mikä typerässä kinastuttaa

mikä muu automalli herättää näin paljon kiistaa ja vertailuja kuin honda civic type-r??
aina joku kehuu että on jättänyt jonkun mersun tai bemarin ja sitten kiistellään ajo-ominaisuudesta jne jne.

mikä siinä typerässä niin kinastutta

näin yhden typerän kiihdyttävän ykkösellä ja kakosella täysillä ja meteli ulkoa päi kuunneltuna oli kuin mikä tahansa tojota olis kiihdyttänyt. ei kuullostanut urheilulliselta.. ehkä kuskista tuntu siltä kun se kerran kiihtyy 6.8 sekunnissa

itse henk kohtaisesti laittaisin saman rahan alfan 156 2.5 V6.

minkälainenkohan olis ahdettu type-r??

T:uno 1.6 mpi T.i.e
111204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

"itse henk kohtaisesti laittaisin saman rahan alfan 156 2.5 V6" Alfa 156 2.5 V6 listahinta 36900e vrt Civic Type-R 29700e SAMANHINTAISIAHAN NE, JOO-O! Ja Type-R:n idea on juuri se että se kiertää 8000rpm ja hengittelee vapaasti eli mahdollisimman kilpa-automainen. Ei Type-R olis enää Type-R jos olis turbo ja kierroksen rajoitin jossain 6000rpm paikkeilla, eikä niitä mahtavia ääniä..

Äänestä
  • Onhan ne samanhintaisia pari vuotta käyttöönoton jälkeen. Alfan hinta kun putoaa paljon nopeammin.

    Äänestä

  • joo turboissahan on rajotin 6000rpm,hahahaha mun turbossa se on 7800rpm

    Äänestä

Ko. auto on tehty vain yhtä tarkoitusta varten ja se myös sanelee keskiverto-ostajan asenteet. Sillä ajetaan kovaa ja "häpäistään" muut liikennevaloissa.
Kukaan täysipäinen ei osta ko. autoa normaalia liikkumista varten. Autossa ei sinänsä mitään vikaa ole mutta siitä tulee hyvin ärsyttävä johtuen kuskeista.

Äänestä
  • jos ei muiden ihme katiskat kulje? ja pakkoko sitä typerää on joka valoissa kokeiltava

    Äänestä

  • hoho kirjoitti:

    jos ei muiden ihme katiskat kulje? ja pakkoko sitä typerää on joka valoissa kokeiltava

    ihannoijat...

    Äänestä

  • Amisviiksi kirjoitti:

    ihannoijat...

    tosta kommentista ei voi päätellä mitään? ja pakkoko aina vetää herneet nenään jos jää TypeRälle tulemaan? get a life moron

    Äänestä

Eli taidatpa säkin olla joskus jäänyt typerälle :)))))))))))

Äänestä

...aika hauska lukea näitä "mielenkiintoisia" mielipiteitä?! Mikä sitten kinastuttaa... no tietty meitä on moneksi. Itse olen perheellinen (36v eli mielestäni teini-iän ohittanut!) ja ostin Type R:n juuri sen vuoksi, että edellinen 150 heppanen Megane ei tyydyttänyt vauhdin hurmaa(ni)! Tiedän mitä autoja n.30000 epaatilla saa, mutta valitsin ripeyttä "ajomukavuuden" sijasta. Tällä tarkoitan, että CTR ei ole todellakaan mukava stadin mukulakivillä!!! Omituisia vertauksia palstalla sikäli, että kyllähän sakemanni autot painivat mielestäni omassa kastissaan!!!??? Ainakin hinnan ja mukavuuksiensa puolesta!!! Muuten miksiköhän Typerä on saanut "vasta kaikua" juuri saksalaisautojen kannattajilta? Tehdäänhän autoja muuallakin kuin Japanissa ja Saksassa!!!!!!!!!!!!!!!! OnX (

Äänestä
  • Mutta onko näin että sakemanni fanit eivät löydä omalta merkiltään n.30000€ menevää peliä ja ovat siksi niin helvetin lapsellisia? Kun ei mersulla eikä bmwllä ole niin ei muillakaan saisi olla, ja sen takia yllättäen vedetään johtopäätös että takaveto on maailman paras ja japskit on perseestä.

    Äänestä

ite en tajua tätä type-r kinastelua yhtään. en oo ite myöskään päässyt typerää ajamaan, ja oisi kiva kokeilla että onko se auto 30 tonnin arvonen. mutta mielestäni type-r on ruman näköinen kapistus ensi alkuun. oon tällä uudella 1.6 civicillä päässyt ajelee ja oli kyllä järkyttävä kapistus. toivon ainakin että type-r:ssä on huomattavasti parannettu alusta tohon vakio-civicciin verrattuna. ja toivottavasti type-r:ssä on myös kunnon ohjaustehostin eikä mikään tyypillinen japanilainen paska, jonka kanssa pelkkä läpiveto pyörittää rattia. olisi siis kiva päästä kokeilemaan typeärrää ni näkis sit onko se auto kohdallaan vaiko ei.

PS. yritän olla objektiivinen, vaikka myönnänkin että japanilaiset autot eivät erityisemmin iske meikäläiseen =)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Make kirjoitti:

mikä muu automalli herättää näin paljon kiistaa ja vertailuja kuin honda civic type-r??
aina joku kehuu että on jättänyt jonkun mersun tai bemarin ja sitten kiistellään ajo-ominaisuudesta jne jne.

mikä siinä typerässä niin kinastutta

näin yhden typerän kiihdyttävän ykkösellä ja kakosella täysillä ja meteli ulkoa päi kuunneltuna oli kuin mikä tahansa tojota olis kiihdyttänyt. ei kuullostanut urheilulliselta.. ehkä kuskista tuntu siltä kun se kerran kiihtyy 6.8 sekunnissa

itse henk kohtaisesti laittaisin saman rahan alfan 156 2.5 V6.

minkälainenkohan olis ahdettu type-r??

T:uno 1.6 mpi T.i.e

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu