Ajattelin kokeilla tuota ubuntua. Hermostuttaa tämä xp, kun on aina jotain vikana. Jaksaako koneeni pyörittää ubuntua? prossu on 800mhz ja muistia 384mt.. en oikein tiiä näistä jutuista. Mitä muuta tulisi ottaa huomioon kun sitä lähtee asentamaan? En oo koskaan aiemmin kokeillakkukkaa muuta ku xp:tä
pelottaa että saan jotenkin sähellettyä ja kaikki tyhjenee koneelta.
pelottaa että saan jotenkin sähellettyä ja kaikki tyhjenee koneelta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ja jos kokeilet ubuntua seereeltä niin ei siinä mitään häviä ja voi kokeillakukkaa :)))
http://wiki.ubuntu-fi.org/Laitteistovaatimukset
"prossu on 800mhz ja muistia 384mt.. en oikein tiiä näistä jutuista."
384Mt taitaa olla minimi, että välttämättä ole mikään hirmu nopea tuolla mutta toimii.
"Mitä muuta tulisi ottaa huomioon kun sitä lähtee asentamaan?"
Selvitä tietokoneen yhteensopivuus:
https://wiki.ubuntu.com/HardwareSupport/
Tietysti helpoiten selviää kun käynnistää asennuslevyltä että mitä sanoo..
"pelottaa että saan jotenkin sähellettyä ja kaikki tyhjenee koneelta."
Itseasiassa kaikki todellakin tyhjenee koneelta. Aina kun käyttöjärjestelmää asentaa, kaikki vanhat jyrätään pois koneelta. Eli ota varmistukset tiedostoista.
ei olis pahitteeksi.
Ubuntun virallinen laitevaatimus Desktop-asennuslevyltä asennetulle Ubuntulle olis nimittäin 384 MT muistia mutta aina on parempi jos on enemmän kuin tuo vähimmäisvaatimus. Eli jos sulla on vaikka tuplaten toi määrä niin ei ainakaan heti lopu kesken.
Tekstipohjaisella Alternate install-asennuksella tietty vähemmälläkin pärjää koska siinä ei oletuksena asenneta mitään työpöytäjärjestelmää vaan ne pitää jälkikäteen asentaa ja voi valita kevyemmän kuin Gnome.
Gnome on nimenomaan Ubuntussa se joka eniten vaatii koneelta, sama juttu kaikissa linux-jakeluissa eli työpöytäjärjestelmä tai kevyempi käyttöliittymä on se joka vaatii tehoja ja muistia. Itse linuxihan eli se käyttiksen ydin ei vaadi paljoakaan tehoja ja muistia. Sitä voikin verrata esim. Ms-dossin command.com io.sys msdos.sys yhdistelmään.