Mikä kela norjaan?

turska

Mikä kela olis paras turskan ja ruijanpallaksen pyyntiin? Joku iso dööri? Paljonko pitää mahtua siimaa? Mistä saa kärkirissoja jäykkään merikalastusvapaan?

7

1969

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tahtoo

      7000 dööri on mulla ja hyvin on riittäny. Tosin se kaikkein suurin on vielä saamatta. Punottua lankaa kuitenkin kelaan ja paljon.

      • kysyjä

        Minkäpaksuista ja paljonko metreissä menee sun dööriin, entäs seuraavaan isompaan kokoon siirryttäessä? Onko se sitten 8000?


    • Norski

      No ensinnäkin minä en hyvää dööriä pilaisi suolaveteen sillä loheen se on paras mutta kunnon merikela ei paljon maksa.Itse käyttänyt erikokoisia penn jenkki keloja ja niistä löytyy kunnon kela joka kestää isältä pojalle ja tehty merioloihin.käy kyselemässä www.salakala.fi sieltä olen omat hankkinut kun norjassa oli pirun kalliita.samasta paikasta voit kysellä myös vavan valintaa tai kärkiosia.

    • kävijä

      Juu on tullut kalastettua perus 7000 ambassdeurilla. Siimana ollut 0.45 monofiilia. Ei kovin hyvä loppupeleissä. Mutta ei ole kokemuksia punotusta hyrrässä niin siks monofiilia. Toinen vaihtoehto kelaksi ovat suuret avokelat, Shimano 8000 sarja ym. Niihin mahtuu tarpeeksi 0,39 kuitusiimaa. Siis jos aikoo heitellä rannalta. Veneestä pilkkimiseen paras olisi mahd. suuri hyrräkela ja lyhyt(1m-1,5m) sekä jäykkä vapa.

      • kerralla laatua
        lohelle kirjoitti:

        http://kalastustarvike.net/heittokalastus/hyrrakelat/abu-7000i-salmon-special.html

        Osta riittävällä kelausnopeudella varustettu kela. Meinaan että on tosi rankkaa pienikokoisella "normaalivälityksellä" kelalla väsytellä isoa pilkkiä ja kalaa kovin syvältä. itse käytän Penn 114h High Speed kelaa jossa vapana Penn Spesial Senator vapa. Siihen viidenkymmenen kilon punottua siimaa. Huomattavasti normaalia rankemmat leikarit ja koukut pilkkiin. Useiden Norjan reissujen jälkeen voin vain todeta omistavani laatu kalastusvälineet, syvänmeren kalastukseen!


    • sakkeli3

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7563
    2. 107
      5628
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5057
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4466
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3160
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      50
      2855
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2769
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2387
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2374
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1986
    Aihe