terve!mulla paineet 3kk ollu 130/180 ja lääkityskin päällä, kirjotteleeko lekuri sairaslomia tommosista luvuista?vai mitä suoraako letkuihin?
Vastaukset 4
- noi sun
luvut varmasti noin päin? Kun tuntus että toi lepopaine on älyttömän korkee ja pieni ero tohon toiseen. Mun käsittääkseni sun pitäs jo olla sairaalahoidossa tollasten lukujen kans
- kokemukset
Eihän kaikki tiedä mitenpäin lukemat pitäisi esittää.
Ei kukaan ehdotellut minullekaan sairaalamatkaa kun verenpaineeni huiteli 180-200 / 130-150. Valittelin asentohuimausta ja työpaikkalääkäri pisti kaikenmaailman huimaustesteihin. Mitään muuta syytä kuin tajuttoman korkea verenpaine, ei löydetty. Sittenkin lääkäri määräsi vaan pudottamaan painoa ja alettiin seuraamaan verenpainetta säännöllisesti. Paine laskikin koko ajan kun laihduin, mutta kun laihtuminen pysähtyi, verenpainekin nousi takaisin korkeaksi. Siinä vaiheessa määrättiin lääkkeet ja nyt monen vuoden lääkityksen jälkeen paineet on lääkittynä 120-130 / 70-80. - kohoamiseen saattaa
kokemukset kirjoitti:
Eihän kaikki tiedä mitenpäin lukemat pitäisi esittää.
Ei kukaan ehdotellut minullekaan sairaalamatkaa kun verenpaineeni huiteli 180-200 / 130-150. Valittelin asentohuimausta ja työpaikkalääkäri pisti kaikenmaailman huimaustesteihin. Mitään muuta syytä kuin tajuttoman korkea verenpaine, ei löydetty. Sittenkin lääkäri määräsi vaan pudottamaan painoa ja alettiin seuraamaan verenpainetta säännöllisesti. Paine laskikin koko ajan kun laihduin, mutta kun laihtuminen pysähtyi, verenpainekin nousi takaisin korkeaksi. Siinä vaiheessa määrättiin lääkkeet ja nyt monen vuoden lääkityksen jälkeen paineet on lääkittynä 120-130 / 70-80.olla runsas suolan käyttö, vähäinen liikunta ja etenkin roskaruuan ja einesten ahmiminen, kun ne sisältävät tuota E621 tehoainetta.
- pitää 100%
kohoamiseen saattaa kirjoitti:
olla runsas suolan käyttö, vähäinen liikunta ja etenkin roskaruuan ja einesten ahmiminen, kun ne sisältävät tuota E621 tehoainetta.
paikkansa. Itse olen ollut jo vuoden verran verenpainelääkityksellä ja syksyllä pääsin ihan siedettäviin lukuihin, mutta nyt keväällä olen sortunut ruokailussani, uuden työni liikkuvuuden takia, aivan liian säännöllisesti grilliruokaan.
Huono homma, verenpaineeni on selvästi noussut( ja painoni ) eikä nyt auta muu kuin aloittaa taas ne terveet elämäntavat. Liikuntaa ja terveellistä ruokaa, vähän ja rasvatonta. Ja kaikki makea pannaan.
Kyllä parannuskeinot ovat hyvin tiedossa, mutta niiden noudattaminen epäsäännöllisen työn puitteissa on usein hyvinkin vaikeaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän48910Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15788Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl496766- 45682
- 41624
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30576- 32553
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE171522Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37520- 44470