Olen menossa kihloihin parin viikon kuluttua.
Minulla jonkin verran omaisuutta, tyttökaverillani ei yhtään. Hänellä ulosotossa runsaasti maksettavaa. Minkähänlaisia papereita tarvis kirjoitella, että omaisuus pysyis mulla ja velat tyttöystävällä.??
epätietonen
6
1789
Vastaukset 6
- kihlaus
merkitse mitään juridisesti, sinulla oma omaisuus ja tytölläs oma velka....
- niistä veloista ?
Ei pidä mennä kihloihinkaan, ellei kumppani hyväksy avioehtoa, jos avioliittoon aioitte mennä joskus.
Ei ole mitenkään varmaa ettet jossain vaiheessa joutuisi vastaamaan aviopuolisosi veloista. Kun sattuu vastaan ilkeä velkoja ja ilkeä vouti, niin mikään ei ole varmempi kuin epävarma.
Tarvitset ehdottomasti avioehtosopimuksen ja kysy neuvoa oikeusaputoimiston juristilta, ellei sinulla ole jo tiedossa rehellistä asiansa osaavaa juristia tiedossa.
Jos maksat kihlattusi velkoja, niin on tehtävä velkakirja, jossa maksuohjelma ja kuitit talteen, jotta tarvittaessa voit todistaa oletko saanut saatavasi kumppaniltasi.- hankittuja
velkoja tarvitse maksaa.
Ulosottoviranomainen kysyy velalliselta ulosottoselvityksen kohdalla, koska ja miten velat ovat syntyneet.
Eikä niitä avioliiton aikanakaan velkoja automaattisesti tarvitse maksaa. En ole itse koskaan kuullut kenenkään tuntemani velkaisen puolison käytännössä joutuneen maksamaan noita toisen velkoja, jotka ovat avioliitonkin aikana syntyneet.
Esim. päiväkotimaksut laitetaan ainakin Helsingissä aina äideille. Jos äiti ei niitä pysty maksamaan, ei niitä kyllä käsittääkseni isältäkään ole peritty. Vaikka periaatteessa se olisi mahdollista.
- seuraava linkki
- pekka lukee lakia
Pääsääntöisesti menee niin että kumpikaan osapuoli ei vastaa toisen veloista ennen eikä jälkeen. yhdessäasumisen aikaan (siis myös avoliitossa) hankituista maksuista saatat joutua vastuuseen, vaikka itse et olisikaan asianomainen. Esim akkasi hammaslääkärimaksu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921526
- 831052
- 67947
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su368919Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t177904- 92803
- 64613
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on60612- 37568
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta160560