No koulu meni silleen.. Vähän lahjoja, mutta paljon raamia. Kiusasin muita.
Tulihan se amatinvalinta eteen. Eikun neuvojalle. Heti sano: tyhmä ja riski, rakenuksille.
No menin siten eka mestaan. Etsin sitä pimeässä.
Löyty löpulta. Ilmottauduin viinalle haisevalle inssinretkulle. Kun kysyin hajusta, karju sanoi, ettei täne selvinpäin tule pirukaan!
En ole minäkään sen jälkeen mennyt!
Tulihan se amatinvalinta eteen. Eikun neuvojalle. Heti sano: tyhmä ja riski, rakenuksille.
No menin siten eka mestaan. Etsin sitä pimeässä.
Löyty löpulta. Ilmottauduin viinalle haisevalle inssinretkulle. Kun kysyin hajusta, karju sanoi, ettei täne selvinpäin tule pirukaan!
En ole minäkään sen jälkeen mennyt!
Vastaukset 9
Vanhimmat
ei semmoseen mestaan kannata mennäkkään jossa pomo haisee viinalle.Epäilen kyllä sinun juttuasi koska en itse ole törmännyt vastaavaan 20 vuoteen ja työmaita on kierretty ympäri Suomen.Ainahan joku voi vanhalle tuoksahtaa mutta mutta ei se missään nimessä ole yleistä rakennuksilla tänään.Pois turha raksa-alan mollaminen!
Kuulehan märkäkorva, isojim on pyörinyt raksoilla yli kolkutvuotta. Voin kertoo kaiken ihanuuden jos haluat kysyä?
niin apumiehet on just tollaisia mutta ei ammattikaverit siellä kännissä pyöri mut kyl sen ymmärtää että apuhommissa joutuu dokaa kun miettii niiden hommaa.
"niin apumiehet on just tollaisia mutta ei ammattikaverit siellä kännissä pyöri mut kyl sen ymmärtää että apuhommissa joutuu dokaa kun miettii "
Ammattimiehiä painaa kiire ja työnkeston epävarmuus.Ketjutetussa keikassa on "unohtunut" kertoa mitä kaikkea keikkaan kuuluukaan..Tietenkin tekee ristiriitoja! Kyll' se viina pöllähtelee uutena ja vanhana deotoranttina raksalla. Eihän siellä kukaan täysipäinen viidy. Ainakaan selvinpäin!
pysy vaan poissa raksoilta,vaarannat siellä selväjärkisten eiku selväpäisten työt!
samalla lailla ollaan muisskin paikoissa kännissä kun raksoilla hulluina vuosina siellä ehkä jengi pyöri yleisessti kännissä
En enää kusekkaan raksalle päin, kun kerran olen sieltä pois päässyt.
Jos pakko joskus ohi kulkea, on pari pahoinvointipilleriä heitetävä haaviin..
taidat olla joku yhteiskunnan elätti joka käy kirjastossa kirjoittamassa tyhmyyksiä nettiin hanki töitä itelles!
Olin raksalla verokirjalla eka kerran v.-59!
Tullut kierrettyä pienet ja suuret työmaat. Koti-ja ulkomailla. Olen ollut tekemisissä tuhansien raksaviheltäjien kansa. Revi siitä!?