Moi
Suunnittelemme kaakkois-Australian matkaa ensi joulukuuksi. Tarkoitus olisi vuokrata auto ja ajaa Sydneystä rantaa pitkin Melbourneen. Tuolle välille on varattu viikon verran.
Missä kannattaa pysähtyä? Osaatko neuvoa kivoja kyliä yöpymiseen? Tietääkö kukaan, onko joulun-uuden vuoden välillä motellit niin täynnä, että kannattaa varata etukäteen? Vai voiko luottaa siihen, että majaa löytyy, kun tulee halu pysähtyä?
Kaikista vinkeistä kiitollinen
33-TU
suositeltavia pysähdyspaikkoja Sydney-Melbourne välillä
4
1230
Vastaukset
- opaskoira
Katsele seuraavat etapit googlesta.Sydney, Ryal national park.Stanley top,Wollongong,South Coast.Canberra.Jindabay,Lumivuoret. Eden Melbourne.
Yöpimyspaikkoja kukkaron mukaan, nähtävääkin
Antakaa tietää jos olette kiinnostuneita niin lisätietoja.- trekkaaja aka white rabbit
joo ja kandee kayda myos bluemountasil katoombas jos haluatte trekata. taa mesta on kyl niin turisti mut on taa nakemisen arvonen. Ja motelleista, senkun soitatte niihin yleensa kandee soittaa paivaa kahta ennen niin aina loytyy joku dormi tai twin. Hyvaa matkaa teille. Vinkkina alkaa olko isoissa kaupungeissa parAS aussi on pienis kylis ja jos on mahdollista suunnatkaa p-australiaan. Moni on kehunu sita. darwin,alice spring jne. Mut melbourne on ihan jees mestA perus eurooppalainen lankkari mesta.
- opaskoira
trekkaaja aka white rabbit kirjoitti:
joo ja kandee kayda myos bluemountasil katoombas jos haluatte trekata. taa mesta on kyl niin turisti mut on taa nakemisen arvonen. Ja motelleista, senkun soitatte niihin yleensa kandee soittaa paivaa kahta ennen niin aina loytyy joku dormi tai twin. Hyvaa matkaa teille. Vinkkina alkaa olko isoissa kaupungeissa parAS aussi on pienis kylis ja jos on mahdollista suunnatkaa p-australiaan. Moni on kehunu sita. darwin,alice spring jne. Mut melbourne on ihan jees mestA perus eurooppalainen lankkari mesta.
turistilippu sinisille maksaa vain 12 taalaa on voimassasa seuraavaan aamuun kello 4 ja oikeuttaa kayttamaan kaikki public transport.
Tilastoja Australiasta
ampiaisen pistoon kuolee 14 ihmista
crocodiilin 1
haikalan 1.5
myrkylliset matelijat ja hamahakit 2
sammakot torakat liskot ja 1200 muuta oliota 0
naru tai pyssy 1511
autot 30000
- Reissumies
Olen ajanut kaksikin kertaa tuon välin (rantatie ja Alpit), ja ongelmana on ollut, että nähtävyydet ovat niin kaukana toisistaan. Tai siis ne ovat olleet, joista olen ollut kiinnostunut.
Olen käyttänyt Ausseissa ja Jenkeissäkin Best-Western -hotelliketjua, ja olen ollut tyytyväinen sen majoitustasoon. Etuna on, että tietää tarkkaan, millaiseen majaan on menossa, ja sama on myös mentaalihaittana: aina samanlaiseen.
BW:n etuna on myös ilmainen book ahead -palvelu. Ennenkuin lähdet hotellista/motellista bookaa seuraava jo valmiiksi. Eikä huolta koko päivänä, missä päänsä tyynyyn painaa. Voit myös buukata jo Suomessa hotellit (BW:llä toimisto, pyydä hotellikirja) ja vaihtaa niitä sitten matkan aikana tarpeen mukaan. Motellien respat ovat olleet erittäin auttavaisia. Luottokorttihan sinulla on?
Jos matka kestää usean viikon, kannattaa Melbournesta koukata Great Ocean Road via Apollo Bay - Warrnambool to Grampians. Western Highwaytä en ole ajanut kuin pikamatkalla Mb:stä Adelaideen, joten sitä väliä en tunne sen paremmin.
Ja vielä varoitus, jos ajat ensi kertaa vasemmalla: Kääntyminen oikealle liikennettä vastaan on siellä erittäin vaarallista, koska se Suomessa on erittäin turvallista. Ja älä lannistu, vaikka peilejä ensin etsitkin väärästä suunnasta ja kuva siellä on "peilikuva". Minulta meni ensi kerralla 1500 km niiden paikan oppimiseen ja toiset 1500 km sen ymmärtämiseen, miten vastavaan kuvaan tulee reagoida.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621127Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661087- 501080
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j3731009Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153922Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717857- 89847
Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182810Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu105729Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka51713