Liikuntaa ja seurustelua

Nyt kaikki saittilaiset kuntoa kohentamaan. Monot jalkaan,kävelysauvat suihkimaan ja ulos etsimään sitä kadonnutta vyötärön seutua.

Ohjeet on saatu, eläkkeellä ollessa pitää rytmittää elämä liikunnan ympärille, on muodikastakin pitää omasta yleiskunnosta huolta.
Tapaamiset ryhmissä ja kahvikupposten äärellä, antavat uusia ulottuvuuksia elämän laatuun. Yksinäisyyttä tapaamiset vähentävät.
Yksinäisyydestä taas tullaan alamaissa oloon, vetäytymiseen sohvan nurkkaan, kaiken maailman nimenomaan ikäviä asioita miettimään.

Pieni silmänpilke mahdollisin romanssin poikasin on tervetullutta vipinää päiviin. Aamun MTV3 Studio55 :ssa S-L Kivelä suositteli, pitää huolehtia itsestään olemassa olevin keinoin, selväähän se ei kukaan muu huolehdi meistä kuin me itse. Jos on niin onnellinen tilanne, asuu parisuhteessa, on liikkeelle lähdön käskyttäjä omassa huushollissa joka piristää kummasti elämää.
Näillä ohjeilla psyyken lääkitystä ei tarvita. Mahdollisimman vähän korvien väliseen pururataan vaikuttavien mömmöjen käytön vähentäminen, takaa elämänlaadun parantumiseen.
Sairauksien ja ongelmien hoitoon lääkärin määräämät lääkkeet pitää ottaa niistä ei saa luopua.

jk.Olen ollut hieman laiska ts saamaton liikkeelle lähdössä, joten nyt lähden Saimaan jäälle kävelemään, samalla voin manailla koirien jätöksiä kävelyreitin varsilla, hyh - hyh.

7

601

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minun tietsikkani on tuollainen lattialla makaava ja painaa varmaan lähes 10 kiloa. No kyllähän senkin juuri ja juuri voisi kantaa, mutta kun tuo näyttökin pitäisi ottaa mukaan ja kun ei ole niin suurta akkua, että vehje kävellessä toimisi, niin en voi lähteä kävellen kuntoa hoitamaan.
      On nähkääs niin pakko valvoa, mitä täällä kirjoitellaan ja heti vastata, ettei pyyhekumi kerkiä pyyhkäistä.

    • Puun Takaa

      Onhan tämä liikunta ja psyykkinen hyvin vointi aina ollut tärkeää jo työvuosina, hoidettava oli sukulaisuus- ja naapurisuhteet siinä työn ja perheen ohessa.

      Kaikki tämä oli aivan luonnollista ja kuului asiaan, minulle tuli eläköidyttyä halu olla yksin nauttia kaikesta hiljaisuudesta, lukemisesta, valokuvaamisesta, ja elokuvista, sekä kotona että teattereissa.

      Nautin todella kun sain tehdä mitä halusin ja milloin, ei kukaan saanut olla 'ohjastamassa' menojani, kai se oli siksi koska työ oli ihmisten parissa ja minuuttiaikatauluin, vuositolkulla tuota samaa, kyllä eläköityminen oli kuin olisi päässyt luvallisesti karkuun maailmaa.

      Nyt on taas hoidettu suku-, naapuruus-, ja tuttavapiiri ja elämä on saanut kuin uudet rattaat ja siivetkin vielä.

      Liikutaan ja seurustellaan sopivassa suhteessa, joskus jopa kekkerit pystyyn ja siellä keksitään ja mietitään, esim suunnistusta kartan mukaan maastossa olen saanut opetella ja sepä onkin mielenkiintoista, liikunta seurustelu ja ruokanautinnot luonnossa, mahtava yhdistelmä.

      Toivon samaa kuin aloittaja, liikkeelle ja kuntoon, siten voi elää nauttien.

      Ja kuten jo Tarva: Ylös..Ulos ja Lenkille!

    • katicat*

      Kiitos vaan reetta, kun hoputit minuakin laiskistunutta. Olen sellainen valosta riippuvainen yksilö, joka talviaikaan elää horroksessa. Voi kuinka hyvää on tehnyt valon lisääntyminen, varsinkin kun täällä lounais-Suomessakin olemme saaneet pitää lumipeitteen.
      Säännöllisten sauvalenkkien aloittaminen vaan takeltelee, mutta hyvä kun muistutit. Joskus sitä tulee mietittyä, että ottaiskos koiran ulkoiluttajaksi. Mutta ajatuksen olen hylännyt oitis, se määräisi liikaa.

    • Olet kävelymatkan päästä Saimaasta. Tuhannet ja taas tuhannet könyää sinne kevään tullen.

      Kuntoiluharrastus ja sen ylläpito on satsausta parempilaatuiseen huomiseen.

      On se merkillistä. Hyvän latureitin alkuun olisi vaan 5 min. kävelymatka.
      Aina on muka muuta puuhaamista.

    • mutta onko

      mielekästä tehdä aloituksia samasta asiasta vähän väliä. Luetteko te yleensä muitten aloituksia?

      • rehellisesti

        sanoa, satunnaisesti. Pitkät kertomus tyyliset avaukset joissa lähinnä kerrotaan omista asioistaaan eivät kiinnosta.


    • sinisirkku<

      Ihan tuli hyvä mieli lukiessa kehoitustasi:)
      Mömmöt vähiin---ihka oikein yhdyn minäkin!
      t.Sinisirkku

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      58
      5574
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      199
      3635
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2438
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      22
      2385
    5. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      9
      1268
    6. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      102
      1069
    7. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      67
      1068
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      88
      1045
    9. Rötösherra käräjillä

      Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu
      Ähtäri
      18
      1032
    10. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      975
    Aihe