Moi
Suunnittelemme kaakkois-Australian matkaa ensi joulukuuksi. Tarkoitus olisi vuokrata auto ja ajaa Sydneystä rantaa pitkin Melbourneen. Tuolle välille on varattu viikon verran.
Missä kannattaa pysähtyä? Osaatko neuvoa kivoja kyliä yöpymiseen? Tietääkö kukaan, onko joulun-uuden vuoden välillä motellit niin täynnä, että kannattaa varata etukäteen? Vai voiko luottaa siihen, että majaa löytyy, kun tulee halu pysähtyä?
Kaikista vinkeistä kiitollinen
33-TU
suositeltavia pysähdyspaikkoja Sydney-Melbourne välillä
4
1188
Vastaukset
- opaskoira
Katsele seuraavat etapit googlesta.Sydney, Ryal national park.Stanley top,Wollongong,South Coast.Canberra.Jindabay,Lumivuoret. Eden Melbourne.
Yöpimyspaikkoja kukkaron mukaan, nähtävääkin
Antakaa tietää jos olette kiinnostuneita niin lisätietoja.- trekkaaja aka white rabbit
joo ja kandee kayda myos bluemountasil katoombas jos haluatte trekata. taa mesta on kyl niin turisti mut on taa nakemisen arvonen. Ja motelleista, senkun soitatte niihin yleensa kandee soittaa paivaa kahta ennen niin aina loytyy joku dormi tai twin. Hyvaa matkaa teille. Vinkkina alkaa olko isoissa kaupungeissa parAS aussi on pienis kylis ja jos on mahdollista suunnatkaa p-australiaan. Moni on kehunu sita. darwin,alice spring jne. Mut melbourne on ihan jees mestA perus eurooppalainen lankkari mesta.
- opaskoira
trekkaaja aka white rabbit kirjoitti:
joo ja kandee kayda myos bluemountasil katoombas jos haluatte trekata. taa mesta on kyl niin turisti mut on taa nakemisen arvonen. Ja motelleista, senkun soitatte niihin yleensa kandee soittaa paivaa kahta ennen niin aina loytyy joku dormi tai twin. Hyvaa matkaa teille. Vinkkina alkaa olko isoissa kaupungeissa parAS aussi on pienis kylis ja jos on mahdollista suunnatkaa p-australiaan. Moni on kehunu sita. darwin,alice spring jne. Mut melbourne on ihan jees mestA perus eurooppalainen lankkari mesta.
turistilippu sinisille maksaa vain 12 taalaa on voimassasa seuraavaan aamuun kello 4 ja oikeuttaa kayttamaan kaikki public transport.
Tilastoja Australiasta
ampiaisen pistoon kuolee 14 ihmista
crocodiilin 1
haikalan 1.5
myrkylliset matelijat ja hamahakit 2
sammakot torakat liskot ja 1200 muuta oliota 0
naru tai pyssy 1511
autot 30000
- Reissumies
Olen ajanut kaksikin kertaa tuon välin (rantatie ja Alpit), ja ongelmana on ollut, että nähtävyydet ovat niin kaukana toisistaan. Tai siis ne ovat olleet, joista olen ollut kiinnostunut.
Olen käyttänyt Ausseissa ja Jenkeissäkin Best-Western -hotelliketjua, ja olen ollut tyytyväinen sen majoitustasoon. Etuna on, että tietää tarkkaan, millaiseen majaan on menossa, ja sama on myös mentaalihaittana: aina samanlaiseen.
BW:n etuna on myös ilmainen book ahead -palvelu. Ennenkuin lähdet hotellista/motellista bookaa seuraava jo valmiiksi. Eikä huolta koko päivänä, missä päänsä tyynyyn painaa. Voit myös buukata jo Suomessa hotellit (BW:llä toimisto, pyydä hotellikirja) ja vaihtaa niitä sitten matkan aikana tarpeen mukaan. Motellien respat ovat olleet erittäin auttavaisia. Luottokorttihan sinulla on?
Jos matka kestää usean viikon, kannattaa Melbournesta koukata Great Ocean Road via Apollo Bay - Warrnambool to Grampians. Western Highwaytä en ole ajanut kuin pikamatkalla Mb:stä Adelaideen, joten sitä väliä en tunne sen paremmin.
Ja vielä varoitus, jos ajat ensi kertaa vasemmalla: Kääntyminen oikealle liikennettä vastaan on siellä erittäin vaarallista, koska se Suomessa on erittäin turvallista. Ja älä lannistu, vaikka peilejä ensin etsitkin väärästä suunnasta ja kuva siellä on "peilikuva". Minulta meni ensi kerralla 1500 km niiden paikan oppimiseen ja toiset 1500 km sen ymmärtämiseen, miten vastavaan kuvaan tulee reagoida.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1673488- 152186
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2241522Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701261- 441221
- 371141
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381073Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke1361031- 471014
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.411010