suositeltavia pysähdyspaikkoja Sydney-Melbourne välillä

33-TU

Moi

Suunnittelemme kaakkois-Australian matkaa ensi joulukuuksi. Tarkoitus olisi vuokrata auto ja ajaa Sydneystä rantaa pitkin Melbourneen. Tuolle välille on varattu viikon verran.

Missä kannattaa pysähtyä? Osaatko neuvoa kivoja kyliä yöpymiseen? Tietääkö kukaan, onko joulun-uuden vuoden välillä motellit niin täynnä, että kannattaa varata etukäteen? Vai voiko luottaa siihen, että majaa löytyy, kun tulee halu pysähtyä?

Kaikista vinkeistä kiitollinen
33-TU

4

1218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opaskoira

      Katsele seuraavat etapit googlesta.Sydney, Ryal national park.Stanley top,Wollongong,South Coast.Canberra.Jindabay,Lumivuoret. Eden Melbourne.
      Yöpimyspaikkoja kukkaron mukaan, nähtävääkin
      Antakaa tietää jos olette kiinnostuneita niin lisätietoja.

      • trekkaaja aka white rabbit

        joo ja kandee kayda myos bluemountasil katoombas jos haluatte trekata. taa mesta on kyl niin turisti mut on taa nakemisen arvonen. Ja motelleista, senkun soitatte niihin yleensa kandee soittaa paivaa kahta ennen niin aina loytyy joku dormi tai twin. Hyvaa matkaa teille. Vinkkina alkaa olko isoissa kaupungeissa parAS aussi on pienis kylis ja jos on mahdollista suunnatkaa p-australiaan. Moni on kehunu sita. darwin,alice spring jne. Mut melbourne on ihan jees mestA perus eurooppalainen lankkari mesta.


      • opaskoira
        trekkaaja aka white rabbit kirjoitti:

        joo ja kandee kayda myos bluemountasil katoombas jos haluatte trekata. taa mesta on kyl niin turisti mut on taa nakemisen arvonen. Ja motelleista, senkun soitatte niihin yleensa kandee soittaa paivaa kahta ennen niin aina loytyy joku dormi tai twin. Hyvaa matkaa teille. Vinkkina alkaa olko isoissa kaupungeissa parAS aussi on pienis kylis ja jos on mahdollista suunnatkaa p-australiaan. Moni on kehunu sita. darwin,alice spring jne. Mut melbourne on ihan jees mestA perus eurooppalainen lankkari mesta.

        turistilippu sinisille maksaa vain 12 taalaa on voimassasa seuraavaan aamuun kello 4 ja oikeuttaa kayttamaan kaikki public transport.
        Tilastoja Australiasta
        ampiaisen pistoon kuolee 14 ihmista
        crocodiilin 1
        haikalan 1.5
        myrkylliset matelijat ja hamahakit 2
        sammakot torakat liskot ja 1200 muuta oliota 0
        naru tai pyssy 1511
        autot 30000


    • Reissumies

      Olen ajanut kaksikin kertaa tuon välin (rantatie ja Alpit), ja ongelmana on ollut, että nähtävyydet ovat niin kaukana toisistaan. Tai siis ne ovat olleet, joista olen ollut kiinnostunut.

      Olen käyttänyt Ausseissa ja Jenkeissäkin Best-Western -hotelliketjua, ja olen ollut tyytyväinen sen majoitustasoon. Etuna on, että tietää tarkkaan, millaiseen majaan on menossa, ja sama on myös mentaalihaittana: aina samanlaiseen.
      BW:n etuna on myös ilmainen book ahead -palvelu. Ennenkuin lähdet hotellista/motellista bookaa seuraava jo valmiiksi. Eikä huolta koko päivänä, missä päänsä tyynyyn painaa. Voit myös buukata jo Suomessa hotellit (BW:llä toimisto, pyydä hotellikirja) ja vaihtaa niitä sitten matkan aikana tarpeen mukaan. Motellien respat ovat olleet erittäin auttavaisia. Luottokorttihan sinulla on?

      Jos matka kestää usean viikon, kannattaa Melbournesta koukata Great Ocean Road via Apollo Bay - Warrnambool to Grampians. Western Highwaytä en ole ajanut kuin pikamatkalla Mb:stä Adelaideen, joten sitä väliä en tunne sen paremmin.

      Ja vielä varoitus, jos ajat ensi kertaa vasemmalla: Kääntyminen oikealle liikennettä vastaan on siellä erittäin vaarallista, koska se Suomessa on erittäin turvallista. Ja älä lannistu, vaikka peilejä ensin etsitkin väärästä suunnasta ja kuva siellä on "peilikuva". Minulta meni ensi kerralla 1500 km niiden paikan oppimiseen ja toiset 1500 km sen ymmärtämiseen, miten vastavaan kuvaan tulee reagoida.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      136
      7580
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7051
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3593
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      137
      3216
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2754
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2298
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1556
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe