Annilantien kolarista tuli hieno nivaska papereita.Tien tiedot ja hoitovastuut väärin .Varmaan on tien mittauksetkin väärin.
Valtio korjauttanut tien niin hienosti,piti leventää mutt kaivoi ojat.Onnettomuus tapahtui kapealla kohdalla.Jälkikäteen tullut liikennemerkki ,tie kapenee.
Pitäisiköhan pyytää jotain asiantuntijaa tutkimaan?
Menehtyneen tytön äiti
Valtio korjauttanut tien niin hienosti,piti leventää mutt kaivoi ojat.Onnettomuus tapahtui kapealla kohdalla.Jälkikäteen tullut liikennemerkki ,tie kapenee.
Pitäisiköhan pyytää jotain asiantuntijaa tutkimaan?
Menehtyneen tytön äiti
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuolemaan johtaneet liikenneonnettomuudet menevät lähes poikkeuksetta oikeuteen. Siksi kannattaa ensin katsoa, mitä syyttäjä esittää. Jos se on ristiriidassa oman mielipiteen kanssa, niin ehkä silloin kannattaa ottaa oikeudenkäyntiä varten lakimies, jonka kanssa käräjille on paljon helpompi mennä. Lakimies osaa hoitaa myös prosessin, jos siinä tarvitaan lisätutkimusta.
Kiitos neuvosta,ihan uusi asia käsiteltäväksi.Kuinkahan kauan menee syyttäjän päätöksen teossa?Eikö kaikki liikenneonnettomuudet edes mene oikeuteen?
Olen kyllä tämäm asian kanssa ihan pihalla.
Jos poliisi on jo lähettänyt pöytäkirjan syyttäjälle, niin syyttäjänvirastoon voi soitella ja kysyä arviota.
Eivät sellaiset kuolonkolarit mene oikeuteen, missä kolarin aiheuttaja eli syyllinen on kuollut, kun kuollutta ei voi syyttää. Korvauksista voidaan tietysti käräjöidä myöhemmin, mutta silloin ei ketään syytetä.
Kiitos näistä tiedoista.Toivon mukaan saan asian eteenpäin.
Olet neuvoillasi auttanut minua,kiitos.
Taidat tietää enemmänkin lain kiemuroista.
ota yhteyttä 45 min tai yle...