Elikkäs yksi hyvä ystäväni (olen itse 17, kaveri 16) on vanhoillislestaadiolainen, ja yhdessä ollaan pyöritty n. 9v iästä saakka.
Paljon oleskelen kaverin kotosalla ja touhuan perheen pienempien kanssa, perheessä 12 lasta..
Nyt vasta ruvennut mietityttämään, miten perhe (kaverille varmasti ihan ok) suhtautuu että ei vl pyörii kotona, kun ihan päältäpäinkin olen ei-vl, värjätyt hiukset, meikkiä ja lävistyskin naamassa..
Voisiko tytön vanhemmat ajatella että on väärin olla hyvä ystävä minunlaiseni kanssa? Kaikki muut kaverini lähimmät ystävät taitavat olla lestaadiolaisia myös. Tottakai ihmisissä ja ihmisten mielipiteissä on eroja, mutta miten uskoisitte asian olevan, tai miten itse suhtautuisitte?
VL suhtautuminen "tavallisiin" ihmisiin?
9
412
Vastaukset
- Minttuleena
Ystävät ovat hieno juttu, ja tärkeitä. Isä tai äiti ei sais tulla ystävysten väliin...
- Kempelainen
Lestadiolaisuudessa on kuitenkin uskovia valta- osa. Heille olet lähimmäinen sellaisena kun olet, ja he varmaan rukoilevat puolestasi.
Ole tyytyväinen ystävääsi ja Hänen perheeseen.
Tässä näet, mitä todella uskova, ja Jeesukseen luottava ihminen parhaimmillaan on.
Pidä se ystävyys. - miksiköhän.
"Älä istu siellä, missä pilkkaajat istuu"
Ja myöskin vl-vanhemmatkin ajaa kotoa pois seuroissa käymättömän lapsen. - ylös
ylös
- sivulle
sivulle
- Veeällä
Oon ite vl ja monesti seuroissa yms. Sanotaan et on hyvä olla muitaki ku vl kavereita ni ei ne sua ihan heti aja pois sieltä:)) ihanaa ku suhtaudut siihen niin avoimesti♥️
- olenpa.minä.utelias
Miten niin elikkäs?
- 7777777777777
VL- lahko ei ole synonyymi uskolle. Sielä on uskottelevia, kuten muissakin suunnissa. Ulkoinen olemus ei välttämättä kerro koko totuutta. Sinäkin voit muuttua sydämeltäsi.
Tärkeintä on sydämen usko Jeesukseen, luottaa Hänen voimaansa ja ristin uhriinsa.
On hienoa, kun olet pienempienkin kanssa. Vanhemmat saavat piniä lepohetkiä.
Näitä päällimmäisenä tuli mieleen. Lukekaapa yhdessä Raamattua. Aloittakaa rukoillen viisautta ymmärtää luettua. Markuksen evankeliumista voi aloittaa. Johanneksen evankeliumikin on hyvä. Kaikkihan ne on, mutta helpompia ymmärtää.
Iloisia yhteisiä hetkiä ystävyksille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 915248
- 534086
- 252209
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s271997Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161805- 151454
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹281270Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201056- 211000
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43991