jäihin? Siis se, jonka rahoituksen piti vl-naisten hoitaa leipomalla synnytysten välissä pullaa yms. myyjäisiin.
Menikö Oulun ry:n laajennus
Miten on?
2397
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
taantuman vuoksi. Sikäli -ylipäänsä jokapaikassa- tyhmää olla rakentamatta taantumassa, kun rakennustarvikkeet saa puoleen hintaan,
Vanha uudenkadun ry kai myynnissä, Arina vissiin ostaa koko korttelin... tai joku.
Se kortteli rakennettaan täyteen. Paikalle nousee Oulun uljain ostari Sokoksineen. Ja tämän takia uuen kavun toimistot jouduttiin myymään alta pois.
Nii ja Oulun ry:n laajennus tullee ajankohtaseksi kyllä, kun varat riittänevät sen alakuun pistämiseksi.
On hyvä muistaa, että nämä rahat eivät tuu ilimasta. Vaikka rakennustarvikkeita sais kuin halavalla, ei niitä pysty ostaa, jos ei oo rahhaa tarpeeksi. Alkuun pittää saaha ees jonkin verran rahhaa, jotta laina voijaan saaha. Varojen kerruuseen osallistuu rauhanyhistyksen jäsenet antamalla vapaaehtoisia rahallisia avustuksia, järjestämällä myyjäisiä jne. Mutta jos jäsenet ite ovat ihan puilla paljailla, eikä rahhaa taho olla, on varrainhankinta vähän vaikiampaa. Toisaalta myyjäisisäki pittäis olla ostajia tarpeeks. Ei auta, että vaikka leipois kuinka palijo pullia, ku niille pittäis olla vielä ostajatki. Mutta olkaa huoleti, kyllä se ry:n laajennus vielä joskus pääsee alakamaan. Taantumakkaan ei oo ikunen.