekuntasivut kovasti mainostavat, että töitä löytyy ja alalla on vetoa. Tilastotiede ja matematiikka ovat osoittautuneet ainakin ihan vitseiksi. Kannattaa lukea näiltä aloilta FM-tutkinto, niin voi sitten harrastella itsenäisesti näitä hienoja juttuja iltaisin kunhan pääsee niistä ylioppilastutkinnolla selvittävistä töistänsä kotiin. Eli jos harrastuneisuuden vuoksi haluaa lukea niin silloin kannattaa. Tai ehkä siinä tapauksessa, jos aikoo jäädä opistolle ikuisuuksiin ja toivoo saavansa sieltä viran. Yritysmaailmassa ja reaalimaailmassa näillä jutuilla ei juuri jalansijaa tunnu olevan. Ihan vain vinkkinä nuorille innokkaille tuleville abeille ja muille, että ei kannata ihan tuosta vaan uskoa sitä kuvaa minkä mm. näiden opinahjojen nettisivut pyrkivät maalailemaan.
Unohtakaa mat-luonnontieteellinen
8
2143
Vastaukset
- Ampullipete
Itselläni on nyt niin että töitä ei ole ja ainoa ammatti mikä kiinnostaa on luonnontieteelliseltä puolelta jonne aion hakea. Mutta eipä positiiviselta näytä. Köydenjatkoksi tässä varmaan muutaman vuoden sisällä joutuu.
- ???
Milläs todennäkösyydellä pääsee opettajaksi jos on lukenut maantieteestä FM arvoisen opettajalinjan ja sivuaineena biologiaa?
- tilastoja
??? kirjoitti:
Milläs todennäkösyydellä pääsee opettajaksi jos on lukenut maantieteestä FM arvoisen opettajalinjan ja sivuaineena biologiaa?
p
- ikuinen lupaus
tilastoja kirjoitti:
p
Yksi suurimmista akateemisten työttömien ryhmistä bioalan maisterit ja tohtorit.
- biologiasta väitellyt
ikuinen lupaus kirjoitti:
Yksi suurimmista akateemisten työttömien ryhmistä bioalan maisterit ja tohtorit.
Ja taas tämä turhautunut joka ei tajua, että yliopisto ei ole ammattikoulu, eli ei niitä töitä Hesarin työpaikkailmoissa erikoistuneelle biologille tosiaan juuri tyrkytetä. MUTTA, bioalan erikoisosaajille, jotka myös tekevät duunia eivätkä istu kirjoittelemassa hölynpölyä tänne, töitä on aina löytynyt. Esim. neuroalan tai molekyylibiologian alan ihmisille (peruskoulutus siis esim. biologi tai biokemisti) tuntuu ottajia olevan jatkuvasti. Näillä aloilla pääsee helposti jopa kunnon (3500-4500 e/kk) palkoille.
- 100
No taitaapi olla nyt niin, että purat tänne katkeruuttasi kun et ole saanutkaan heti töitä. Valmistuin matikalta muutama vuosi sitten ja kaikki kaverit ovat saaneet heti erinomaisia töitä...
Turhaa pelottelua tuommoinen. Matematiikkaa opiskellut saa varmasti töitä jos muut avut (kielitaito, sosiaaliset kyvyt) ovat edes jotenkin kohdallaa. - sentään!!!
Ei niitä työpaikkoja ainakaan tiedekunnan sivuilta löydy. Taitaa sinulla olla hyvinkin suppea työnhaku! Oletko kiettinyt miksi et työllisty? Oletko miettinyt, että vika voi johtua sinusta? Et esimerkiksi koppavuutesi takia saa työnantajaa kiinnostumaan palkkaamaan juuri sinua. Et ehkä hallitse alaa oikein. Oletko opiskeluaikana ollut töissä? Se työpaikka luodaan monesti jo opiskeluaikana! Onko sinulla kaikki ihan "kotona"?
Nyt on kiva sit tulla tänne katkerana mollaamaan matikkaa. Sanonpa sulle, et suksi sinne missä se aurinko ei paista!- 53v ja työtön
On täällä Hesassa eräs yleisin ammattiryhmä Kluuvin työkkärissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745129Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12025941SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32115629Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16110772Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229687Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369041Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla808445Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2386808Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2196463Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri566068