Kävin äsken jättämässä asiakirjoja viranomaiseen. Jonottamassa oli myös sisar, jota en ole nähnyt seuroissa ainakaan vuoteen. Kertoi, että hänen kimppuunsa oli Helsingissä käynyt tyttölauma vaatien tupakkaa. Kun sitä ei (ymmärrettävistä syistä) löytynyt, oli sisar kaadettu maahan, potkittu ja hypitty päällä. Kylkiluita oli katkennut ja oikean käden ranteeseen oli tullut avomurtuma. Näköpiirissä on neljän leikkauksen jäkeen pysyvä työkyvyttömyys, jota (onneksi) kiinni saadut tytöt tuomitaan maksamaan. Kaikki vain tupakanhimosta!
Ei tule tupakasta paha meno, vaan
sen puutteesta
6351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tule paha meno, vaan sen puutteesta?
"tupakka on viinan pikkuveli".
kulkevat usein käsi kädessä. Minä veikkaan, että nikotiininhimoisissa vanhoillislestadiolaisissa on satoja/tuhansia kaappijuoppoja.
Sinä nyt et ainakaan tiedä lestadiolaisuudesta hiventäkään, kun oletat kaappijuoppoja olevan satojatuhansia, kun koko lestadiolais poppoo käsittää sadantuhannen yksilön verran.
Tupakka ja viina kyllä kulkevat käsi kädessä, se on helppo huomata kesäisin terasseilla, joissa istuvilla on toisessa kädessä oluthaarikka ja toisessa se palava savukekääryle.
Mutta haluan todistaa tässä kaikille, ettei lestadiolaisissa ole juoppoja, se on vain legendaa, joka elää jatkuvasti tällä palstalla.
Mutta tupakka on lestadiolaiselle kaljan ja viinan korvike, samoin sillä haetaan helpotusta arjen ankeuteen. Tupakointi on ainut pahe lestadiolaiselle, joka hyväksytään oli asialla sitten alaikäinen tai odottava äiti pömppömahansa kanssa.
ei tarkoita satojatuhansia:
"satoja/tuhansia"
Onnellista tässä surullisessa tapauksessa on se, kun syylliset on saatu kiinni ja että ne eivät olleet lestatyttöjä.
Minä haluaisin tänne suomeen raipparangaistukset, niinkuin Saudi-Arabiassa.
Nämä tytöt olisi pitänyt kiinnioton jälkeen riisua alastomiksi ja piiskata tuoreella koivunvitsalla niin hyväksi, että eivät istuisi vähään aikaan. Piiska olisi erittäin tepsivä ojennuskeino kaikkien vinksahtaneiden ihmisten parantamiseen.