Sianolan huumekartelli on pistänyt kovan eteen yhdysvaltain armeijalle.
Sianolan kartellin sotilasjohtajan mukaan yhdysvaltain armeija ei ole uhka kartellin yksityisarmeijalle. "Meidän armeija on pienissä ryhmissä ympäri maailmaan."
"He hidastavat toimintaamme mutta eivät voi lopettaa, eikä estää meitä laajentumasta."
Näin espanjankielinen ElPais lehti
http://www.elpais.com/global/
http://www.iltalehti.fi/nettitv/?28051529
Sianolan kartellin sotilasjohtajan mukaan yhdysvaltain armeija ei ole uhka kartellin yksityisarmeijalle. "Meidän armeija on pienissä ryhmissä ympäri maailmaan."
"He hidastavat toimintaamme mutta eivät voi lopettaa, eikä estää meitä laajentumasta."
Näin espanjankielinen ElPais lehti
http://www.elpais.com/global/
http://www.iltalehti.fi/nettitv/?28051529
Vastaukset 14
Vanhimmat
Camorra-perheitä tutkinut toimittaja Roberto Saviano väittää niiden muodostavan jopa perinteistä mafiaa vaikutusvaltaisemman ja vaarallisemman koalition.
Napolin esikaupunkialueilta lähteneen camorran päätoimialoja ovat piraattivaatteet, narkoottiset aineet ja ongelmajätteet.
Ja maakauppa. Italian suurin Ikeakin seisoo rikollisperheiden hallinnoimalla tontilla.
Poliisin ympärivuorokautisessa suojeluksessa elävän Savianon mukaan camorra ei ole ainoastaan Italian ongelma, sen omistamia merkkivaatekauppoja löytyy Suomestakin.
Gabrielia tilanne ei varsinaisesti pelota, ärsyttää kylläkin.
”Ihmiset ovat hyväksyneet tilanteen, jossa koko maa on järjestäytyneen rikollisuuden käsissä. Elämme omituista luovuttamisen aikaa.”
Mafia ja camorra ovat monien mielestä jopa korvanneet läsnäolollaan Italian valtion ja parlamentaarisen demokratian.
”Parlamentti on niin heikko ja korruptoitunut, että ihmiset luottavat enemmän rikollisjärjestöihin”, Gabriel sanoo.
”Ja sitä paitsi, tiiviimminhän ihmiset ovat tekemisissä järjestäytyneen rikollisuuden kanssa. Jokainen italialainen työskentelee rikollisille tietäen tai tietämättään.”
Jopa poliisit.
Milanossa mafian ja poliisijohdon välit ovat viime vuosikymmeninä olleet veljelliset ja lämpimät.
Ei hullumpi saavutus kaupungilta, jossa ei viisikymmentä vuotta sitten vielä tunnettu järjestäytynyttä rikollisuutta.
http://www.ylioppilaslehti.fi/2008/09/19/italiassa-on-jotain-vialla/
Italian suurin Ikeakin seisoo rikollisperheiden hallinnoimalla tontilla.
Poliisin ympärivuorokautisessa suojeluksessa elävän Savianon mukaan camorra ei ole ainoastaan Italian ongelma, sen omistamia merkkivaateketjuja löytyy Suomestakin.
Gabrielia tilanne ei varsinaisesti pelota, ärsyttää kylläkin.
”Ihmiset ovat hyväksyneet tilanteen, jossa koko maa on järjestäytyneen rikollisuuden käsissä. Elämme omituista luovuttamisen aikaa.”
Italian mahtava järjestätynyt rikollisuus, painetaan Suomessa villaisella.
"Italian mafian pitkät kourat"
Joidenkin tapauksien,(ei uskalleta selvittää) vuoksi ne ovat yltäneet aina Mikkeliin asti.
Lääninpoliisijohto pakenee, Paatero hiljenee.
Joskus pakeneminenkin on viisautta.
mehikolaiset sombreeroineen näiden rajojen ulkopuolella - näin hyvin organisoidussa yhteiskunnassa ne ei kovin syvälle vois kaivautua...
on pääsy Suomen poliisin salatuimpiin tietoihin/arkistoihin.
Kaikki on ostettavissa, kaikki on myytävissä. Aina on joku joka on valmis siihen. Jos ei hän niin joku muu on valmis.
Etenkin näinä epävarmoina aikoina, jossa itse poliisiministerikin taistelee valtavassa. velkataakassa.
Suomen poliisissa työskentelee yli 8000 ihmistä. Useita satoja tuosta määrästä tiedetään työskentelevän harmaalla sektorilla luoden toista uraa jonkun organisaation laskuun.
Yksinpuhelu on varmasti kivaa, vai mitä aloittaja?
kertoivat että olet se sama konstaapeli, joka kävi ahkerasti pyhäköulua, ja joka ei uskalla lähteä korruption tielle.
Mieti nyt puolesi, enenkuin myöhäistä,-Ehee
Järjestäytynyttä rikollisuutta vastaan tulee taistella ankarasti.
http://www.mtv3.fi/uutiset/45min/jaksot.shtml?568086
CIA on vienyt erehdyksessä myös hyväntekeväisyys ihmisiä....
toki Sianola varmaan pyrkii hyväksikäyttämään tilannetta
Huumekartellin vuotuinen rahanvaihto on yli 120 miljardia euroa vuodessa, joka tulee pitkälti kokaiinistä.
Viimeisen kymmenen vuoden aikana summa on ollut yli 100 miljardia euroa vuodessa.(keskitulo)
Hukkuvat rahaan.
Vertaus
Nokian vuotuinen liikevaihto noin 42 miljardia euroa.
Yhdysvaltain armeija häviää tuon taistelun.
Ilman järjestäytynyttä poliisirikollisuutta.
Ei olisikaan
Kerron tarinan myöhemmin milanolaisessa asunnossa. Hontelo kiharahiuksinen mies kuuntelee tuohtunutta selostustani huvittuneena mutta antaa kuitenkin varoituksen sanan.
”Välillä kannattaa ummistaa silmänsä. Hänellä olisi voinut olla vaunussa kavereita, ja silloin teille olisi käynyt huonosti.”
Nelikymppinen Gabriel tietää mistä puhuu. Hän on seurannut koko ikänsä kotimaansa rappiota ja kiihtyvää sortumista korruption polulle.
”Italiassa on jotain todella outoa meneillään”, Gabriel toteaa päätään puistellen.
”Katso nyt: skandaaleja, skandaaleja, skandaaleja. Terveydenhuollossa, politiikassa, rakennusalalla ja jopa mozzarellassa!”
Alkuvuodesta maailman medioissa uutisoitiin italialaisen maitoyhtiön tietoisesti levittäneen pilaantunutta juustoa. Kävi myös ilmi, että maitoa tuottaville puhveleille oli syötetty korkeita dioksiinipitoisuuksia sisältävää rehua.
Jälkimmäisestä syytettiin Napolin alueella toimivia camorristi-rikollisklaaneja, joiden eräs pääelinkeino on ongelmajätteiden laiton dumppaaminen Etelä-Italian maaseudulle.
Tuoreen Time-lehden artikkeli kirkuu pääministeri Silvio Berlusconin tehneen Italiassa taloudellisen ihmeen.
Väite saa Gabrielin purskahtamaan nauruun.
”Paskat! Italia on kaaoksessa. Kaikkihan sen tietävät.”