Viittaisiko seuraava ADHD:hen;
Normaalitilassa olen sellainen sähläri, kokoajan sellainen tunne päällä että pitäisi tehdä jotain.
Sain lääkäriltä Opamox 15mg -tabuja ahdistuskohtauksiin. Huomasin sellaisen jutun että kun nappaan yhden tollasen napin, niin siitä tulee luonnollisesti hieman "löysä" olo, benzot kun on kyseessä.
Mutta sitten jotain positiivistakin. Normaalisti en jaksa tehdä mitään loppuun asti ja sählään ja lopputuloksetkin on sennäköisiä. Kuitenkin kun nappaan napin ja rauhoitun, niin motivaatio puuhailla kaikkea pientä on paljon suurempi kuin selvinpäin ja lopputuloksetkin miellyttävät silmää huomattavasti enemmän.
Onko aadeehoodeeta vaiko jotain ihmeellistä kroonista paniikkihäiriötä/ahdistusta?
Rauhoittavista(OPAMOX)
5
7806
Vastaukset 5
- .....
Ei tuollaisen perusteella voi tehdä johtopäätöstä onko adhd vai ei... Lue esimerkiksi Lehtokosken kirja Aikuisen adhd-aivojen arvoitus tai jotain sinnepäin tuo nimin, siitä jos itsesi tunnistat ja ongelmia on ollut lapsesta asti niin kannattaa pyytää tutkimuksia jatkoon.
- -bz-
vähän sama ittelläkki.. kun ottaa bentsoja tulee rauhottunut olo ja pystyy keskittymään sekä jopa ehkä hieman piristyy. ajatukset kulkee huomattavasti selvemmin kuin selvinpäin.. aikaisemmin tasotin tätä oloani pilvenpoltolla jolloin ajatukset raksutti hyvää vauhtia ja sai asiat hoidettua, verrattuna töistä päässeenä selvinpäin sähläten... nyt on vuoden kestänyt selittämätön päänsärky enkä ole uskaltanut poltella kuin tosi harvoin.. bentsot siis auttaneet nyt jatkossa. kai siinä on jotain adhd viittaavaa.
- 1 2 3 4 5 6 ...
Sama juttu meillä, hyvin pieni määrä rauhoittavaa auttaa kummasti keskittymään.
Suurissa määrissähän väsyttää niin paljon että ihan sama yrittää mitään.
Mahtava, halpa ja aika harmiton lääke oikein käytettynä.
Lääkärit vain haluaisi vaihtaa nykyään nämä vanhat halvat lääkkeet uusiin ja kalliisiin. - Anonyymi
Viestiketju on vanha, mutta löysin omaan kokemukseen viittaavaa. Sain lääkäriltä opamoxia syöpäpä hoitojen kokemaani ahdistukseen. Kokonainen pilleri tekee minut väsyneeksi ja helposti nukahdan.
Nyt olen huomannut, että jos olen nukkunut huonosti muutaman yön ja muutenkin levoton niin otan puolikkaan illalla. Aamulla herään todella oganisoitunut olo päällä. Saan tehtyä asioita keskittyneesti ja tuntuu kuin pää olisi paikallaan. Muuten olen aina vähän ADHD, aina puuhaamassa ja touhottamassa vielä aikuisiälläkin. - Anonyymi
Mulla on diagnosoitu Adhd ja ahdistuneistuushäiriö. Googlaan nyt opamoxin ja adhd:n yhteisvaikutuksia sillä oon huomannut että saan niistä suuren hyödyn just esimerkiksi lähtemisen vaikeuteen ja sosiaalisiin tilanteisiin. Tulee rauha ja tunteet ei pääse vyörymään yli. Kuulostaa tosi paljon samalta kuin monen muun kokemukset eri foorumeilla toi sun kertoma. Puhu sun lääkärille, opamox voi koukuttaa ja sit oot ongelmissa. Muu adhd lääkitys parempi jos koet että tarviit apuja. Jo pelkkä diagnoosi voi auttaa pitkälle oman pään ymmärtämisessä. Tsemppiä, toivottavasti saat apua jo ennen kuin jäät koukkuun
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761632
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.106842En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203618- 131594
- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50538Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo68536- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510