"Keski-ikäisen, lonkka- ja selkävaivoista kärsivän naisen paluulento Bangkokista Helsinkiin muodostui piinaksi helmikuun alussa. Samalla lennolla valtakunnansovittelija Juhani Saloniuksen kanssa ollut nainen ei päässyt ilman lisämaksua bisnesluokkaan, missä olisi ollut tilavampaa istua.
Sen sijaan Saloniukselle paikka järjestyi.
- Matkaopas kysyi asiaa lähtöselvityksessä, ja bisnesluokassa oli kuulemma tilaa, mutta siitä hyvästä olisi pitänyt maksaa yli 130 euroa ekstraa. Koska olimme matkalla yhdessä mieheni kanssa, lisähinta tuntui turhan korkealta."
No voi hellanlettas sentään! Pitäisikö Finskin siirtää korvauksetta businekseen kaikki sairaat ja vanhukset, joiden on epämukava matkustaa turistiluokan istuimilla??? Vai pitäisiköhän mielummin pysyä kotona, jos lentomatka aiheuttaa kipuja?
Sen sijaan Saloniukselle paikka järjestyi.
- Matkaopas kysyi asiaa lähtöselvityksessä, ja bisnesluokassa oli kuulemma tilaa, mutta siitä hyvästä olisi pitänyt maksaa yli 130 euroa ekstraa. Koska olimme matkalla yhdessä mieheni kanssa, lisähinta tuntui turhan korkealta."
No voi hellanlettas sentään! Pitäisikö Finskin siirtää korvauksetta businekseen kaikki sairaat ja vanhukset, joiden on epämukava matkustaa turistiluokan istuimilla??? Vai pitäisiköhän mielummin pysyä kotona, jos lentomatka aiheuttaa kipuja?
Vastaukset 15
Vanhimmat
"No voi hellanlettas sentään! Pitäisikö Finskin siirtää korvauksetta businekseen kaikki sairaat ja vanhukset, joiden on epämukava matkustaa turistiluokan istuimilla???"
Ei suinkaan. Ainoastaan neuvotteluihin liittyvät valtakunnansovittelijat.
siirrettävät ovat niitä, joilla on virkansa puolesta tuttuja Finnairin johdossa. Jos taviksia aletaan siirtää, ei näille tärkeille ihmisille voida enää taata mukavia paikkoja - turistiluokan hinnalla.
Siis huhhuh mitä valitusta. Pitäisi ymmärtää että ihmiset ovat eri arvoisia.
Kyllä ihmiset Suomessa ovat tasa-arvoisia! Jotkut jopa tasa-arvoisempia kuin toiset!
Toiset luulee sairautensa varjolla saavansa etuja. Jos hänet olisi kerran päästetty sinne ilmaiseksi, olisi sama rutina jatkunut seuraavalla kerralla. Vieläpä vedottu kuinka viimeksikin pääsi... Rahalla saa tilaa, miksi osti alunperin turistiin paikat jos on kerran niin sairas.
Ja kylmä totuus on, että tutut ja henkilökunta sinne businekseen pääsee, eikä tavalliset pulliaiset. Näin se menee joka firmassa oli ala mikä tahansa.
"Ja kylmä totuus on, että tutut ja henkilökunta sinne businekseen pääsee."
Ja valtakunnansovittelijat. :) Siitä nyt ei vaan tässä jutussa pääse mihinkään vaikka sitä miten yrittäisi kääntää. Ja siihen on lehtienkin helppo tarttua kuten nähdään. Tuskinpa täällä kukaan luulee mitään ilmaiseksi saavansa.
se on näin että nämä vanhat (ja myös nuoret ja keski-ikäiset) uusavuttomat sairaat(tai terveet) eivät ymmärrä että lentäminen on hankalaa kun kroppa renkkaa ja näin Suomen valtion velvollisuus on auttaa - eli tässä tapauksessa Finnairin. Koska
Finnair ei voi tehdä lisätilaa turistipuolelle niin kaikkien sairaitten jotka osaavat vaatia pitää saada paikka businekseen. Ja jos ei saa niin ulkoministerin pitää auttaa niin kuin muissakin lomalla sattuvissa hätätilanteissa, kuten olemme saaneet lukea useamman kerran iltalehdestä.
Tavalliset terveet tallaajat ottavat matkavakuutukset ja rahaa sen verran että tulevat toimeen omillaan.
"Tavalliset terveet tallaajat ottavat matkavakuutukset ja rahaa sen verran että tulevat toimeen omillaan."
Paitsi valtakunnansovittelija, jonka ei tarvitse. :D
v...u päähäs, saat kunnon karvalakin.
No totta kai Finnairin pomo järjestää Saloniukselle upgreidauksen juuri kun pitää ryhtyä neuvottelemaan lentäjien ansioista.
Nyt sitten tutkitaan, mihin rikosoikeuden pykälään tuo menettely mahdollisesti sopii.
Niin jokainen auttaisi kaveriaan niin nuokin tekee
,minä myös
Ok.. menen itseeni ja mietin hieman. Kyllä, olen istunut myös maksamatta bisneksessä.
Mutta.. tuon tekeminen valtakunnansovittelijalle neuvottelujen alla on vaan ihan saatanan tyhmää. Onhan se nyt selvää että lehdistö repii tuosta kaiken irti ja homma otetaan suurennuslasin alle.
Olen 172 cm pitkä ja painan n.65 kg. Lennän paljon, lyhytjutuissa turistissa ja tosipitkissä joskus myös busineksessa.
Aika usein on sattunut, että turistin ylibuukkauksen tai täysahtauden takia kabiinihenkilökunta on väljentänyt turistia siirtämällä isokokoisia businekseen, jos on ollut tilaa.
Itsellenikin on joitakin kertoja sattunut, että olen tehnyt tilaa mm. lapsiperheille.
Lasten nukuttamiselle tekee mielellään tilaa.
Varsin usein putken lastia tasataan, kaikkien mukavuudeksi.
Uusi tieto on, että Finnairin lentäjäneidit pitävät lennoittain lukua matkustajista ja heidän plaseerauksestaan.
Tuo voikin selittää myöhästelyt.
Jos kuka tahansa joskus joutuu ehdotetuksi lastintasauskohteeksi, niin kannattaa kieltäytyä jyrkästi, koska voihan olla, että cockpitin pariskunta pistää perääsi rikosilmoituksen.
Lonkkavaiva ei yleensä synny yhtäkkiä,jos nyt ihan murtumasta ei ole kysymys.Miksei siis Salonius varannut itselleen alunperin paikkaa verhon etupuolelta.
Jos siellä kerran tilaa oli,miksei sinne voitu siirtää muitakin vammaisia.
Ihan aiheellinen kommentti,eikä tartte yksikään teistä vaivautua tämän takia herjaa heittämään.
Jep. Joissain koneissa porukkaa täytyy siirtää, jotta paino jakaantuu tasaisesti.