Elikkä mitä kuuluu Sonkajärvelle? Kylä vielä pystyssä?
Sonkajärvelle
mitä kuuluu
522225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 52
Vanhimmat
ja joka puolelle. taitaa olla itsenäisenä, jääräpäisenä ja velkaantuneena
Kylän ainoa menopaikka.
mikäs sen kivitalon jyräis, asiakkaita ei panomekas ole vaan juurikaan
P-mestarin kohdalla tai minkään muunkaan sonkajärveläisravintelin...
Siellä ei vain ole ainoatakaan kunnollista ravintolaa.
Nimim. Paha kahvi, huono palvelu (kesä 07)
mukana. Kyllä kahvinjuonti tyssäs vähäks aikaa.
oliko hiki kun heräsit?
Onko oikeesti silakalla häntä?
käyttää sitä selvikkeenä...
pyrstö, onko nyt parempi?
...vastauksista päätellen enää asu S-järvellä...
Niin vähän on vastauksia tullut tuohonkin tiedusteluun et autio taitaa olla koko kylä, tai sitten ei ole nettiä.
Väki vähenee, mutta paraneeko pidot?
Sinne Rutakolle. Jokos on tullut hiihdettyä paljonkin?
T.Reiska
Terve,
mietin sellaista vaihtoehtoa, että olisin kesäreissullani käväissyt Sonkajärvellä, mutta ei tuo eukonkanto ehkä kiinnosta. Olisiko siellä muuta tekemistä kesä-heinäkuussa? Paikkoja missä voisi käydä? Nettisivuilta kattelin mutta en hirveästi löytänyt mitään... ei nyt tarvitse mitään megaluokan tapahtumaa olla, mutta jotain pientä kuitenkin. Siis; Mitä siellä voisi tehdä kesällä? Pullomuseo vois kiinnostaa, mutta ei siinä vielä useaksi päiväksi tekemistä ole. Katselin netistä S-järven tapahtumakalenteria, ja Koirakosken juhannusjuhlat olisivat myös yksi vaihtoehto - mutta miten hemmetissä sinne pääsee (en omista autoa/ajokorttia)?? Tulen luultavasti junalla Iisalmeen, tai lentämällä Kuopioon/Kajaaniin, mitä suosittelette, mistä on parhaat liikenneyhteydet Sonkajärvelle, pääseekö bussilla? Mistä pääsee parhaiten, Iisalmesta vai Kajaanista päin?
Tässä vaiheessa tiedustelen tätä, koska mietin kannattaako vaivautua, vai kohdistanko reissuni jonnekin muualle?!
Sonkajärvelle, ainakin sellaisella pienoisbussilla, ei kovin useita päivässä. Matkahuolto osaa kertoa paremmin. Voithan ottaa taksinkin Iisalmesta, jos bussit on harvassa. polkupyörälläkin ne 20km hurauttaa hetkessä.
Entisenä rutakkolaisena siellä taannoin piipahtaneena voin raportoida, että jopa meikäläisen keskivertokansalaisen vierailu aiheutti juorujen kohun. Jo ensimmäisenä iltana joku entinen koulukaveri (jolle en muista koskaan sanoneeni sanaakaan) soitti ja yritti tuppautua kylään! Kysyin, mistä hän tiesi tulostani. "Joku vaan kertoi", sanoi. En ollut ollenkaan iloinen. Se tuntui kotirauhan häirinnältä.
Ihan samalta siellä näyttää kuin vuosia sitten. Puut ovat kasvaneet (yllätys, yllätys), keskustan peruskoulu on purettu, uusia rakennuksia rakennettu. Hiljainen oli koulu välitunnilla, kun pihan poikki kävelin. Minun aikoinani yläasteella oli kuitenkin joku 600 oppilasta, jos oikein muistan. Hiljaista oli kylätielläkin.
Kenelle sitä nyt tarvitsee tekemistä järjestää? Sonkajärven luonto on tarjolla kenelle vain, ja se on kaunis. Ihmiset olivat ihan ystävällisiä ja asiakaspalvelijat avuliaita.
ei kuulu sulle paskan vertaa..
...oletko ainuan talon iso poeka. Hajoo vain rauhassa sinne tuppukylälle. Hahhhaha!!!
Vastauksenne selvensivät paljon asioita. Uskomattomia juntteja näyttää sielläpäin asuvan, ainakin vastauksista päätellen. Ison talon poikia ja... mitä?! En ymmärrä lainkaan, onko tuossa jokin vitsi tms.?
Kierrän tuppukylänne *kaukaa*, huh huh.
Tuon yhden juntin takia, ei kaikki sonkajärvellä ole kuitenkaan noin hölmöjä. Tervetuloa eukonkantoon.
...nähtiin, että ei sinun kannata ajatella. Anna muitten tehdä se puolestasi. Et muutenkaan näytä ymmärätvän mistään mitään....hahaha.
Tiesitkö?
Ei niin kestävää rautalankaa ole vielä keksittykään, että se kestäisi niin kauan taitella, että ymmrtäisit mistä on tässä olikaan kyse....hahahahhaa
Kehypajalla ne jo ehkä ootta sinuakin....hahaha.
Pääset taas vastaavanlaistesi välkkyjen ja sivistyksen pariin. hahaha
Varo vaan, ettet putoo sieltä paskakuorman päältä!!!
Terve vaan...poju!!!!
...ja hyvää se vain tekee kylälle ja kyläläisille kertavuotinen akkaikanto. Tuo se ainakin näkyvyyttä ja tunnettavuutta suomalaisesta hulluudesta.
Ei muuta kun hyviä vointeja sinne Rutakon nurkille.
Suosittelisin, että ensin kävisit vaikka sen koulun loppuun, niin osaisit muodostaa järkeviä lauseita, mikä taas on edes jotenkin ymmärrettävissä olevan argumentaation perusedellytys.
Eihän tuossa kirjoituksessa ole päätä eikä häntää.
Mutta silti, kertoo ainakin jotain...
Kaikki höpinät mitä joriset edellä on kuule ihan sun omia aspekteja. Eikä minun tarvitse sparrata sinulle tarkemman argumnetoinnin suhteen. Näyttää vahvasti siltä, että sinun intelligenssin tasosi on vain niin heikko. Sanoakseni se on debiilin tasoista ...vai onko se vain pahanlaatuinen dysleksia?
Typerää, niin typerää.
Päätit sitten oikein kaivaa sivistyssanakirjan esiin!
Hyvä, hyvä.
Mutta en edelleenkään ymmärrä (tästä siis on kyse, laitetaan se nyt tähän SELKEÄSTI, että TAJUAT), miksi sinänsä asialliseen tiedusteluun tulee tuollaisia vastauksia.
Et vastaa kysymyksiin ollenkaan - tässä varmaankin puhutaan tuosta mainitsemastasi dysleksiasta, tai lähinnä ongelmasta luetun ymmärtämisessä, tosin vaikea sanoa, kun en ole lääkäri.
No, tällaiset lienee parasta jättää huomiotta, ja todeta että huvinsa itse kullakin.
En myöskään ole mikään "poju", koska en ole edes miespuolinen henkilö. Kehen sitten lienet viitannut, aivan sama. En myöskään tiedä, missä sijaitsee Kehypaja, mutta aivan sama sillekin, enpä ole sinne tulossa.
Edelleen, kierrän kyläpahasenne kaukaa, on harmillista että tuollainen paikka edes on olemassa... ja vielä harmillisempaa, että vieraspaikkakuntalaisille (mahdollisille turisteille) vastataan tuolla tavalla.
En suosittele sinulle työtä ainakaan matkailualalla, niin huonosti sinä seutuanne markkinoit. Vien rahani muualle.
Ei kiinnosta tuhlata aikaansa junttien kanssa keskusteluun, kun eivät edes osaa vastata esitettyihin kysymyksiin! Kiitos, hyvästi.
Sama koskee tuotakin aiempaa kommentoijaa, joka totesi, että "ei kuulu sulle paskan vertaa", molemmat menettekin nätisti samaan kastiin, kuulutte siis niihin, jotka syystä tai toisesta eivät vastaa alkuperäiseen kysymykseen. En mene kommentoimaan, onko kyse haluamisesta vai osaamisesta - vai molemmista.
Ehkä kysymys on vain junttiudesta.
Niin ja jos et vieläkään ymmärtänyt, niin selvennetään vielä:
alkuperäinen kysymys oli, mitä Sonkajärvelle kuuluu (ei minun esittämäni) ja toinen kysymys oli, mitä Sonkajärvellä voisi tehdä, jos sinne kesällä sattuisi eksymään. Mielestäni kaksi varsin asiallista kysymystä. Mutta ei juurikaan asiallisia vastauksia.
Nyt poistun tältä palstalta lukemasta typeryyksiä - on parempaakin tekemistä.
...pitihän arvata, että akkahan se siellä jaksaa nakuttaa. Luulee olevansa parempikin ihminen - omasta mielestään varsin mieluusti diiva.
Me ei muuten sun tapasias akkoja tänne kaivata muuteskaan. Kuulut siihen kastiin, jolla ei pysy muu kuin reissumiehen mulkku suusssa.
Meillä ei ole niumittäin mitään tarvetta miksi me haluttais olla kanssakäymisessä sun kanssa.
Pysyttelekkin kaukana täältä... ja mieluummin siellä kehäkolmosen sisäpuolella oman pinnallisuutesi ja itsekeskeisyytesi kanssa. Olethan muutenkin itseäsi täynnä...
Te kaupunkilaiset muuteskin haisette jo enemmän paskalle, kuin pahinkaa sikalan isäntä !!!
ainut juntti Sonkajärvellä. Yleensähän sielä on ihan fiksua porukkaa.
...vaikka sanoit ettet vingu enää.
Oletko kertaakaan vastannut alkuperäiseen kysymykseen!!! Yrittäisit edes...
En kylläkään ole rutakkolainen. Vaikka ei mulla mitään sitä paikkaa vastaan ole...
Mieluummin olisin juntti kuin kaupungin ainut riipputissinen lehmä!!! Sekin vanha ja mahoksi muuttunut!!!
tosi tyhmää tekstiä. No eihän sitä voi kauhalla vaatia, kun on lusikalla annettu.
mielipide.
...mitäs olit kiven takana piilossa, kun järkee jaettiin.
Napu, napu...
Kukahan täällä naputtaa? Minkäs sille voi jos ei oo omaa elämää....koska mistä te tiiätte, onko kaikki/mitkä viestit on edes saman henkilön kirjoittamia.Mut jos ei tota järki sano... niin vaikee on kauhalla ottaa jos on lusikalla annettu
...onko sulle annettu kummallakaan?
...
...ja paljo maksaa?
Universaalista näkökulmasta katsoen rutakon kamreeri parantaa tulevaa taloudellista ja teollista behaviorismia.
Jos vertailemme lyhyesti asiaankuuluvia ilmiöitä, huomaamme, että sihteeri antti ratkaisee ongelmia tutkittaessa huonoja taloudellisia ja hallinnollisia oloja.
Aivan, aivan:)
Terveisiäkö lähetät? Ollaankohan tuttuja? Enpä tiedä, mutta terveisiä sinnekin - ainakin jos nämä terveiset nyt menevät Rutakolle.
Aika mielenkiintoisia vastauksia sai kyselyni, kannattaako Sonkajärvelle vaivautua tulemaan. Hyvin mielenkiintoisia. Mutta todellakin... täytyy katsoa, saatanpa piipahtaakin tämän palstan junteista huolimatta, olettaen siis, että siellä en samanlaisia juntteja näe. Toisaalta, tuli pientä matkantynkää tuonne Keski-Euroopan suuntaan - eipä ole juurikaan valinnanvaraa, pakko mennä, kun kutsu käy - joten taitaa Rutakon reissu ainakin siirtyä, jos ei peruunnu kokonaan. Jää nähtäväksi.
Iloista kevättä Rutakolle :) - Myös tämän palstan juntille. Onhan se virkistävää että on junttejakin, eikö ;)!
Suokaa anteeksi, oli pakko vuodattaa asiat tänne(kin), mukavaa tehdä se näin anonyyminä. Niin paljon mukavia asioita tapahtuu... muistakaa huomata ne mukavat asiat!
...ottaako noin pahasti pannuun vai muuteko jäitä polttelee noin pahasti...? Sinun kaltaistesi köyhien ei kannata ja tarvitsekkaan tulla Rutakolle...!!! Laskeskele ne viimeiset lanttisi jossakin muussa metropolissa.
Taidatkin vain olla niin köyhä, että joudut EU:n tukemana lähtemään Keski-Eurooppaan kerjuulle, muitten vastaavanlaistesi joukkoon. Otahan polvisuojat (ja punainen lyhty) mukaan, että jaksat kököttää torinlaidalla polvillaan kerjätessäsi.
...pienet sinunkin polkusi tuntuu olevan tässä maanpäällisessä helvetissä...
t: ;-(= =)
Miksi minua pannuun ottaisi? Ei ole mitään syytä!
Nythän on kevät, jospa se sinuakin vaikka piristäisi, niin ei tarvitsisi kateellisia viestejä tänne laitella, oppisit nauttimaan omasta elämästäsi. Niin minä teen. Ja tämän sanon vain ihan hyvässä mielessä.
Ei minun muuten kannatakaan tulla Rutakolle. Eikä kannata Suomessa muutenkaan oleskella, on täällä sen verran kallista - oli sitten rikas tai köyhä, niin mieluumminhan sitä halvemmalla elelee, eikö totta?
Metropoliksi en Rutakkoa laskisi kuitenkaan :D Suora lainaus: Laskeskele ne viimeiset lanttisi jossakin MUUSSA metropolissa.
Älä huoli, en minä meidän veronmaksajien rahoilla matkustele kuten eräät; teidän senttejänne en tarvitse. Joten, huoli pois!
Yritä kumminkin nauttia Suomen keväästä, ystäväiseni. Onhan tämä loppujen lopuksi oikein mukava maa. Ainakin joillekin. Ja loput tarvitsevat roppakaupalla oikeaa asennetta. Hmm.
Debiili on muuten tosi vanhahtava ilmaisu, nimitys on nykykielestä jo oikeastaan poistettu. Voit käyttää jotain muuta loukkaavaa nimeä jos haluat. Vai pitäisikö olla niin huono itsetunto, että tuollaisesta oikeasti loukkaantuisi? Okei, saatan olla tästälähtien nimitykseltäni vaikkapa kusipää, mutta minua et kyllä valitettavasti onnistu loukkaamaan, yrititpä miten kovasti tahansa. Olet vain virkistävä tapaus, hieman huvittava tyyppi, ehkä vähän juntti, tai pelkkä lapsi. Toivottavasti et tästä loukkaannu, jos näin kävi, sori. Olet oikeasti varmasti hyvä tyyppi, ja Savo on ihan hyvä paikka. Yritä olla hajoamatta sinne.
... mutta ole asunut 15 vuotta aivan muualla kuin Savossa. Savo ja savolaiset ovat ihmisiä parhaimmasta päästä, vaikka tietoa asioista ei aivan suoraan sakkaan. Kysymykseen on on totuttu vastaamaan kysymyksellä, jotta tarkoitusperät ja muut kysyjän kieroudet voidaan häivyttää.
Keväiset terveiset sullekkin ja kaikille muille savonmualla asuville!!!
Olisin hiukan ystävällisempi,jos joku joskus muulloinkin ,kuin eukonkantojen aikaan kävisi Rutakolla.Mielestäni kaikki vieraat toivotetaan ystävällisesti tervetulleeksi ympärivuoden ja todella lämpimästi.Mieti miltä sinusta tutuisi mennä töpsövälle "turistina"ja saat huonon vastaanoton?
että isän puolelta lastenhoitoa koskevat kysymykset on ratkaistu videoita katselemalla. Se ilmeisesti auttaa vastuuhenkilöitä vähentämään lastenhuollosta tulevaa lisätaakkaa.
...yleensä aina hyvän vastaanoton, jossa toisesta saa tavalla tai toisella yrittäjälle tai kanssaihmiselle olevan hyödyn irti eli monestikkin se on rahallista tai muuna yleisesti hyödynnettävänä saatavaa hyötyä.
jos hydykkeen saaja huomaa, että vastapelurista ei ole muuta kuin ajankulua ja haittaa, niin silloin ihminen muuttuu tarpeettomaksi ja samalla romukoppaan viskattavaksi. Eli kierrätykseen vaan...
Se on sitä nykyajan lähimmäisestä välittämistä...
Rutakolle uutta ravintolaa? Olen kuullut sellaisia juttuja.
Sinne Rutakolle. Tv. Entinen paikkakuntalainen
Arkielämä on opettanut meille, että ainokeeni näyttelee keskeistä osaa kun kehypajalla pohditaan viimeaikaisia absurdeja väittämiä.
myö selvitettään asijoo.
immeesestä ee tuu muuta kun kehypajalla sivustaohjattava.
...näin nousuvesien aikoen. Ookko jo käännynnä kiäntymässä Koljolassa? Laettoko nuo pitemmämmät hihat asbestista vai mitä se oli ja solomun selekäpuolelle vae mitenkä se meni.
Joo se on nitä aekoja ny...
kun olet jo talon väkeä.
...kuuluu? Kuulostat niin tutulta, että taidatkin olla naapuripunkasta, joka saa tupla-annoksen aamuin illoin.
Noh, kyllä se helepottaa jäitten lähön jäläkeen. Et olis noin totinen, vaekka kineksessä ootkin.
Se on tämä nousves...
vaikka se suattasii helepottoo...
...ennen sitä kuitenkin pittää lähtee kopottelemaan noushaukia käeskopelolta.