Moi
Onko HP Compaq 6735S kannettava hyvä?
Kun katsoi hintaa,ei paha.
Eli,onko kenelläkään kyseistä konetta tai käyttökokemusta kyseisestä läppäristä??
Koska se olisi tarpeen.
Ja onko näyttis hyvä? pystyykö pyörittää Gta 4:sta?
Kiitos todella paljon vastanneille. :)
Onko HP Compaq 6735S kannettava hyvä?
Kun katsoi hintaa,ei paha.
Eli,onko kenelläkään kyseistä konetta tai käyttökokemusta kyseisestä läppäristä??
Koska se olisi tarpeen.
Ja onko näyttis hyvä? pystyykö pyörittää Gta 4:sta?
Kiitos todella paljon vastanneille. :)
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ei kyllä ole kokemusta. HP:n Pavilionit on ainakin ihan schaissea ja tuokin taitaa olla noita lelusarjan koneita, että minulla on ennakkoluuloja. Voi olla hyväkin mutta minä en uskaltaisi ostaa.
Tietääkseni nuo ovat aika uusi mallisarja joten käyttökokemuksia ei monellakaan ole eikä kukaan tiedä miten nuo toimivat pitemmällä aikavälillä.
Kiitos vastauksestasi.
eihän läppäri voi olla mikään tehomylly tai huippulaadukas,ei todellakaan.
Mutta ei koneen pidäkkään olla mikään huippulaadukas,ei ainakaan tuossa hintaluokassa.
Koneen alhainen hinta vaan alkoi kiinnostaa,ja
suhkot tehokas näyttis.
Vastauksia kaipaan edelleen.
"Mutta ei koneen pidäkkään olla mikään huippulaadukas,ei ainakaan tuossa hintaluokassa."
En minäkään niiden tehojen perään ole mutta jos kone on sellainen joka ylikuumenee ja kaatuilee, sekoilee takuuaikana tai muuta vastaavaa niin en mä tälläiseen rahoja laita vaikka olisi kuinka halpa.
Mutta jos haluat halpaa ja kelvolliosta niin tässä olisi protip: Osta HP:n joku halpa Celeron yritysläppäri Intelin piirisarjalla. Näitä saa ilman käyttöjärjestelmää 350€:lla. Siihen voi sitten itse asentaa mieleisen kunhan ei mitään Windows Vistaa laita (kun siihen ei tehot riitä).
Mikään tehomylly ei tietenkään ole mutta halpa ja toimii ongelmitta niin saisi rahoille aika hyvin vastinetta.
Kiitos,pistän neuvosi korvan taakse.
Ajattelen asiaa,koska tuo kuulostaa hyvältä.
Ollut toista vuotta,eikä mitään propleemaa.Toimii erinomaisesti.
kyllä pelejä tuo, jos siis siinä on se ATI HD3200 näyttis, on meinaa integroitu näytönohjain.
Olen käyttänyt jatkuvasti päällä 24/7 pian puolitista vuotta. On notkea ja nopea kone. Asensin alkuperäisen Vistan tilalle XPPron. Oikein tyytyväinen olen ollut.
Ostin aikoinaan tuon merkkityypin koneen. Uskoisin sen olevan muutaman asteen parempi kuin nuo tusinakoneet halpahalleissa. Kone toimii kuin junan vessa. Ei kaduta yhtään, se oli onnistunut ostos.
HP 6735s toimi viime lauantaihin saakka. Välillä tuuletin kyllä huusi kuin pieni eläin, mutta kun ei ollut oma niin... Päältäpäin ei ollut pölyjä (kuten ei siinä huushollissa missään).
Nyt ei boottaa, ruutu on pimeänä, myös ulkoisella näytöllä testattaessa, Caps lock valo vilkkui viisi kertaa ja vikadiagnostiikan mukaan se tarkoittaa "General system board failure". CD asema yrittää käynistyä, mutta ei tee mitään oli CD tai ei,
Mäkkikauppaan mars?
Emolevy rikki. HP:n markettimalleissa aika tyypillinen vika, etten sanoisi tyyppivika.
Mäkkikauppa on varsin oivallinen ongelmanratkaisuvaihtoehto. Toinen on hankkia kunnollinen bisnesläppäri, mutta eipä se juuri sen edullisemmaksi tule, ja siitä saa edelleen sen Windowsinkin vaivoikseen. Voi sen toki vaihtaa, mutta se onkin sitten ihan oma stoorinsa.
35 versiot jo hieman vaikuttaa hajoilevan porukoilla. 30 versiot vaan toimii kuin uutena. molemmat osoittautuneet erinomaisiksi edullisiksi koneiksi.
mitään mac roskaa ei kannata tilalle hommata. vanha kannattaa laittaa kiertoon varaosiksi vaikka huuto.netissä.
ainakin 6730s oli nimenomaan edullinen business-läppäri ja todella laadukas hintaluokassaan. hintaluokassaan antoi (antaa edelleen) rahalle reilusti vastinetta. käytettynäkin kysytty malli, monikaan vain ei laita niitä vielä kiertoon.
Vähän turhan kivuliaasti näyttää aika osoittavan, kuinka paljon parempaa Intelin prosessoritekniikka oli ainakin muutaman vuoden ikäisissä läppäreissä.
heh heh, kun emo laukee vika on amd.n prossun, aina sitä jotain "oppii"
AMD:n prosessorit olivat ylikuumenevia romuja, ja piirisarjatkin hirveätä kuraa. Ylikuumeneminen ei prosessoria tuhonnut, mutta piirisarjan komponentit kärsivät, heikot tinaukset ratkeilivat ja koneet huusivat kuin sikaa pistettäisi.
Oppiminen tuli kalliiksi niille, jotka tuollaiseen sontaan sormensa iskivät.
Hopon ongelmat ei oo piirisarja tai prossu kohtasia, kaks vuotta vanha HoPo huutaa kummalla piirillä tahansa samalla tavalla, G6.tta saa molemmilla ja yhtä kuumana. AMD sietää lämpöä paremmin on oikea ilmaisu. Intel valmistaa abaut
90% kannettavien prossuista ja lämpöö piisaa nii ett höpö höpö
Mulla on AMD ATHLON 2 P340 2,2ghz turbo 3,2 ghz läppärissä ja ei ylikuumene.
JOTEN HIENO JUTTU KOLIMAATTORI
Hieno juttu, että AMD on oppinut viime vuosina tekemään prosessoreita, jotka eivät sulata läppäriä.
Viittiks vilkaista, milloin keskusteluketju avattiin ja mitä AMD:n mallisarjaa tarkkaan ottaen tässä käsitellään?
Lionit olivat paskoja ytimiä.
Kuulopuheita joilla pitäs olla se tarkotus, että kertojalla olin jonkunlainen käsitys prosessoriteniikoista ja malleista
Esitähän nyt edes yksi ainoa penkkitesti jossa "Lionit" olivat paskoja tai piirit savusivat. Tai lopeta jankuttaminen kun et mistään mitään tiedä.