Ainoa oikea tkd suuntaus on wtf vai mitä?
WTF vs. ITF
Sensei
242582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
...muay thai salille, vai mitä? Sielta lasten lajien parista.
Kts. asiasta lisää myös videoita osoitteesta www.muaythai.fi
Eikös ole niin että wtf:n otteluissa ei ole pääkontaktia? Ja miten itf - wtf eroavat toisistaan? Kerroppas nyt kaikki ne lajisi paremmat puolet.
Keskustelun avaus oli niin typerä, että mietin kannattaakovastata. Sama kuin väiteltäisiin oliko ensin kana vai muna.
Tuskin kumpaakaan voidaan luokitella paremmaksi, sillä molemmat ovat Taekwondoa pohjautuvat samankaltaiseen tekniikkaa. Tyylit ovat jakautuneet erilleen poliittisista syistä.
Joitakin eroja tyyleissä on, mutta perustekniikaltaan hyvin samanlaisia.
ITF:n liikesarjoissa on sellaista keinumista, mitä WTF:ssä ei näe, mutta tekniikat ovat lähes samoja. Ottelu on samankaltaista vain kilpailusäännöissä on eroja. WTF:ssä on nimenomaan kontakti ja ITF:ssä ei ole.
ITF-kisat muistuttaa enemmän pistekaratea jossa saa vain hieman hipaista vastustajaa ja WTF:ssä taas potkut viedään perille täydellä kontaktilla.
WTF-kisoissa ei lyödä päähän vain vartaloon, mutta lyönnin pitää olla tyylipuhdas ja kova saadakseen pisteen siitä. WTF-kisoissa voi voittaa tyrmäyksellä, mikä taas ITF:ssä ei ole mahdollista. Lajeissa on kuitenkin paljon samaa vain kilpailusäännöissä on pieniä eroja.
Molemmissa tyyleissä varmasti harjoitellaan monipuolisesti, mutta kilpailusännöt ovat erilaisia. Itsepuolustusta harjoitellaan molemmissa jonniverran, se riippuu paljon ohjaajien mieltymyksistä. Tunen molemmista tyyleistä erittäin taitavia kamppailijoita, enkä lähtisi vertailemaan kumpi on parempi. Suositeltavampaa olisi kehitellä yhteistoimintaa.
Suomessa on muutama ITA-Taekwondo seura jotka eivät ole poliittisesti sitoutuneita, se on mielestäni hyvä pään avaus yhteistyöhön.
Sopii parhaiten henkilöille jotka eivät kulje laput silmillä ja ovat kiinnostustuneita monipuolisesta harjoittelusta.
Entisenä WTF:n harrastajana kysyin ITA-seuralta mahdollisuuksistani tulla heidän harjoituksiin. Toivottovivat tervetulleeksi ja kertoivat toiminnastaan. Olin kokemaani erittäin tyytyväinen ja yllättynyt tasosta, se oli hyvä.
Jäin sille tielle, enkä ole katunut. Siellä voi edetä ilman liikesarjoja, mutta joutuu harjoittelemaan paljon potkuja, perustekniikkaa ja itsepuolustusta. Vyöarvoissa etenee huomattavasti hitaammin, koska vaatimukset ovat melko laajat perinteiseen Taekwondoon verrattuna, mutta vyöarvo ei minulle ole niin tärkeä vaan se mitä osaan. Aikaisemmin en osannut puolustautua lähietäisyydellä, mutta nyt olen päässyt asiasta jyvälle.
Certifikaatin dan arvoista saa ITA:sta.
WTF-Kukkiwon todistuksen saa jos osaa Kukkiwonin opetusohjelman. Nokialla ainakin on liikesarjat opetusohjelmassa mukana. ITF todistuksia ei saa, ainakaan Suomen seroista, en tiedä mikä on tilanne ulkomailla. Vanhempana harrastajana en ole niin kiinnostunut liikesarjoista ja kilpailusta joten kiinnostuin aika paljon ITA seuran ohjelmasta.
Itsepuolustusharjoittelu on Taekwondonomaista sisältäen paljon potkutekniikkaa (myös alapotkuja), se oli mielenkiintoista.
ITA-seuroja on ainakin Nokialla ja Helsingissä.
Enemmän eroa taitaa kuitenkin olla harrastajien paremmuudessa, eikä niinkään tyylien. Kaikista Taekwondo tyyleistä löytyy surkeita laiskimuksia, sekä erittäin päteviä osaajia.
Tämä palsta ei ole paras mahdollinen paikka tälläiselle keskustelulle, sillä tämä on lasten leikkikenttä jossa puhutaan tyyliin kumman isä on kovempi.
"Joitakin eroja tyyleissä on, mutta perustekniikaltaan hyvin samanlaisia.
ITF:n liikesarjoissa on sellaista keinumista, mitä WTF:ssä ei näe, mutta tekniikat ovat lähes samoja."
Käsittääkseni molemmissa lajeissa on omat liikesarjansa.
"Ottelu on samankaltaista vain kilpailusäännöissä on eroja. WTF:ssä on nimenomaan kontakti ja ITF:ssä ei ole."
ITF käyttää semikontaktia, eli kontakti on (erityisesti alemmilla vyöarvoilla) kevyempää kuin WTF:n puolella. Kontaktin kovuus kasvaa vyöarvojen mukaan; perusajatuksena on kuitenkin, että ottelussa pisteosumalta edellytetään ensisijaisesti puhdasta tekniikkaa.
"ITF-kisat muistuttaa enemmän pistekaratea jossa saa vain hieman hipaista vastustajaa ja WTF:ssä taas potkut viedään perille täydellä kontaktilla."
WTF:n kisoista minulla ei ole kokemusta, joten paha mennä vertaamaan... Kuitenkin väittäisin, että kovinkaan moni ihminen tuskin kutsuisi ITF:n kontaktia "hipaisuiksi"
"WTF-kisoissa ei lyödä päähän vain vartaloon, mutta lyönnin pitää olla tyylipuhdas ja kova saadakseen pisteen siitä. WTF-kisoissa voi voittaa tyrmäyksellä, mikä taas ITF:ssä ei ole mahdollista."
Taas pieleen; ITF:n säännöissä tunnetaan tekninen tyrmäys ylempien vöiden matsissa.
Eli itf = semikontakti sallittu
ja wtf = täyskontakti sallittu (tyrmäys sallittu)
Raven tuossa jo oikaisikin, kunhan vahvistan vaan..
"ITF-kisat muistuttaa enemmän pistekaratea jossa saa vain hieman hipaista vastustajaa ja WTF:ssä taas potkut viedään perille täydellä kontaktilla."
"Ottelu on samankaltaista vain kilpailusäännöissä on eroja. WTF:ssä on nimenomaan kontakti ja ITF:ssä ei ole."
ITF:ssä aloitetaan kevyellä kontaktilla, mutta ylemmillä vöillä kontakti on kovempi. Mustien vöiden kisoissa täyskontakti. Sitä ei varsinaisesti säännöissä lue, mutta näin asia kuitenkin on.
Sparratessa eli ottelua harjoitellessa sitten kontakti parin mukaan. En ole kilpaillut koskaan mutta olen minä useampaan otteeseen ottanut sellaisen lyönnin / potkun päähän että jalat ovat lähteneet alta. Jos se on semikontaktia niin sitten ei paljoa enää täyskontakti kiinnostakkaan.. =)
ITF:n kisoissa tunnetaan tekninen tyrmäys?
Olen luullut, että ITF:n kisoissa tyrmäyksestä diskataan. Siis tyrmäys potkulla päähän vie voiton, niinkö?
WTF:n ja ITF:n liikesarjat ovat erilaisia, mutta lähes samat tekniikat löytyy molemmista.
Molemmilla tyyleillä on ollut Shotokan vaikutteita ja se näkyy liikesarjoissa.
WTF:n kehittäjistä yhdellä oli 4 dan Shotokanissa.
Eikös ITF:n perustajallakin ollut pohjaa Shotokanista, ei ehkä niin vahvasti, mutta kuitenkin vähän. WTF ei ole yhden ihmisen kehittämä tyyli vaan siinä on ollut mukana useita taistelulajien taitajia, ehkä siksi näkemys kamppailuun on erilainen, eikä niin kapeakatseinen. ITF on poliittisesti joutunut ikävään välikäteen ja siksi jäänyt niin pieneksi.
Sosialistinen aate kun ei kukoista länsimaissa.
ITA:sta en ole paljon kuullut, mutta jos järjestö on poliittisesti sitoutumaton niin kuulostaa hyvältä. Opetetaanko ITA:ssa WTF:n liikesarjoja?
Jos on näin niin onko se silloin sitoutumaton?
"ITF:n kisoissa tunnetaan tekninen tyrmäys?
Olen luullut, että ITF:n kisoissa tyrmäyksestä diskataan. Siis tyrmäys potkulla päähän vie voiton, niinkö?"
Kyllä, mikäli kyse on ylempien vöiden ottelusta, ja suoritus on teknisesti puhdas.
Onko aina ollut näin vai onko säännöt muuttuneet?
Yleisesti ITF:n ottelut mielletään hipaksi, mutta näin siis ei ole? Mielenkiintoista. Löytyykö aiheesta linkki jollekkin viralliselle sivulle missä säännöistä mainitaan?
"Löytyykö aiheesta linkki jollekkin viralliselle sivulle missä säännöistä mainitaan?"
Virallista sivua en ole löytänyt mutta otteluleirillä ovat nuo MM- ja EM-karkeloissa mukana olleet kertoneet että niissä lyödään / potkitaan täysillä, ja kovasta kontaktista ei rangaista (jos siis suoritus on muuten puhdas, eli tasapaino on ennen ja jälkeen suorituksen hyvä jne.). En noita kilpailuja ole pahemmin nähnyt, mutta ainakin viime keväänä NFTA:n otteluleirin kilpailuissa mustilla vöillä oli täyskontakti.
...sen about 5 vuotta jonka minä olen lajin parissa heilunut, käytäntö on juuri tämä.
Linkkiä en tähän hätään keksi, saat tässä asiassa luottaa sanaani. Tai sitten käydä katsomassa ITF:n kisat jossakin.
... jos se tarkoittaa että saa osua, mutta ottelu katkeaa heti osuman jälkeen se on vähän siinä ja siinä... :)
Mitenkäs toimitte kun tulee epäpuhtaalla tekniikalla osuma. Eli kaveri nostaa vaikka vippaamalla jalan poskelle mutta heittää heti lipat perään.
WTF:ssä pisteitä saa kun osuma on jämäkkä. Tekniikalla ei ole niin väliä. Lisäksi nykyään saa kaatua pisteosuman jälkeen. Aikaisemmin ei saanut. Hyvänä puolena on se että kaverit uskaltavat yrittää vaikeampia yläpotkuja. :)
" ... jos se tarkoittaa että saa osua, mutta ottelu katkeaa heti osuman jälkeen se on vähän siinä ja siinä... :)"
ITF:ssä ottelu ei katkea osuman jälkeen. Ilmeisesti joskus aiemmin on ollut tällainen ottelumuoto että pisteestä aina poikki, mutta ei enää pitkään aikaan kuitenkaan..
"Mitenkäs toimitte kun tulee epäpuhtaalla tekniikalla osuma. Eli kaveri nostaa vaikka vippaamalla jalan poskelle mutta heittää heti lipat perään."
Näistä on paha sanoa kun ei ole koskaan kilpaillut, eikä tuomarilinjauksistakaan juuri havaintoa. Ainakin siitä kaatumisesta pitäisi tulla virhepiste.
Täälläpä on kuitenkin ne ITF:n säännöt:
http://itfeurope.org/manuels_online.php
Siellä tosin on, kohdassa "Disqualification"
se heavy contact..
"... jos se tarkoittaa että saa osua, mutta ottelu katkeaa heti osuman jälkeen se on vähän siinä ja siinä... :)"
Ei. ITF:n säännöillä käytyä ottelua EI KATKAISTA osuman tullessa.
"Mitenkäs toimitte kun tulee epäpuhtaalla tekniikalla osuma. Eli kaveri nostaa vaikka vippaamalla jalan poskelle mutta heittää heti lipat perään."
Epäpuhtaasta osumasta ei lasketa pistettä. Tuomareiden enemmistön tulee hyväksyä tullut osuma pisteosumaksi, jotta siitä tulisi piste.
Kaatuminen tekniikkaa suoritettaessa lasketaan paitsi epäpuhtaaksi tekniikaksi (ei pistettä osumasta), mutta lisäksi kaatuminen yleensäkin ottelun aikana johtaa virhepisteeseen. (-1 piste)
"Lisäksi nykyään saa kaatua pisteosuman jälkeen. Aikaisemmin ei saanut. Hyvänä puolena on se että kaverit uskaltavat yrittää vaikeampia yläpotkuja. :)"
Dunnoh... ITF:n puolella saatetaan sitten tuolta osin pelata hieman varmemman päälle, kuten edellä totesin niin kaatuminen ei ole sallittua. Siitäkin huolimatta korkeita potkuja sekä hyppypotkuja on käytössä, varsinkin ylemmillä vyöarvoilla. (niistä saa paremmat pisteet).
"Siellä tosin on, kohdassa "Disqualification"
se heavy contact.."
Edelleenkin, lajissa tyrmäys on sallittu siinä tapauksessa, että tyrmäykseen johtanut osuma on teknisesti puhdas.
Olettaisin, että tuossa yhteydessä tarkoitetaan tilannetta, jossa mätetään vastustajaa täysin voimin, mutta tekniikka on vähän mitä sattuu...
Tai sitten kyseessä on jokin vanhentunut pykälä, varmasti voin sanoa että tyrmäys on ollut sallittu jo ainakin läpi 90-luvun.
"Kaatuminen tekniikkaa suoritettaessa lasketaan paitsi epäpuhtaaksi tekniikaksi (ei pistettä osumasta), mutta lisäksi kaatuminen yleensäkin ottelun aikana johtaa virhepisteeseen. (-1 piste)"
Piti sanomani: Kaatuminen johtaa varoitukseen, kolme varoitusta tulkitaan virhepisteeksi.
... eli "liian" kova kontakti on kielletty kuitenkin. Ilmeisesti matsaaminen on jonkinlaista semi-contact matsia, eli kaverit sopivat keskenään kuinka kovaa otetaan ja on ikäänkuin kirjoittamaton sääntö että läpsitään vain tekniikaltaan puhtaita pisteosumia, ei pyritä tyrmäykseen. Jos tyrmäys sattuu, mutta tekniikka oli puhdas, niin se katsotaan ikäänkuin vastustajan virheeksi. Suojaus kun ei ole pitänyt. Voitto tulee. Jos tulee kova osuma mutta ei tyrmäystä, siitä voi saada sekä varoituksen että pisteen..? :)
Olin katsomassa jonkin karatetyylisuunnan otteluita jossa otteleminen oli samanlaista. Eli kontakti sai olla maksimissaan "pehmo"-kontaktia. Kovasta sai varoituksen, mutta jos tyrmäsi puhtaalla tekniikalla "vahingossa" (esim. kaveri suorastaan juoksi nyrkkiin) sillä voitti. Mutta jos vastustajaa löi kovalla kontaktilla selvästi tarkoituksellisesti siitä sai varoituksen / diskattiin. Siellä oli tyylin harrastajien kanssa juttua tuosta. Heillä aikaisemmin "vahinko" tyrmäyskin oli johtanut diskaukseen. Sääntöjä oli sitten muutettu niin että saataisiin "oikeita" voittajia. Onhan se vähän noloa että voittaa vastustajan diskauksella pahimillaan ilman yhtään omaa lyönti- / potkusuoritusta... :)
" ... eli "liian" kova kontakti on kielletty kuitenkin."
Lueppas uudestaan nuo viestit mitä Raven ja minä olemma kirjoittaneet. Kun sanon että otellaan täydellä kontaktilla niin en tarkoita että oteltas jollain sovitulla kontaktilla.. Ja kyllä tuo tekniikan puhtauden korostaminen on minusta ihan perusteltua; vastustajaahan siinä on tarkoitus teloa eikä itseä kenttään. Ja kyllähän se tuntuu loogiselta että vaikka sen osuman saakin perille niin pitää olla sellaisessa asemassa että pystyy puolustautuun toisen vastahyökkäystä vastaan..
Itse asiassa, jos kerran WTF:ssä saa mennä nurin pisteosuman jälkeen niin sittenhän sillä puolella ollaan siinä tilanteessa että ottelu katkeaa osuman jälkeen. Joten erästä kirjoittelijaa lainatakseni: "Mitä kellekin on täyskontakti jos se tarkoittaa että saa osua, mutta ottelu katkeaa heti osuman jälkeen, se on vähän siinä ja siinä." ;D
(Ei minulla mitään WTF:n ottelumuotua vastaan ole, mutta nyt oli vaan niin hyvä tilaisuus päästä heittämään kommenttia =)
... vaan ei siitäkään selvinnyt. Kun näytti teillekin jäävän epäselväksi mitä se kielletty "heavy contact" oli / kuuluuko sääntö voimassaoleviin ottelusääntöihin.
Jos tekniikan lopputulos on se että kaveri ottaa lukua / siirtyy kulkusuunnassaan 10 cm vastakkaiseen suuntaan iskun vaikutuksesta, niin tehokasta täytyy olla. Sen sijaan jos tuomarit kuten mäkihypyssä antavat pisteitä tyylistäkin voi käydä niin että pisin hyppy ei voita kun kaveri huojahtaa alastulossa... :)
Mutta ei sen ny niin nokonuukaa. Jos jossain PK-seudulla on kisat niin voisin pistäytyä katsomassa millaista tuo ITF otteleminen on. Sen jälkeen onkin jo helpompi kommentoida.
Onkos muuten pistetilanne yleensä ottelun päättyessä tkd. tyyliin 4 - 5 lähempänä 24 - 39 ?
Harmi että kumpikaan teistä ei ole itse ottanut erää em. lajissa.
No löytyyhän noita ITF-matseja jokunen netistäkin mm. täältä:
http://sonkal.taekwondo.cz/videogalerie-en.php?rok=2001
Kohdasta:
The best World championship's
Ja sieltä:
Tomaz Baradan matsi.
Ei tuo ITF-matsin kontakti yleensä ottaen kovalta näytä, se pitänee paikkansa että jonkinmoista semicontactia käytetään, kerätään pisteitä nopeilla iskuilla, mutta ei säännöt poissulje kovempaakaan kontaktia. Eli täysiä saa kyllä lyödä muttei ole ihan pakko. Pitää siinä iskussa kuitenkin jonkinverran sitä voimaa olla eli ei kaikista näpäytyksistä pistettä irtoa.. Olen kyllä nähnyt kun on lyöty lujempaakin ITF-ottelussa..
Monessa muussa tuon sivun matsissa on niin kökkö framerate ettei niitä viitsi paljoa katella. Ihmettelen suuresti miksi ihmiset kuvaavat suurella tarkkuudella ja pienellä frameratella, kun kannattasi mieluummin tehdä juuri toisinpäin, tästä esimerkkinä tämä varsin hieno koostepätkä WTF-puolelta:
www.kolumbus.fi/jarmo.karvanen/HOOCEE.wmv
Toiminnasta saa selvää, epäoleellisista asioista kuten ottelijan naamasta ei.
Tuollapa pari videosivulinkkiä lisää:
http://www.martialartsresource.com/Hoshinsool-online/tkdvideo.htm
Enemmänkin 4 - 5
...joka on jo iät ja ajat kirjoittanut tänne noita ITF:ää bashaavia pro-WTF -juttuja?
Haluatko ilmaisen vinkin:
Hanki itsellesi elämä.
Yhtälailla sinä olet tässä jaksanut jauhaa.
Ja mikä ihme siinä on että täytyy nostaa kauhea häly jostain itf vs wtf jutusta, antakaa hyvät ihmiset olla.
Ja uskokaa pois wtf:llä voi olla jotain tarjottaavaa itf:lle ja vice versa, olkaa avoimin mielin!
...ja kaiva esiin yksikin poikkipuolinen lausunto, jonka minä muka olisin kirjoittanut WTF:n tyylisuunnasta.
Tuossa ylhäällä olen lähinnä oikonut muutamia ITF:n ottelutyyliä koskevia vääriä käsityksiä.