Malttamattomana moni odottaa jäiden lähtöä,saadakseen veneensä vesille. Eväät, virveli ja haavi.Mikä voi olla rentouttavampaa!
Sitä ennen on jo vene kunnostettu ja varusteet
kipattu kajuuttaan. Lähdetään merelle!
Sitä ennen on jo vene kunnostettu ja varusteet
kipattu kajuuttaan. Lähdetään merelle!
Vastaukset 9
Vanhimmat
-kuhaa jigillä ja hangonkatulähetyksen poikien tekemillä isoilla tasareilla. niillä kun jytkytät pohjaa johan kuha hermostuu.tosin alkaa vasta juhannusviikolla iskeen.hauet yli laidan isoin 5kg.kato netistä hanko uistin.
6 kilonen,meinas haukkaa varpaita,mutta sain
laudanpätkän kitaan!Ilman haavia sain ylös niskasta yletti sormet kiduksiin,hyvä että pysy veneessä :D
kuinka kirkkaat silmät sillä on!
Kuha näkee kauas kertoi paikallinen kalastaja Houtskarissa.
Todella en ole muilla kaloilla mita Suomen vesillä---jaa järvikaloista en tiedä) samanlaisia.
Hyvä kala kaikkiaan,ai ai, keitettynä pipajuurikastikkeen kanssa!
Ikinä en ole syönyt niin pieniä ahvenia kuin Pudasjärvellä!Ja vielä perattuina!
Merellä saamani suurin ahven painoi 470 gr.
Silloin sanoin,että tämän syön ihan itse,ja soin kanssa!
Oli kyllä melkoinen vastaanpanija,varmaan poikittain pyristeli niin,etta luulin siellä olevan hylkeen:D
:))
mukavaa kun saa puuhastella sellaisia hommia,joista tykkää...ja merellä vielä,siitä oon vähän kade.
Koko ikäni myös kalatouhuissa mukana olleena,ossaan olla kiitollinen ja tyytyväinen,kun tuttavani tuo joka viikko jotain kalaa minullekin.Enimmäkseen on tänä talvena ollut kuhaa ja haukea,vähemmän on mateita tullut nyt.Hänellä työnsä ohella tuolla Kuhmoisten seutuvilla verkot jään alla.
No,itse odotan taas mullan möyrimiseen pääsemistä.Kun ei ole enää omaa viljelysmaata,olen kaupungilta vuokrannut puol aaria,se riittää.Sato ei ole pääasia,vaan se oleskelu aamuisin siellä maanläheisyydessä.
Laulaa lurauttelen ain sopivia laulujakin,ainakin sipulit tuntuvat siitä tykkäävän,siitä tuli edes jonkiilaista satoa viime vuonna.
Kukantaimien kasvatuskin kohta alkamassa.
Maltetaan viel pari kuukautta!
niin minäkin koen! Pieni pläntti on minullakin kasvimaata,ei jaksaiskaan isompia al
oja enää.Täytyy ehtiä muutakin hauskaa:
Ei minulla enää ole venettä,lapset siellä ajavat Turun saaristossa.Mutta elää sen voi milloin hyvänsä,16 v kun olin kesiä siellä.
Kiva kun laulelet niin miekin, eilen soi muistissa:
Vem kan segla förutan vind
vem kan ro utan åror,
vem kan skiljas från vännen sin
utan att fälla tårar!
Ehkä tunnet melodian suomalaisia sanoja en ole kuullut. Hyvää jatkoa päivällesi sus, terveisin sinisirkku
otsikosta sinisirkun kanssa...
Niin,suomeksi alkaa se laulu:
ken voi purjeitta seilata,ken voi airoitta soutaa.
No jatkan vielä laulamista,
Jag kan segla förutan vind,
jag kan ro utan åror...
Vem kan skrivas förutan ord?
V´ad kan sägas i tystnad?
Vad förstås utan tusen ord
om inte någon lyssnar?
När ska människan se sin roll--
va´en del av naturen?
När förstår hon
sin rätta plats
ibland de andra djuren?
Ei se haittaa, sovitaan että tämä on otsikko,jossa voi olla vapaa ja eikä välittää turhista:D
Hyvät sanat! Ja paikallaan,Tiedetäänhän me,että tämä maapallo eläimineen voisi loistavasti ilman tätä riistävää ja ajattelematonta lajia ihminen.
Vaan eletään ja katsellaan,ehkä moraali ja vastuu herää vielä,vaikka pahoin pelkään sen menevän omalla painollaan. Kuitenkaan en voi olla uskomatta elämän mukautuvan äärimmäisiinkin olosuhteisiin,ken elää näkee :D
antaa tuulen ja avaruuden pestä kaikki turha minusta! Tämäkin jo riitti, Kiitos.