Koneen vaihto

Haaveilen matkasta Brasiliaan. Löytyi sellainen lentovaihtoehto, että Helsingistä lennettäisiin Lontoon Heathrow:lle ja siitä jatko vasta 4 tunnin kuluttua Rio De Janeiron Galeaon kentälle. Pitääkö tämä koko aika yrittää kuluttaa siellä lentokentällä vai saisko mennä esim. Lontooseen pyöriin kauppoihin? Tiiän et tää on vissiin aika tyhmä kysmys, mutta en oo pahemmin matkustellut enkä ikinä vaihdolla.. :D
4741
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos vaihtoaikaa on Heathrowlla tuo neljä tuntia, ei kyllä kannata lähteä kentältä muualle seikkailemaan. Muutenkin tuolla kentällä noin kahden tunnin vaihtoaika on minimi. Nopeimmallakin junalla edestakaisin keskustaan kestää puoli tuntia suuntaansa (edellyttäen että liikenne sujuu siirtymisineen jne) - parhaimmillaan teille jäisi Lontoossa aikaa ehkä puoli tuntia hirveä stressi päälle.

Äänestä

lähteä kentältä. Aikaa on kyllä kentällä shoppailuun jos sitä haluaa harrastaa. Toinen vaihtoehto on yöpyä Lontoossa vaikka parikin yötä jos pointtina on se että haluaa myös Lontoota nähdä. Lentoja muuten kannattaa etsiä myös Amsterdamin ja Frankfurtin kautta, ja olettaisin että Lissabonista on myös lentoja Brasiliaan. Sitä en tiedä mikä on edullisin näistä!

Äänestä

Ei todellakaan kannata lähteä kentältä mihinkään neljän tunnin takia! Esimerkiksi takaisin tullessa turvatarkastukseen voi olla melkoinen jono, julkinen liikenne voi tökkiä jne. Eli on olemassa todellinen riski myöhästyä jatkolennolta.

Äänestä
  • Kiitos vastauksista. En edes tiedä missä tuo Heathrow:n lentokenttä sijaitsee suhteessa kauppoihin, mutta ilmeisesti riittävän kaukana ettei kannata lähteä sompailemaan. Nyt olen hieman viisaampi, jos tuo haaveilemani matka joskus sattuisi vaikka toteutumaan.. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


12345 kirjoitti:

Haaveilen matkasta Brasiliaan. Löytyi sellainen lentovaihtoehto, että Helsingistä lennettäisiin Lontoon Heathrow:lle ja siitä jatko vasta 4 tunnin kuluttua Rio De Janeiron Galeaon kentälle. Pitääkö tämä koko aika yrittää kuluttaa siellä lentokentällä vai saisko mennä esim. Lontooseen pyöriin kauppoihin? Tiiän et tää on vissiin aika tyhmä kysmys, mutta en oo pahemmin matkustellut enkä ikinä vaihdolla.. :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu