Eli siinähän se kysymys jo tulikin? Onko kenelläkään tietoa?
Milloin Porvoon suuri lastentavarakirppis?
Mymmelin äiti
5911
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Porvoossa on liian vähän lapsia ja heidänkin vanhempansa (lukuunottamatta alkoholisoituneita YH-äitejä) ovat suhteellisen hyvätuloisia, joten eivät alennu ostamaan käytettyjä ryysyjä, näinpä ollen tuollainen kirppis ei tulisi kannattamaan.
Kahdesti vuodessahan tuo on, syksyllä ja keväällä.
Viimeksi taisi olla 27.4 eli niillä tänä vuonna sunnuntai on 26.4 eli veikkaanpa sitä päivää :)
tuo veikkaamasi päivämäärä. Huhtikuun lopullahan se on joka vuosi tainnut olla.
Kiitos parista asiallisesta vastauksesta. Ensimmäiselle vastaajalle sen verran että käy ihmeessä tsekkamassa kirpparia seuraavan kerran :) . Siellä nimittäin käy ihan hurjan paljon porukkaa eikä se ole siitä kiinni kuka on rikas/köyhä. Minä ainakin lupaan mennä sinne ostoksille.
Kiva, jos kirppiksiltä löytyy myös alkoholisoituneiden yksinhuoltajien lapsille tavaraa. Äidin tauti ei nimittäin ole lasten vika. Nykyään lastentarvikkeiden kierrättäminen on monille myös elämäntapa kysymys, vaikkei se säästyvä raha tietysti parempituloisiakaan haittaa. Erityisesti näillä lastentarvikekirppiksillä on todella käyttökelpoista ja hyväkuntoista tavaraa. Ehkäpä seuraava sukupolvi pitää kierrätystä niiden ansiosta entistä luonnollisempana osana elämäänsä.
Kiitoksia vaan kaikille, jotka todennäköisesti talkootöinä näitä kirppiksiä järjestää.