mutta voisko joku kertoa, eli asia ois seuraava: meille tuli vahingossa (pitkä tarina) syksyllä Suzuki marauder 250cm3. Se myytiin meille hyvämaineisesta alan liikkeestä kevarina (en tiä oliko ne itekkään huomannu), pointti on siinä että voiko se olla kuristettu kevariksi? Mun käsityksen mukaan asiasta pitäis olla merkintä rekisteriotteessa ja siinä ei todellakaan ole. Onko muita mahdollisuuksia että sitä vois ajaa kevarikortilla, elikkä onko jotain muita keinoja että siitä ois tehty kevari? Ongelma on nähkääs siinä, että poika tarttis vielä heinäkuuhun saakka ajopeliä eikä millään viittis tuhlata rahaa yhteen ylimääräseen pyörään. Elikkä onko ylipäätään mahdollista saada pienellä vaivalla Marauderista A1-kortilla ajettava ja taas pienellä vaivalla takas kun saa 18v ajaa sillä.
Anteeksi tyhmyyteni
HippaHeikki
8913
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kevytmoottoripyörän iskuntilavuus on enintään 125 cm3.
Periaatteessa voisi hankkia kolaripyörästä 125 Marauderin koneen ja asentaa sen kakspuolikkaan runkoon ( asennusvaikeuksia tiedossa). Sen jälkeen uusintakatsastus kevariksi.
Netissä myydään melkein uusia Yamaha YBR 125 -pyöriä 1 500 eurolla. Kun tuon Marauderin moottorinvaihdon arvioisin maksavan saman verran, niin paras käydä hakemassa se Yamaha.
ei saa olla 125, pitää olla alle
Kuinka voi liike olla niin tyhmä ettei moista huomaa? siis että prätkä on 250 eikä 125. Aattelin eka valittaa asiasta kun huomasin virheen (tyhmä minäkin kun en heti huomannu) mutta naapuri sai ylipuhuttua sanomalla että laita rahoiksi. Voi sitä ehkä saadakin 1000€ voittoo mutta on vaan niin vi...n vaikee malli myydä. Sekin pitää viä sanoo, että jos olis käyny niin huono säkä et poliisi ois pysäyttäny pojan kotimatkalla. Selitä ny siinä sitten poliisille, että tää myytiin kevarina eikä kumpikaan huomannu sen olevan 250cm3 ei me eikä myyjä.
Vielä siis tarkennus! sitä ei siis voi kuristaa 125cm3
ja vielä kerran noup.
hyvin käyttää kevarina.
Poliisitkin katsovat vain säälien puuttumatta
asiaan.
tulisi vaihdossa 2000 mallia 26000 ajettu suomipyörä naisen käytöstä!
Jos oot tosissas, laita vastausta tähän ni siirrytään sähköpostien maailmaan.
[email protected]