Keksikää "vilkuttelulle" synonyymi

Olisi se outoa jos kyseisestä ilmiöstä ei voitaisi keskustella tällä palstalla, onhan se niin olennaista vanhoillislestadiolaisuudessa. Voitaisiin yhdessä yrittää keksiä kaikille kelpaava termi. Ja sinä joka mopitat palstaa teet selväksi jo alussa minkä sanan olet hyväksynyt ettet sitten sen varjolla myöhemmin ala yhtä-äkkiä poistamaan viestejä. No, ehdotuksia?
251315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

"Keksikää "vilkuttelulle" synonyymi"

Jos tuo "vilkuttelu" sana oli syy vilkkaan ketjun poistumiseen. Olisiko sitten heiluttaminen ollut sallittu sana palstalla, vai millä nimellä sitä käsien heiluttelua sitten pitäisi kutsua?

Itse kyllä lapsillekkin sanon kun lähden, että vilkutatteko ikkunasta. En tiennyt, että tuollainen sana on pahasta:)

Äänestä
  • ollut vl. Sen käsityksen olen saanut, niin et kaikkia voi tietääkään.
    Tämä lanseeraaja on ilmeisesti ollut ja osaa iskeä arimpaan kohtaan.Kun on kumminkin tieto asioista.

    Äänestä

  • ole koskaan kirjoitti:

    ollut vl. Sen käsityksen olen saanut, niin et kaikkia voi tietääkään.
    Tämä lanseeraaja on ilmeisesti ollut ja osaa iskeä arimpaan kohtaan.Kun on kumminkin tieto asioista.

    Ajatella tuota "vilkuttelu"-sanaa pilkallisena. Pidin sitä ihan ok-sanana kuvaamaan käden heilautusta. Koska itsekkin käytän kyseistä sanaa, päivittäin.

    Ymmärrän kyllä vl-ihmisiä jos tuota "vilkuttelu"-sanaa on käytetty joskus pilkka mielessä. Itseltä se vain on mennyt ohi.

    Mutta ei tuo "vilkuttelu"-sana saa olla syy asiallisen ketjun poistamiseen, varsinkin jos avauksen on jo annettu pitkään olla palstalla. Eihän täällä voida toimia niin, että kaikki ne avaukset poistetaan jos niissä on joku sana mistä vl-ihminen loukkaantuu. Täällä on paljon sanoja joista mm. minä olen loukkaannut, mutta en ole sanojen takia koskaan poistopyyntöjä tehnyt.

    Äänestä

Nimimerkki Melperi lanseerasi aikanaan ivallisen termin "vilkutella" syntejä anteeksi. Se on pilkallinen ja halveeraava.

Ehdottaisin, että tilalla käytettäisiin ilmausta "pyytää kättä nostamalla syntejä anteeksi".

Esimerkiksi näin: "Voiko pedofilian syntiin joutunut ihminen saada sen anteeksi pelkästään nostamalla kätensä ylös seuroissa?"

Äänestä
  • on selvästi parempi. Lyhyt ja ytimekäs sekä kuvaa tapahtumaa.

    Äänestä

  • "Esimerkiksi näin: "Voiko pedofilian syntiin joutunut ihminen saada sen anteeksi pelkästään nostamalla kätensä ylös seuroissa?""

    Ja selkokieliselle, johon varmasti monet osaisivat vastatakkin jos eivät tunne pilkkaa olevan mukana.

    Äänestä

  • >Melperi lanseerasi aikanaan ivallisen termin "vilkutella" syntejä anteeksi. Se on pilkallinen ja halveeraava.

    Jopas keksit! Mistä päättelet, että se on a)pilkalline ja b)halveeraava? Tieteellinen perustelu, kiitos!

    Ehdotuksessasi on yksi vakava puute: se on aivan liian pitkä, yksisanaista käsitettä tässä haetaan.

    Teologisesti tietty voidaan pitää Raamatun opetuksesta poikeavana sitä, että syntejä pyydetään esim. seurapuhujalta anteeksi. Ehkä se on jopa pilkkaa jonkn mielestä.

    Itse pidän vilkuttelua hyvänä vakiintuneena terminä.

    Äänestä

ihan surkee nimitys kyseiselle tapahtumalle; eihän siinä mitään vilkutella, siinhän morjestetaan tjms. Must on periaatteessa ihan sama, mitä nimitystä siitä käytetään. Itte en koe sitä kuitenkaan minkäänlaisena tyhjänpäiväsenä mantran hamuamisena tjms, siinä vakuutetaan epäilevälle, että synnit ovat anteeksi, ihan sulasta armosta ja Kristuksen ansion tähden. Enkä halua missään tapauksessa halveksia tai halventaa 'synninpäästöä' kohdalleen toivovaa ihmistä.

Jos kuitenkin tuosta synninäästöstä tulee tyyliin uskon kohde tai syy autuuteen, se on käsitetty hiemän pöpelikköön. "Vanhurskas on elävä uskosta", uskosta Kristukseen ja Kristus on ainut syy autuuteen. Ja tuo synninpäästö tavallaan vakuuttaa sitä, että se on totta, silläkin hetkellä kun kysyjä sitä kysyy tai haluaa kuulla.

-Jem

Äänestä
  • Minustakin. Toisista ei. Minusta siinä on kysymys viittaamisesta kuin lapsilla koulussa. Se jolla on asiaa tai vastaa myöntävästi esitettyyn kysymykseen, viittaa ja saa puheenvuoron. Periaatteessa kait seuroissa näin puheenvuoron saaneen pitäisi esittää asiansa, mutta pappi huitaisee takaisin kun arvelee tietävänsä mitä asiaa viittaajalla on. Näin se käy paljon nopeammin kun suuresta joukosta käsiä nousee kuin sieniä sateella ja on vain yksi pappi vastaamassa niihin.

    Minä kritisoisin itse menetelmää syntien anteeksisaamiseksi.
    "vakuutetaan epäilevälle, että synnit ovat anteeksi, ihan sulasta armosta ja Kristuksen ansion tähden."
    Miksi joku ihminen epäilee, niin että pitää toiselta tarkistaa, vaikka asia on sanottu selvästi Raamatussa?

    Minulla on tähän selitys. Ihminen saisi automaattisesti rauhan sielulleen ja varmuuden syntiensä anteeksisaamisesta JOS hän sydämessään ITSE pyrkisi näkemään kaikki armahdettuina. Mutta tällainen asennehan ei ole vanhoillisuudessa sallittua. Ihmiset tulee jakaa "uskomassoihin" ja "ei-uskomassoihin". Varmuutta syntien anteeksisaamisesta ei siis ole joten sitä yritetään hakea ulkoa päin. No, mitä sanot tästä jälkimmäisestä asiastani?

    Äänestä

  • acimlai nen kirjoitti:

    Minustakin. Toisista ei. Minusta siinä on kysymys viittaamisesta kuin lapsilla koulussa. Se jolla on asiaa tai vastaa myöntävästi esitettyyn kysymykseen, viittaa ja saa puheenvuoron. Periaatteessa kait seuroissa näin puheenvuoron saaneen pitäisi esittää asiansa, mutta pappi huitaisee takaisin kun arvelee tietävänsä mitä asiaa viittaajalla on. Näin se käy paljon nopeammin kun suuresta joukosta käsiä nousee kuin sieniä sateella ja on vain yksi pappi vastaamassa niihin.

    Minä kritisoisin itse menetelmää syntien anteeksisaamiseksi.
    "vakuutetaan epäilevälle, että synnit ovat anteeksi, ihan sulasta armosta ja Kristuksen ansion tähden."
    Miksi joku ihminen epäilee, niin että pitää toiselta tarkistaa, vaikka asia on sanottu selvästi Raamatussa?

    Minulla on tähän selitys. Ihminen saisi automaattisesti rauhan sielulleen ja varmuuden syntiensä anteeksisaamisesta JOS hän sydämessään ITSE pyrkisi näkemään kaikki armahdettuina. Mutta tällainen asennehan ei ole vanhoillisuudessa sallittua. Ihmiset tulee jakaa "uskomassoihin" ja "ei-uskomassoihin". Varmuutta syntien anteeksisaamisesta ei siis ole joten sitä yritetään hakea ulkoa päin. No, mitä sanot tästä jälkimmäisestä asiastani?

    >>>Minä kritisoisin itse menetelmää syntien anteeksisaamiseksi.
    "vakuutetaan epäilevälle, että synnit ovat anteeksi, ihan sulasta armosta ja Kristuksen ansion tähden."
    Miksi joku ihminen epäilee, niin että pitää toiselta tarkistaa, vaikka asia on sanottu selvästi Raamatussa?>>>

    Usko Kristukseen vapauttaa synnistä. Ihminen on kuitenki taipuvainen ettimään autuutta teoista tjms. Väliin tuntuu peräti uskomattomalta ajatus, että vain ja ainoastaan armosta ja Kristuksen ansion tähden. Sitähän 'mantra' tavallaan vakuuttaa. Ja miulle henkkoht tuo 'mantra' on uskoa vahvistava, uskoa Kristukseen.

    >>>Minulla on tähän selitys. Ihminen saisi automaattisesti rauhan sielulleen ja varmuuden syntiensä anteeksisaamisesta JOS hän sydämessään ITSE pyrkisi näkemään kaikki armahdettuina. Mutta tällainen asennehan ei ole vanhoillisuudessa sallittua. Ihmiset tulee jakaa "uskomassoihin" ja "ei-uskomassoihin". Varmuutta syntien anteeksisaamisesta ei siis ole joten sitä yritetään hakea ulkoa päin. No, mitä sanot tästä jälkimmäisestä asiastani?>>>

    Jolla on vahva usko, hän ei Lutherinkaan mukaan tarvitse ripittäytmisiä, vakuutteluja tjms. Mie en ittestäni enkä tekemisistä tai tekemättä jättämisistä löydä uskon varmuutta, löydän sen ainoastaan Kristuksesta. Ja kyllä, mun pitää sanoa, että väliin uskoni on hirmusen vähäistä. Ja silloin rukoilenkin, että Jumala lisäisi uskoani.

    Äänestä

Kuulija pyrkii saamaan puhujan huomion kiinnittymään itseensä(ehkä kuulijoidenkin)ja nostamalla ehkä heiluttamallakin kättä. Joskus nousee persauskin penkistä. Kalastella/anella (armoa).

Äänestä

Synnin hädässä tapahtuva huitominen.

Äänestä
  • huono ehdotus.

    Äänestä

  • Huitominen olisi hyvä sana, jos se ei toisi mieleen kovin raivokasta toimintaa. Vilkuttelu on hyvä, poikkeaa vilkuttamisesta.

    Äänestä

sehän on sitä, ja loppuu heti kun on siellä "armahdettujen VL syntien meressä ".

Äänestä
  • Mutta eikös se ole epäilyksensynti, jos ei usko, että synnit on anteeksi annettu?

    Pilkkimisiin!

    Äänestä

  • parempi nimitys kirjoitti:

    Mutta eikös se ole epäilyksensynti, jos ei usko, että synnit on anteeksi annettu?

    Pilkkimisiin!

    Tuo pilkkiminen on hyvä, mutta hyvin tunnettu ja paras on ehdottomasti vilkuttelu.

    Saako vilkuttelemalla/pilkkimällä synnit anteeksi? Mopin pitäisi hyväksyä palstalle molemmat ilmaisut. Ehdottomasti.

    Äänestä

Miksei kysytä heiltä?

Äänestä
  • sellaista termiä kuin "pyytää siunausta". Olen entinen vl.

    Äänestä

  • kuulleeni kirjoitti:

    sellaista termiä kuin "pyytää siunausta". Olen entinen vl.

    Siunauksen pyytäminen on jossain tilanteessa ihan hyvä, mutta ei sovi tähän yhteyteen, kun vastauksena ei ole siunaus, vaan nimessä ja veressä -litania jossa ei siunauksesta puhuta mitään.

    Edelleen on siis YKSIsanainen synonyymi hakusessa. Minusta vilkuttelu on edelleen hyvä termi.

    Ongelma poistuisi, jos ry:ille hankittaisiin kunkin istumapaikan eteen kojetaulu, jossa olevalla napilla voi pyytää muistutuksen (tauluun syttyvänä vihreänä valona) Jeesuksen sovitustyöstä. Tästä on tehty palstallakin lukuisia aloitteita.

    Äänestä

  • kuulleeni kirjoitti:

    sellaista termiä kuin "pyytää siunausta". Olen entinen vl.

    Kempelaisen mukaan eli SINUSTAA.

    Äänestä

  • Tässä ketjussa haetaan synonyymisanaa, ei monisanaista selittelyä. Vilkuttelu on hyvä.

    Äänestä

  • sellainen termi kuin kirjoitti:

    Kempelaisen mukaan eli SINUSTAA.

    Ei melperi vilkuttelua keksinyt, sen kehitti ”Kempelainen”.

    Hän huomautteli vilkuttelulla saavan sen avun, kun teki mitä teki, vaikka raiskauksen tai petoksen, oli vilkuttelu kuulemma toimiva, ilman synnin tunnustamista, nimeämistä tai katumista.

    Silloin saarnaaja saattoi lausua; - Jeesuksen nimessä ja veressä kymmeniä kertoja ja kempelainen huomasi sen, että lopussa oli vain – suksen nimessä ja ressä, toiset kymmenet kerrat.

    Nämä kaksi ovat tuoneet palstalle myös hyvääkin, on ollut pakko mennä itseensä.

    Äänestä

Käykö mulkoilu, huuto, upposukellus, polvikyykkäys?

Meillä nuo käytössä

Äänestä

7 ja puoli vuotta sitten aloitettu ketju.
Miten psyyke kestää näin kaukaa haettuja , aikoinaan lähes loppuun kaluttuja aiheita?
Avautuuko tämän myötä pimeys?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


acimlai nen kirjoitti:

Olisi se outoa jos kyseisestä ilmiöstä ei voitaisi keskustella tällä palstalla, onhan se niin olennaista vanhoillislestadiolaisuudessa. Voitaisiin yhdessä yrittää keksiä kaikille kelpaava termi. Ja sinä joka mopitat palstaa teet selväksi jo alussa minkä sanan olet hyväksynyt ettet sitten sen varjolla myöhemmin ala yhtä-äkkiä poistamaan viestejä. No, ehdotuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu