Eli haluaisin tietää onko vuoden 2008 "suurempi kartta" rahalla minkään näköistä arvoa muutakuin se 2 euroa. Koska tuossa pyörii tuollainen Kyproslainen kahden euron kolikko missä on suurempi kartta. Siis vuoden 2008 kaksi euronen jossa on suurempi kartta kuin muissa. Ja sitten olisi myös kaksi proof rahaa, toinen Tove Janssonin 90-vuotis juhlaraha, jossa Toven pärstä toisella puolella ja muumeja toisella :D. Ja sitten vuoden 2005 Yleisurheilun MM-kilpailujen 5 euron kolikko joka sekin koskematon omassa lokerossaan =). Kertokaahan hintoja jos satutte tietämään.
Kolikko
tehnoob
3482
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ja haluaisin vielä kysyä kun tuolla numismaatikkojen foorumilla puhuttiin että joitain saattaisi kiinnostaa vuoden 2000 ja 2002 20-centtiset. Eli jos joku tietää onko noillakaan mitään arvoa kuin se huima 20-centtiä niin olisi kiva jos ilmoittelis tänne. Kiitos kaikille vastanneille jo etukäteen =)
Suomalaisista 20 centtisistä vuoden 2000 kolikko on se kysytyin. Vuoden 2002 vastaavalla kolikolla ei ole mitään ylimääräistä arvoa.
Vuodesta 2007 lähtien on muutamia poikkeuksia lukuunottamatta (joillakin jäsenmailla taisi uudemman kartan lanseeraus siirtyä vuodella eteenpäin) kaikissa eurokolikoissa "koko Eurooppaa" kuvaava kartta normaali. Suomalaisista rahoista vain ja ainoastaan vuoden 2006 "virhekartta" (siis vuotta liian aikaisin rahaan lyöty 'kuvake') on ainoa tunnettu virheellisyys tässä asiassa.
Tuon kyseisen suomen 20c 2000 rahan arvo kiertäneenä noin 5euroa.
Tove Jansson proof noin 40 euroa .
Yleisurheilun 2005 MM-kilpailujen 5 euron max 10 euroa .
Tuo suomen 2 euronen vuodelta 2006 uudella kartalla
kiertäneellä max 60 euroa