Pirkko vaan meni heti hyppelehtimään maailman typerimpään tanssitörkyilyyn vaikka puolisonsa Åke oli kuollut edellisenä yönä
En ymmärrä (tai ehkä olen liian yksinkertainen ymmärtämään!)
En ymmärrä (tai ehkä olen liian yksinkertainen ymmärtämään!)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Jos pystyy menemään, se on ok. Ymärrettävää sekin, jos ei jaksa.
Pitäiskö Pirkon rasvata naru vai nokkia mömmöt.
Vaikka ohjelma on täysin perseestä,ei ole oikeaa tai väärää tapaa käsitellä surua.
Jos tuntuu siltä, voi laittaa jalalla koreasti.
Edes pitkäaikaisen puolison tai oman lapsen kuolema ei nykyihmistä pysäytä.
Onhan se tanssi toki tärkeämpää kuin sureminen surun aikana.
Ehkä hänkin tulee huomaamaan että vanha sanonta "minkä taakseen jättää, sen edestään löytää" pitää paikkansa.
Miten se meni se vanha sanonta siitä että , se joka on syytön heittäköön sen ensimmäisen kiven.
Kukaan ei voi tietää miten toisesta tuntuu ja mikä on juuri se oikea tapa jaksaa.
Toiselle saattaa olla se että täyttää ajan tekemisellä, muuten tulee hulluksi.
Se on ainakin minulle tuttu tapa surra.
Se joka on valmis tuomitsemaan , osoittaa vain oman kypsymättömyytensä.
Kyllä ihmisten on töitä jatkettava vaikka taivas repeäisi. Eikä varmasti kukaan rakkaansa menettänyt iloisena töitä tee, ei Pirkkokaan iloisena tanssi. Jos Pirkko jaksaa tanssia, se on hyvä. Mitä työtä rakkaansa menettänyt saa mielestänne tehdä? Tietysti mielestäsi haudankaivaja saa jatkaa työtään, se on tarpeeksi synkkää tilanteeseen nähden.
Ihmisille tuntuu olevan niin tärkeä asia päästä telkkariin esille, ettei sen ohi mene edes lähiomaisen kuolema.
Kuvastaa hyvin tämän päivän arvomaailmaa.
Tuollainen hurskastelu yököttää.
Jos ei poisnukkunutta läheistään voi muuten muistaa kuin pitämällä jokin hurskastelijoiden keksimä suruaika niin aika heppoiset on muistot.
Pirkko Mannola on varmasti puhunut Åken kanssa tanssikisaan osallistumisesta ja tiedossa on ollut tämäkin mahdollisuus, siis että suru tulee.
Tanssia on jo kuukausi harjoiteltu ja Pirkko on varmasti jo ennakkoon ajatellut tämänkin asian.
Ihminen jaksaa kummasti, tiedän sen kokemuksesta. Olen itsekin noussut pääosassa näyttämölle isäni hautajaispäivän iltana ja jälkeenpäin minulle on tultu sanomaan, etten milloinkaan ole ollut niin hyvä siinä roolissa kuin silloin.
Työn tekeminen auttaa montaa ihmistä surussa(kin). Ei täällä kukaan ihmettele jos tavan duunari menee töihin surun kohdatessa...tanssi ja näytteleminen ovat Pirkon työtä ja hän haluaa hoitaa työnsä hyvin.
Voimia Sinulle Pirkko ja koko perheelle suuressa surussanne, antakaa ihmisten räkyttää, tyhmyyttäänpä räkyttävät.
Esiintyvä taiteilija nousee näyttämölle vaikka mikä olisi. Yleisöä ja työporukkaa ei jätetä. Tää on vanha totuus ja kuuluu ammatin luonteeseen. Näytöksiä ja esiintymisiä perutaan vain äärimmäisissä tapauksissa ja läheisen kuolema ei välttämättä kuulu niihin. Åke oli itse näyttelijä ja ohjaaja ja ymmärtäisi varmaan tämän paremmin kuin hyvin. Harrastelija-amatöörit ja ammattilaiset erottaa juuri tästä.
Sureminen on maailman henkilökohtaisin asia, tuskinpa Pirkko on siihen ainakaan sinulta neuvoja ja ohjeita pyydellyt. (Viestisi loppulauseeseen vastaisin: todennäköisesti kyllä.)
Surun yli pääsee helpommin työskentelemällä. Ajattelemalla muita asioita.
Työehtosopimuksien mukaan perheenjäsenen kuolemasta saa 1-2 palkallista vapaapäivää (lyhyt tilapäinen vapaa). Sairauslomaa ei saa, ellei ole työkyvytön. Palkatonta vapaata ei monella ole vara pitää kuoleman kohdatessa, hautajaiset maksavat tajuttomasti.
Suru on helpompi kestää tekemällä töitä ym. Yksinäisyyttä ja surua kyllä piisaa kaikille surun kohdanneille.
Ehkä tässä on käynyt niin että on valmistautunut jo pitkän aikaa puolison poismenoon niin suru ei enää saa sellaista valtaa mielessä.
enää työiässä. Yli 7-kymppinen eläkeläinen hän on vaikkei halua sitä edes itselleen saatikka muille myöntää. Tanssii Tähtien Kanssa on kilpailu eikä mikään työsuhteellinen työ.
Kyllä tanssioille maksetaan, ei se hyväntekeväisyyttä ole. Eli työsuhteellinen on.
Tämä tosin on kuvattu ennen Tanssii julkkisten kanssa kilpailua.
http://www.youtube.com/watch?v=lg-JWtmA0Iw&feature=related
vaikka Kristiina Elstelä tanssi poikansa kuoltua. Molemmat ovat ammattinäyttelijöitä ja tietävät, että "Show must go on!!" Pirkko on sitoutunut tähän kilpailuun eikä aio jättää pariansa pulaan. Niin tekee ammattilainen.Satu Tuomisto on vielä niin nuori, että luulee voivansa elää elämänsä tunteitten mukaan. Siinä on työmoraali tiukoilla. Osanottoni Pirkolle Ja Heidille!! Olen itsekin menettänyt puolisoni, onneksi olin vain sair.hoitajan työssä. Ei kukaan jäänyt pulaan, vaikka olinkin hetken pois työstä.
Myös Elstelä meni seuraavana päivänä kun poika oli jäänyt junan alle.
Kun äitinä teidän lapsen olevan AINA rakkaampi kuin mies. Niin älä sinä tuomitse kun et ole sen arvoinen.
kumpaakaan näyttelijää, päinvastoin, ihailen heidän itsekuriaan. En tiedä olisinko itse pystynyt samaan, mutta olisin halunnut pystyä. Itsekin äitinä tiedän myös jotain.
Sydämestäni toivon Pirkolle jaksamista, toivon, etteivät kaiken maailman "tiiliskivenviskojat" osu. Jokainen omaan tyyliinsä elää ja suree omaan aikaansa ja tapaansa. En usko hetkeäkään, etteikö rakkaan puolison poismeno olisi surullinen ja raskas asia - kyllä, myös Pirkolle.
Jos jokin televisio-ohjelma noin loukkaa, voi sen jättää ehkä katsomattakin.
Kyllähän se on niin, että jokainen meistä ELÄKÖÖN OMAA ELÄMÄÄNSÄ - ja jos ei sellaista ole, hankkikoon. Vaikka sitten yksinkertaisen sellaisen.
Perehdypä asioihin ennenkuin alat tuomitsemaan; elämä ei ole niin musta-valkoista kuin naivisti kuvittelet.
kokenut lähiomaisen poismenoa. Veljeni kuoli 12v sitten. sain aamulla tiedon 7.50, kun työt alkoivat klo 8. tein työpäivän, sumussa tosin. tein muutkin päivät töitä, koska en uskaltanut jäädä kotiin yksin ajatusteni kanssa. yöt menivät jo itkien ja miettien miksi?
olin töissä hautajaisiin asti, jonka jälkeen olin 3pv sairaslomalla ja lepäsin. sitten jatkoin töitä, koska huomasin sen olevan parempi tapa minulle työstää ajatuksiani ja suruani kuin yksin jääminen.
sain puhua asiasta työkavereilleni. tällä tavalla minä pääsin surusta yli, en sillä, että olisin perunut työni ja menoni.
mutta jokaisella on oma oikea tapa, se suotakoon niin Pirkolle kuin muillekin läheisille.
veljesi eukko olisi lähtenyt tanssimaan heti puolisonsa kuoltua niin olisitkohan esittänyt yhtä ymmärtäväistä? Enpä usko.
Pirtsakka-Pirjo on vuosikymmenien saatossa esitellyt itseään kaikenlaisissa tv:n roskaohjelmissa ja hömppälehtien jutuissa että suhteellisuudentaju lienee kadonnut.
Jonkun pitäisi käydä opettamassa hänelle, että kuolleen muistoa tulisi kunnioittaa viikon-parin suruajalla, jolloin ei ilakoida eikä käydä tanssimassa, varsinkaan miljoonayleisölle.
Pirkko arvioi tilanteen pahasti väärin.
miksi Pirkko jatkaa tanssia? Voihan olla ja todennäköisesti onkin niin että Åke haluaisi Pirkon jatkavan. He ovat olleet naimisissa kauan ja tuntenevat toisensa hyvin, en usko että puoliso sanoo toiselle et jos mä kuolen, niin kuole säkin, älä missään tapauksessa jatka elämääsi?!!!
Kumpikin on ollut näyttelijän työssä ja siinä kysytään kanttia. Ei ole aina välttämättä niin iloinen mieli tai asiat voivat olla huonosti, silti on näyteltävä ja mentävä töihin. Työ voi olla myös lääke siihen et ihminen pääsee pahimman yli.
Surua se ei vähennä silti ja kyl Pirkko varmaan suree tavallaan.
jättää noi humppafestivaalit väliin. Rupee näyttää noi karkelot tärkeämmiltä kuin ihmisen kuolema? Ei hyvä.
Jos Pirkko on niinkuin vanha sirkushevonen. Kun soitto soi, niin kaviot kapsaa ja hepo rientää areenalle.
..Åke oli toivonut että Pirkko menisi tanssimaan ja töihin kuten ennenkin?
Åken kuolema ei tullut yllätyksenä, Pirkollekaan, tietty siltikin on suruaika, mutta Pirkko kenties on surrut jo 'etukäteen'?
Kuka suree mitenkin..mutta hieno pari Å ja P oli!
Pirkolle jaksamisia!
tekemiset tai tekemättä jättämiset jaksa ketään kiinnostaa?:O
Ensimmäisessä Tanssi-ohjelmassa Kristiina
Elstelän poika kuoli ja Kristiina jatkoi
ohjelmassa.Minusta tämä oli hyvä asia
vaikka kyseessä on viihdeohjelma niin miksi
jäädä märehtimään tapausta koska elämän on
jatkuttava.Tnssiharjoituksissa pystyy varmaan
pitämään ikävän tapauksen pois mielestä. Kyllä
Pirkko Mannolakin varmasti suree puolisoaan.
Mielestäni on oikein että hän jatkaa
ohjelmassa. Varmasti saa tukea ja myötätuntoa
surutyössään muiden tanssijoiden seurassa.
"Ensimmäisessä Tanssi-ohjelmassa Kristiina
Elstelän poika kuoli ja Kristiina jatkoi
ohjelmassa.Minusta tämä oli hyvä asia
vaikka kyseessä on viihdeohjelma niin miksi
jäädä märehtimään tapausta koska elämän on
jatkuttava."
Sinäpä sen sanoit näinhän se nykyisin on, mitä sitä jäädä märehtimään omaistensa kuolemaa :O ... eiku tanssimaan vaan heti sutenaan. :(
Se on selvä että tapaus jakaa mielipiteitä
niin kuin tässäkin palstalla on tullut esiin.
Eiköhän vanha sanonta "jokainen taaplaa
tyylillää" ole tässäkin kohdallaan.
pätkääkään, mitä hän tekee tässä tilanteessa. Oma valinta ja sitä on muiden aivan turha arvostella. Luulempa hänen itse tietävän mikä on oikein tai mikä ei.