Onko muita, joilla TTT-hakemuksen käsittely on kestänyt väh 3 viikkoa.
Itselläni 3 viikkoa täyteen, eikä päätöstä kuulu, ei näy vieläkään..
Lienee aika laiton ja törkeä tilanne..
Itselläni 3 viikkoa täyteen, eikä päätöstä kuulu, ei näy vieläkään..
Lienee aika laiton ja törkeä tilanne..
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ihan normaalilta kuulostaa. Meillä normaali käsittelyaika on n 4-5 viikkoa.
Kestää, koska hakijat tuplaantuu. Käsittelijät ei.
Tämähän luultavimmin johtuu näistä lomautuksista. Mutta vaikka hakijat lisääntyy roimasti niin lain mukaan päätökset on tehtävä. Eli 7 arkipäivää!! Palkkaisivat lisää käsittelijöitä! Soita sossuun ja kerro, että olet ilman ruokaa joten toimeentulolla on kiire!
Virkailija käski lainata joltain rahaa. Siinä sen soiton tulos. TTT-päätös kesti viisi viikkoa.
laki velvoittaa ttt.päätöksen tekemään 7vrk aikana jos näin ei tapahdu niin tee valitus niin minäkin tein ja sanoin vielä virkailijalle joka yritti puolustautua että he tekevät jo ylitöinä näitä päätöksiä.
kerroin suoraan että minua ei kiinnosta paskaakaan tekeekö se ylitöinä niitä tai meneekö lomat koska laki on laki jotkut kaupungit ovat saaneet viivyttelystä jopa uhkasakkoa...että valitus vaan laki on puolella..
Kirjoitin kunnan sosiaaliasiamiehelle asiasta, Hän ei vaivautunut edes vastaamaan minulle joten en tiedä onko viestiäni edes luettu. (En ymmärrrä koko sosiaaliasiamiehen vakanssia, taitaa ollaa vain joku pakastevirka jollekin hyvälle puoluekaverille. Ei tunnu olevan mitään tekoa koko ihmisellä)
Valituksen tein oikeusasiamiehelle, sieltäkään ei ole tullut mitään vahvistusta.
Eli valitella saa näköjään niin paljon kun vain jaksaa, ehtii vain valittaja kuolla nälkään tai joutua vankilaan ennenkuin mikään valitus tuottaa tulosta.
... vuonna 2006. Johan alko tapahtua, vastaus sähköpostiin tuli muutamassa tunnissa. Lisäksi kotikuntani joutui lääninhallituksen tarkkailukistalle, tuskin ihan minun ansiosta, muitakin kanteluja oli tehty. Sitäpaitsi lääninhallitus on se joka voi antaa kunnalle uhkasakon.
Lomake löytyy tuolta:
http://www.laaninhallitus.fi/intermin/lomakehakemisto.nsf/formsbbfinlh/B9A190BC626E19A1C2256E770040F5E3
Rikoslilmoitukiskin on noista kai tehty!! Virkarikoshan tuo on. Se kuka on siihen syyllinen löytyy tutkimuksissa. Yksittäinen virkailija se tuskin on mutta isommat pamput ja viimekädessä kunnanvaltuusto on vastuussa lain rikkomuksista. Näin siis teoriassa, mutta epäilen kyllä toimiiko tuo käytännössä. Mutta vois se rikosilmoitus kyllä herättää päättäjätkin ja asialle ken ties joskus tehtäs jotain.