Itse varasin ajan alkuraskauden ultraan yksityiseltä joka on parin viikon päästä. Olisin tiedustellut mitä kaikkea neuvoloihin kuuluu? Tehdäänkö sillä ultra jossain välis? Voiko ultrassa käydä kaupungin "varoilla". Joku sanoi et kaupunki tarjoaa viikot 12 ja 20. Vai?
neuvolat+ultrat
mie vaan
5707
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Toivottavasti alla olevista saat jotain tietoa...
http://www.vauva-lehti.fi/odotusjasynnytys/default_alasivu.asp?f=25
http://www.avoin.helsinki.fi/laaketiede/EK1.html
http://www.verkkoklinikka.fi/themes/view_theme.xsp?SID=28F9CFFCC4234BD03559&themeOID=1038298818_406_fd6b
http://www.tohtori.fi/lastenlaakari/4.html
Kävin itse tänään ultrassa, neuvola tilasi ajan. Raskausviikkoja on 12 3. Käynti maksoi 22 euroo, ja sain mukaan pari kuvaa pikkusesta. Enää en sitten ultraan menekään, ellei sit tapahu jotain epänormaalia.
Yksityisellä käynti maksaa n. 50 euroo.
Hei,
mulla oli eilen ensimmäinen neuvola ja siellä varattiin aika ensimmäiseen ultraan ja se maksaa sen 22 euroa, joka taitaa olla yleinen koko suomessa. Eli neuvolapalvelut on ilmaisia mutta minun mielestäni ultrasta täytyy maksaa se 22.
Kaupunki tarjoaa yleensä 1, 2 tai 3 ultraa, yleisimmin varmaan nuo 2 eli np-ultra joskus rv 12-13 ja rakenneultra rv 18-20.
Ja tuo "kaupunki tarjoaa" tarkoittaa useimmiten sitä, että on maksettava tuo poliklinikkamaksu 22 eur. Jotkut kaupungit kyllä tarjoavat ihan ilmaisiakin ultria.
Tampereella pääsee kahteen ultraan (np-ultra ja rakenneultra) ilmaiseksi. Ekasta ultrasta saa yhden kuvan, mutta ainahan poikakaveri/mies voi räpsiä digikameralla niitä lisää. :) Sukupuolta ei kerrottu, mutta muuten olin kyllä tyytyväinen näihin Tampereen ultraäänitutkimuksiin.