Meinasin hakeutua koirani kanssa "lenkkikurssille", mutta se ei nyt onnistukaan kun koiraani ei ole ikinä rokotettu (ollu mulla 2kk:tta, edellises kodis oli täysin ulkokoira) Ikää on nyt n.10-11v. Olin ajatellut etten edes rokota kun ei tähänkään mennessä ole rokotuksia saanut, eikä eläinlääkärikään pitänyt niitä tärkeimpinä asioina?! osaako kukaan sanoa mitkä kaikki rokotukset olis tarpeen, että pääsis noille kursseille vaiko hommaanko yksityisen kotiin?? Onko siitä nyt sitten haittaa ettei rokotuksia ole saanut??
koiran rokotukset
voe voe
3813
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuossa isässä olevaa koiraa ei varmaan ole tarpeen hirveäämmin rokottaa enää. Ja hyvinhän se on pärjännyt ilmankin. Mutta koirasi terveyden takia, sitä ei kannata viedä mihinkään missä on muita koiria, sillä kun ei ole suojaa sairauksia vastaan. Kurssille pääsynne ei ole siis evätty muiden koirien teveydentakia "tulee rokottamaton tautipesäke", sillä ne muut koirat ovat turvassa rokotuksensa takia. Vaan pääsynne on evätty, koska ne muut koirat voivat kantaa tauteja, joihin sinun koirasi voi sairastua.
Ihan perusrokotussetti riittää koirakouluihin pääsyyn. Se yhdistelmärokotus ja rabies. Maksaa parikymppiä eläinlääkäriltä ja eläinlääkäri ottaa tietenkin vielä poliklinikka maksun, eli maksanee jotain viidenkympin pintaan käydä rokotuttamassa. Rokotuksesta pitää olla vähintään kaksi viikkoa aikaa ennekuin koirakouluun pääsee.
Tuota ajattelin itekin, et ku ei ole rokotuksia ikään saanu, niin miksi nyt sitten rokottaisin, ellei tosiaan ole ihan terveydenkannalta tärkeää, mutta ku ei tuo tosiaan hirveämmin muiden koirien kanssa ole tekemisissä.
Täytyy varmaan siihen yksityiseen turvautua, tuleepa neuvot sitten opetettua "kädestä pitäen" :)
Näin taloudellisesta näkökulmasta tuli vain mieleen että eikös se olisi halvempaa käydä ottamassa koiralle ne rokotukset ja mennä mukaan kurssille, kuin ottaa yksityinen opettaja.
Siis teet toki mitä haluat mutta itse ainakin tykkään kauheasti käydä yhteisissä koulutuksissa juuri sen sosiaalisen tilanteen vuoksi. Siis koirahan keskittyy minuun mutta muiden kanssa on mukava vaihtaa ajatuksia yms
Ja eläinlääkärit kyllä osaavat sanoa mitkä rokotukset ovat tarvittavia kun kerrot miksi tulette ne ottamaan.