Onko kellään kotikonsteja pääkivun hillitsemiseen?
Välillä kipu on normaalia ja välillä migreeniä, mitä on siis ollut jo ennen raskauttakin.
Olo on tosi kamala kun pää on niin kipeä eikä tuo panadol meinaa auttaa tippaakaan, eikä sitä kyllä paljoa uskalla edes syödä.
Torstaina on neuvolalääkäri jolloin aion kysyä neuvoa ammattilaiselta, eli nyt kaipailisin apua näille muutamalle päivälle!
Välillä kipu on normaalia ja välillä migreeniä, mitä on siis ollut jo ennen raskauttakin.
Olo on tosi kamala kun pää on niin kipeä eikä tuo panadol meinaa auttaa tippaakaan, eikä sitä kyllä paljoa uskalla edes syödä.
Torstaina on neuvolalääkäri jolloin aion kysyä neuvoa ammattilaiselta, eli nyt kaipailisin apua näille muutamalle päivälle!
Vastaukset 5
Vanhimmat
erityisen hyvin nenäsuihkeet joista ainakin mineraalisuolasuihketta saa käyttää. raskaushan vetää nenän ihantukkoon ja estää poskionteloita tuulettumasta kunnolla joten nenäkannulla ja noilla suihkeilla saa avattua hyvin, ei siis nasolinia vaan sitä suolasuihketta.
Mulla noi autto hyvin ja pärjäsin ilman antibioottia.
nenä tukossa, onneksi!
Täytyy kokeilla tuota magnesiumia.
Kiitos vinkeistä :)
ihan hirveitä päänsärkyjä noilla viikoilla. Panadol ei tosiaan auttanut ja saattoi kestää niin et alkoi sunnuntai illalla päänsärky ja jatkui koko maanantai päivän ja tiistai aamuna oli kadonnu. Ihan hirveetä.
Mä kokeilen kaikkea. Niskahartia hierontaa ja pää hierontaa (siis mies hieroi) , lämmintä kauratyynyä otsalla jne.. Mikään ei auttanu. Mä vaan kärsin. Eikä mulla edes ollu mitään migreeniä mist olis johtunu. Mulla saattoi johtua alhaisista paineista verenpaine ja raudanpuute. Neuvolassa ei otettu asiaan mitään kontaktia kun valitin ettei töissä voi olla. Ärsyttävä neuvolatäti. Mut mulla kyllä edelleenkin alhaiset paineet ku ei ole lähteny nousuun raudan syömisestä huolimatta. Koita jaksaa. Kyllä se helpottaa.
Päänsärkyä voi lievittää kylmällä kääreellä otsalla/niskassa, missä kipu tuntuukaan.
Kuten edellinen vastaaja, minäkin olen sitä mieltä että kylmä auttaa. Olen pitänyt kylmää kauratyynyä niskassa, jonka nivelten löystymisestä ilmeisesti päänsärky on johtunut. Paracetamolia ehdottomasti kerralla 1000mg, vähemmästä ei ole apua. Lääkäri on minulle määrännyt myös panacodia. Raskausviikkoja täälläkin pian täynnä 15 ja viimeiset kaksi kuukautta on ollut päänsärkyä lähes päivittäin.