KLOORIALLERGIA

kloorilleallerginen

Hei!

Haluaisin tietää hieman klooriallergiasta, esim. millaisia oireita se aiheuttaa. Lisäksi haluaisin hieman infoa kuinka helposti klooriallergiasta voi saada lääkärintodistuksen. Tarvitaanko siihen pitkätkin selostukset/kokeet. Voiko se selvitä esim. verenpaineesta tai vastaavasta.

Jokatapauksessa uskon olevani kloorille allerginen, sillä vuosia sitten tulin huonovointiseksi uinnin jälkeen (lähinnä pääkipu/kurkkukipu. En ole uinut vuosiin uimahallissa.

7

7463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä käytetään

      mutta allergioita tai sentyyppisiä reaktioita on havaittu. Kloori on voimakas aine pöpöille (ja entinen taistelukaasu), klooria käytetään halleissa juuri tuon pöpövaaran vuoksi, paljon ihmisiä ja vähintään vesikontaktissa.

      En tiedä olisiko otsonoituja altaita, toisaalta otsoni vasta myrkky on, vaikka onkin hapen yksi muoto. Allergisoivampi ainakin, vaikka sitä ihmelääkkeenä on pidettykin.

      Asiana se, että uit vain luonnossa!

    • GemBoi

      Klooriallergian oireita on pääkipu, huonovoitisuus,väsymys, Näppyjä/Läiskiä ilmestyy ja ne näyttävät ihan mustelmilta.Henkeäkin voi alkaa ahdistaa.

      • mahd. allergikko

        tietää, miten lääkäri toteaa, että on klooriallergia?


      • lilleri lalleri löö
        mahd. allergikko kirjoitti:

        tietää, miten lääkäri toteaa, että on klooriallergia?

        Allergiatestillä se todetan.


    • itselläkin läiskiä

      Ihan mielenkiinnosta. Itselläkin tulee sellaisia punaisia läiskiä mitkä poistuu jonkin ajan kuluttua.

      Onko se kloori mikä sen aiheuttaa vai ne bakteerit vedessä?
      Toki kloori desinfioi mutta itse miettinyt onko olemassa klooriallergiaa varsinaisesti. Toiset on herkempiä kuin toiset mutta myrkkyhän se on ja kaikki sille on "allergiasia"

    • tyttö auringosta

      Itse olen 16-vuotias todistetusti klooriallerginen tyttö. Harrastin kilpauintia 10 vuotta ja allergiani kehittyi hiljalleen niin pahaksi, että joskus jopa suihkun jälkeen joudun lähtemään lääkäriin. Asun Espanjassa ja täällä klooria vedessä paljon enemmän kun Suomessa... Minulla klooriallergia ilmenee punaisina täplinä ympäri ihoa, sekä sietämättömänä kutinana. Lääkäri testaa allergia nopeilla testeillä ja antaa tarvittavia huippukosteuttavia rasvoja.

    • Kilpauimari

      Itte oon 15 -vuotias tyttö, ja harrastan kilpauintia, ongelmana se, että mulla tosiaan on klooriallergia, aika pahakin, mutten aio lopettaa uimista.
      Itellä tulee kans semmosta punasta vähän niinko ihottumaa ja sit on joo sitä rasvaa mitä pitää laittaa, ja kyllä se auttaa, mut siltikin on aina sillon tällön on sitä punasta 'ihottumaa' ja pää on useesti kipee.

      Ja oon uintia siis harrastanut ihan vauvauinneista lähtien, siitä sit aina kilpauintiin asti, mut tää allergia todettiin joku reilu kymmenen vuotta sitte.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1952
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1890
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      380
      1782
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1113
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      765
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      665
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      664
    Aihe