Istutin talvivalkosipulini syksyllä ilmeiseti liian aikaisin, kun alkoivat versota jo silloin. Pisimmät kasvoivat jopa 15 cm korkuisiksi. Nyt ovat jossain lumen alla, enkä tiedä miten niillä menee. En haluaisi mennä kaivamaan etten riko niitä. Mitä luulette, tuleeko niistä nyt mitään kun ovat jo alkaneet kasvattaa versoa? Kestääkö verso lumen ja pakkaset? Tämä on ensimmäinen valkosipulikokeiluni ja toivoisin kovasti onnistuvani.
talvivalkosipulini
eka kerta
4320
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Talvivalkosipuli kestää tuollaiset, ainakin meillä. Suomen talvethan on mitä on. Tämä talvi on kyllä ollut ok. Turhaa niiden kaivelu on, eihän niille nyt ole kuitenkaan mitään tehtävissä. Kaikilla ei talvivalkosipuli menesty, johtuneeko maalajista tms.?
Talvivalkosipulin menestymiseen vaikuttaa todellakin maa. Sen pitäisi olla syvä, multava ja voimakkaasti ravittu. Lisäksi valkosipuli ei tykkää talvimärkyydestä. Märkyyteen ja syvyyteen auttaa se että istuttaa kynnet kohopenkkiin. Ravitsemukseen olen käyttänyt hyvin kompostoitua turpeeseen imeytettyä hevosvoimaa. Kyllä kasvaa muhkeita valkosipuleita!
Istutin valkosipulit kohopenkkiin, vanhaan kukkapenkkiin. Laitoin multaa pohjalle. Entä niiden lannoitus, missä vaiheessa ja miten?
Minä teen istutuksen näin: vedän kapealla perunakuokalla 15cm syvän yhtenäisen vaon jonka täytän HYVIN kompostoidulla hevosvoimalla. Istutan kynnet painamalla syvälle. Vajauman urassa täytän mullalla. Kastelen hyvin. Seuraavana kesänä kesäkuun alussa kitkettyäni hyvin levitän vielä katteeksi sitä samaa hevosvoimaa. Hyvin kompostoitu hevosvoima EI haise. Kastelu täytyy muistaa. Minulla tulee niin isoja kynsiä että ne täytyy paloitella että mahtuisivat valkosipulinpuristimeen.