Mitä tukia yksinhuoltajalle?

kaksin aina kaunihimpaa?

Mitä tukea saa yksinhuoltaja-äiti jonka lapsen isää ei ole tunnistettu ollenkaan??
Ymmärsin ainakin sen että lapsilisää saa pikkasen enemmän... Paljon rahaa saa siis kuukaudessa,jos EI ole ollut palkkkatyössä ennen äitiyspäivärahan alkamista??

5

802

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lapsen kanssa

      saa lapsilisän yh-korotuksella kelalta 146,60 ja kunnan elari (siirtyy jossain vaiheessa kelalle) 136,41. Niihin ei vaikuta päivärahan suuruus eikä muutkaan tulosi. Kun et ole ollut palkkatyössä tulet saamaan minimipäivärahan jonka määrän löydät varmaankin kelan sivuilta.

    • kaikki...

      yksinhuoltajat lapsilisään korotuksen, oli isä tunnustettu tai ei. samat tuet saat, ku muutki, eli sen ä-päivärahan. ja sitte joko isältä tai kunnalta elatustukea. isältä saamasi voi olla enempi, ku kunnan maksama minimi, riippuu isän tuloista, jokatapauksessa vähintään sekin on se sama summa kuin kunnan maksama. olisko ollut jotain 120e kieppeillä.

    • sghjgkj

      Yh korotus lapsoslisukkeeseen ja kelalta 010409 alkaen elatustukiainen.
      ja asumistukeakin voi kerjätä netin kautta

      • hakeminen

        ei ole kerjäämistä, vaan laillinen oikeus, PAHVI!


    • Yksin useamman edestä

      Yksinhuoltajakorotus lapsilisään ja elatustuki kunnalta. Ei ne häävit rahat ole eikä niillä ainakaan elä. Että se niistä rahavirroista jotka yksinhuoltajalle virtaa ovista ja ikkunoista. Itse olen kolmen lapsen yh, joista enään yhdestä saan lapsilisää. Isä sitten maksaa mitä ja milloin jaksaa. Eli minun palkalla, netto 1400 kk, mennään koko 4 hengen porukka. Ennen joskus vielä 80-luvulla sai yh:t asumistukea vähän eri perusteilla, lehti, TV ja puhelin maksuihin apua yms. helpotuksia. No höylä on käynyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1177
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe