Mikä "halvin"??? Thaikut-filippiinit-indonesia-malesia????
HINTAVERTAILUA
7
1124
Vastaukset
- jaajooo
filipparit halvin, sit indonesia, sit thaimaa, sit malesia... Että näin
- lehtitiedon mukaan
Ei vaan Indonesia on halvin. Se oli yhdessä tutkimuksessa todettu, Indonesia halvin turistille. Toiseksi halvin on Malesia ja vasta sitten Thaimaa. Ja se on minun kokemuksenikin. Filippiineistä en tiedä. Sinne on viisumi ja matkustaminenkin jo kallista. Malesia on halvempi kuin Thaimaa vaikka jotkut jääräpäisesti väittävät muuta. Mitähän ne jääräpäät mahtavatkaan kuluttaa. Varmaan paljon alkoholia, joka on tietysti kallista muslimimaassa.
Minulla on kokemusta vain Indonesiasta, jossa olen viettänyt eri saarilla kaksi kertaa kuukauden. Molemmilla kerroilla saimme (2 hlöä) kulutettua yhteensä tonnin verran, siis kuukaudessa. Tämä sisälsi ihan kaiken; sisämaan lentoja, lentokenttäveroja, maastapoistumisverot, majoitukset, kuljetukset, syömiset, juomiset, tuliaiset ja retket. Enemmänkin saa varmasti kulumaan, jos asuu hienosti, syö hienosti, juo paljon ja ostaa retkiä ja tuliaisia paljon.
Tuon tonnin päälle tulivat lennot, jotka maksoivatkin sitten jo vähän enemmän.- Orang Utan
Lehtitiedot on aina jotain keskimääräisiä arviota. Mikä maa on halvin riippuu yksilön kulutustottumiksista. Filippiineillä on halpaa bisseä ja fastfoodia. Thaimaassa taas halvempaa ja tasokkaampaa katumuonaa. Indonesiassa vaihtelut eri mestojen kesken on niin suuria että vertailu on vaikeaa. Balila ja Yogjakartassa saa ok asumista suhtellisen halvalla. Jakartasssa ja Surabayssa taas tasooon nähden kohtuuttoman kallista.
- lehtitiedon mukaan
Lisäksi on todettava:
Thaimaassa hinnat ovat riippuvaisia myyjän sen hetkisestä rahantarpeesta. Hintoja ei ole merkitty. Malesiassa voit olla varma, että maksat saman kuin paikalliset. Niin monta tarinaa olen kuullut ja kokenut Thaimaasta, kuinka hinnat ovat mitä sattuu kulloinkin.
Yksi saksalainen sanoi ihan oikein: falangit ovat pankkiautomaatteja thaikuille. Tarvitsevat satasen ylimääräistä ja kuinka ollakaan: pankkiautomaatti kävelee kadulla.- ojalan laskuoppi
Sama asia on Suomessakin ja Rivieeralla,jos joutuu laittaa viimeiset roposet peliin niin kallistahan se on.Itse lasken asian niin,jos tykkään matkustaa Thaimaahan, matka on hintansa väärtti.Joku voi kuluttaa Malesiassa 5000ekee ja
toinen Thaimaassa 2500e,Thaimaa on Ojalan laskuopin mukaan puolet halvempi. - ostokset Thaimaassa?
Hei! Tämän voi välttää näin. Annetaan thailikan hoitaa ostokset. Joskus joudun menemään piiloon, kun esim. sähkömies tulee korjaa jotakin. Hinta on heti kovempi, jos falangi on paikalla. Tässäpä esimerkki: condohuone kuukaudeksi/ sovittu suoraan omistajan kanssa (160euroa) sisältää sähkön ja veden, aamiainen tutussa hotellissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614418KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523261Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492544Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?532524- 1102235
- 241893
- 231662
- 301626
- 1691530
- 361265