Olen kuullut että moni (pienten) lasten kanssa matkustava ajaa pitkän lennon päätteeksi "turistibussin" sijaan taksilla hotellille. Mitä olet mieltä?
Matkustan kahdestaan noin 2v lapsen kanssa. Onko bussimatka niin pitkä, hidas, vaivalloinen ja kauanko suunnilleen kestää Phuketin kentältä vaikkapa Karonille? Tietysti kaikki tulee olla kyydissä ennen kuin bussi pääsee liikkeelle ja missä järjestyksessä päästäänkään bussista pois... Meillä on Tjäreborgin matka.
Oletko Sinä ottanut taksia: suositteletko tai et suosittele? Mitähän lie maksaa (tosin hinnalla ei suurta merkitystä, mutta ettemme tulisi huijatuksi)?
Matkustan kahdestaan noin 2v lapsen kanssa. Onko bussimatka niin pitkä, hidas, vaivalloinen ja kauanko suunnilleen kestää Phuketin kentältä vaikkapa Karonille? Tietysti kaikki tulee olla kyydissä ennen kuin bussi pääsee liikkeelle ja missä järjestyksessä päästäänkään bussista pois... Meillä on Tjäreborgin matka.
Oletko Sinä ottanut taksia: suositteletko tai et suosittele? Mitähän lie maksaa (tosin hinnalla ei suurta merkitystä, mutta ettemme tulisi huijatuksi)?
Vastaukset 24
Vanhimmat
taksilla jos on jo kuljetuksen maksanut linja-autolla hotelliin( valmismatkat)? Ei linja-autossa jossa jossa on ilmastointi ole mitään hätää ja on 100% turvallisempi kuin pienet taksit.Nopeampi varmaan mutta mihin lomalla on kiire? Matka kestää taksilla n. 1 tunnin ja maksaa n. 1000 bat.
Laukut menee eri kyydillä, ne kannetaan perillä huoneeseen eli sinun pitää vain mennä linja-autoon ja istua perille asti...ei siinä nyt mitään vaikeaa ole?
Mutta kiitos vastauksestasi kuitenkin.
En ole erikseen maksanut bussikyytiä vaan kuuluu hintaan = sitä ei saa pois vaikken ajaisikaan bussilla.
Vastanneella ei EHKÄ ole lapsia tai ei EHKÄ ole matkustanut pienen kanssa YKSIN. EHKÄ!
Mutta jos joku haluaa, niin saa vastata ystävällisempään sävyyn ja lapsen 13h lennon huomioonottaen.
Ite en oo reissussakaan valittajatyyppiä eikä lapsemme myöskään, mutta koskaan tilannetta ei voi etukäteen tietää! Ikävä olo/sairaus voi sattua vaikka Kittilän kairassa ja taksilla on kairasta päästävä siviilisaation pariin. Tuskin jäisin tien varteen ootteleen Alamäen onnikkaa. Näin siis varmuuden vuoksi kysäisen vinkkejä&neuvoja, jos taksia vaikka kentältä hotellille tarvitsisi.
ja vaikka et erikseen ole sitä bussia maksanut niin et varmaan arvaa kuinka paljon se oikeasti on sinun valmismatkassa maksanut? Veikkaan että liki 50 euroa meno ja paluu yhteensä. Ja sitten ajat taksilla, niinkö? Ja minkä voiksi sitten olet valmismatkalla kun sen voisi tehdä muutenkin. Ja yksi asia on varmaa etten pienten lasten kanssa Thaimaassa taksiin mene. En oikein ymmärrä edes miksi näin selviä asioita kyselet...ainakin minulle niissä ei ole koskaan ollut mitään epäselvää.
ottanut myös täysihoidon ja syötte joka ilta jossain muualla kuin hotellissa? Ei sitäkään saa pois matkan hinnasta mutta kertoo miten tyhmä olet jos näin teet? Thaimaahan voi mennä ilman että varaa matkan ja majoituksen matkatoimiston kautta.
että Phukettiin pääsee suoralla lennolla alle 10 tunnin eli meidän perhe on jo altailla kun sinun koneesi vasta laskeutuu ja alat etsiä taksia.
Järjen käyttö on sallittua vaikka äiti oletkin. Minua enemmän kiinnostaa nopein reitti kuin se menenkö hotelliin taksilla vai millä.
50 TBH ja 40 eurolla lennät jo Bangkokiin.
Patongille halvimmillaan 470 baht(TaxiMeter taksi, joka on ns. virallinen, jossa ei makseta kuskille vaan etukäteen lähtöpaikassa)ainoastaan tippi. Ne on 50 m:n säteellä ulostulo-ovesta. Kallein tais olla 650 baht jotka odottaa heti kun tuut ulos terminaalista.
Mielellään otan taksin heti kun pääsee pois rakennuksesta. Ei muuta kun taksi alle hotelliin, kunhan näkee mikä on muksun fiilis.
Kunhan muistat ilmoittaa oppaalle ettei bussi odottele teitä!
Karonille bussi ajaa melkovarmasti Patongin kautta, joten aikaa menee pikkuisen enemmän?.
Tilaa netin kautta tilabussi etukäteen. Odottaa sinua kentällä kyltin kanssa, vaikka lento myöhässäkin. Taatusti mukavin vaihtoehto ja olet altaalla jo kun muut tulevat hotelliin. Teemme aina näin, suosittelen.
että kysyt mitään,, lue ne matkanjärjestäjien ohjeet ja ehdot niin kaikki on selvää pässinlihaa. Ja jos on epäselvää jostakin,, paras neuvoja on se matkatoimisto keneltä tilasit matkasi,,vastaavat ja neuvovat asiallisesti,,täältä jos kysyt ,, niin vastaus saattaa olla mitä vain ja jopa harhaanjohtavaa,, RTFM=read the fucking manual ,,toimii kaikissa asioissa.KV
kuullut väärin tai sitten ymmärtänyt kun se juuri päinvastoin.
olla varma että sinä ja lapsesi joudutte odottamaan bussissa muita ennenkuin se lähtee? Entä jos sinä oletkin se viimeinen joka tulee bussiin? Sehän riippuu miten pääset koneesta ulos, miten passijono etenee ja miten nopeasti saat laukkusi samalla kun pitää huolehtia lapsista? Aika paljon että epäilet että joudut odottamaan muita? Ja kuinka selviät lasten kanssa taksiin ja vielä laukkujen myös? Ja entä jos taksi onkin epärehellinen eikä edes vie teitä hotelliin? Kuinka voit olla varma että juuri se taksi olisi se paras sinulle ja lapsille. Huvittavinta tässä on että ihminen on maksanut myös sen bussimatkan eikä edes aio sitä käyttää?
Kuitenkin se on ainoa järkevä kyyti perille ja turvallisin myös. Mutta ihan sama mutta minä olen tätä mieltä myös jatkossa.
Kummasti lämmittää mieliä tälläinen asia :D
Meidän perhe on viisi kertaa nimenomaan ottanut netistä etukäteen tilataxin, odottaa tuloaulassa kyltin kanssa. On tarvittaessa juomat odottamassa ja laukut menee samaan autoon. Maksaa noin 20e ja on siinä ihan eri fiilis kuin kuunnella bussissa yli-innokkaan oppaan "monettako kertaa olette phuketissa liirum laarun lähtekää meidän retkille ja tulkaa tervetuliasitilaisuuteen" vinkunaa, ketä kiinnostaa. Ja jos tuo 20e extraa on näissä matkjen hinnoissa joku määräävä tekijä, niin hip-hei. Tietysti paras vaihtoehto on ottaa pelkät lennot ja hotelli erikseen, mutta aina ei onnistu sopiville päiville ja joutuu alistumaan seuramatkoille.
Voi suositella. Joka kerta olemme olleet jo rantaan menossa kun matkatoimiston bussi tulee hotellille.
Mutta jokainen toki tyylillään.
vastauksestasi :o)
Pitää vähän vielä funtsia asiaa ¤
Mistä tilasitte taksin (netin kautta siis)?
millähän se varataan? Taitaa olla netti nyt ainoa jos et puhelinnumeroa tiedä?
ihan kyllä paikkaansa.
"Joka kerta olemme olleet jo rantaan menossa kun matkatoimiston bussi tulee hotellille. "
Ihmetyttää vaan, että aina täällä ruvetaan kommentoimaan ihan sivuasiaa, eikä vastata kysymykseen. Kai se on jokaisen oma asia, millä haluaa mennä hotelliin. Minusta tuo odottava taksi tekee matkaan hieman luksusta ja loma pääsee hyvään alkuun. Phuketin kentälle olemme aina tilanneet täältä:
http://www.phuket-trips.com/airport-transfer.htm
Halvempiakin vaihtoehtoja varmasti on. Teille varmasti riittää ihan tavallinen taksikin, mutta meillä iso porukka aina liikkeellä. Viimeksi lentomme oli 6h myöhässä, mutta kuski oli ovella valmiina odottelemassa.
Hyvää matkaa...
ihmettelee kentällä ja koko muu bussi lasti odottaa... näitä vaatteiden vaihtajia ja 3 röökiä polttavia...Ja taxeja saa kyllä kentältä, jos on esim vain 2 henkeä.Muista vaan ilmoittaa oppaalle että menet taxilla
Olen kysymyksen alottaja ja alotuksen jälkeen itse kirjoittanut tähän nyt 3. kertaa.
Huhhuh, monenlaisia vastauksia on tässä parin päivän sisään tullut.
Tuo aiempi kysymykseni "mistä taksin tilasitte" tarkoitti siis nettiosoitetta, ei puhelinnumeroa. Mutta kiitos, joku ystävällinen laittoikin yhden linkin jota en vielä ole katsellut. Todellakin -kentältäkin varmaan me kahdestaan saisimme auton, mikäli siihen päädymme.
ennen kuin pääsette ulos terminaalista, teille on kuusi kertaa tarjottu taksia.
Maksaa noin 600-700 thb, ja kuski hakee vielä kuponkinsa, kun teille matkalla tyrkytetään hotellia.
Voisin, vaikka valmiiksi kirjoittaa kiten vastauksen, että ota taksimeter se maksaa 452batii jannen baariin ja siellä on kiva istua koko kuukausi....
Vois tilata kylmälaukullisen singhaa ja mekong-kolaa jo autoon... Mistä löytyis kuski?
lienee tässä se ratkaiseva tekijä. Eli meneekö sylissä vai onko maksettu ja varattu oma istuin koneessa ja bussissa. Paska reissu tulossa, kannattaako lähteä?
Valitsitpa kumman tavan tahansa niin lapsesi varmasti arvostaa antamaasi kokemusta, allergioita ja melanoomaa sitten vanhempana. Noin nuorena koetut kyllä unohtuu pian (tai sitten ei).
Hotellin omilla nettisivuilla on yleensä hinnastot. Ota siis yhteyttä hotelliisi esim. sähköpostilla ja pyydä noutamaan lentokentältä. Silloin sinulla on kyyti jo valmiina odottelemassa kun koneesi laskeutuu ja sitten vain suuntaan matkalaukkujesi ja lasten kanssa kyytiin (ovat nimilappu kädessä odottelemassa heti kun pääset ulos terminaalista).
Minä ymmärrän oikein hyvin, että voisi olla kivempi mennä omalla kyydillä. Varsinkin jos se oma hotelli on se kauimmainen, eikö aika usein mennä useamman hotellin kautta noilla matkanjärjestäjen busseilla?
Itse menimme taksilla hotellille. Meillä oli kaksi pientä lasta mukana, joten koimme sen helpommaksi niin. Taksin hinta oli noin 20 e Bangtaon rannalle. Mutta myös bussilla pääsee, tehkää niinkuin teistä parhaalta tuntuu!
Sillä lentokoneessamme oli vain noin 50 matkustajaa 227 sijaan. Joten tiedoksi kaikille ällöttävästi vastanneille.