Pian tulee säästöä

Kolmas talvi takana ja ensi talvena rupee tulemaan säästöjä.
LVI liikkeen laskujen mukaan neljäntenä talvena lämpöpumppu on maksettu.
150 neliömetriä tilaa ja pumppu maksoi 6900.ovh yli 7100, sain alennusta.Kaivo maksoi n4000.
hyvin on toiminut.
3523
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mahtaa olla aikamoinen lukaali. Meillä 150 neliön vanhan omakotitalon lämpenee sähköllä. Vuodessa tuota katoavaa luonnonvaraa kuluu yhteensä noin 2000 euron edestä, josta lämmityksen (mukaanlukien vesi) osuus on noin 2/3. Teoriassa maksimisäästö siis meillä olisi noin 1400 €/a. Tietenkään mikään lämpöpumppu ei 100% hyötysuhdetta saavuta, joten todellinen säästö ehkä 1000 euroa vuodessa.

Jos siis kustannukset järjestelmälle ovat noin 11 000 euroa, kuoltettuisi hinta 11 vuodessa - ellei sähkön hinta nouse nykyisestä (tai siis vuodesta 2008).

Toisaalta nykyjärjestelmäkin pitää varmaan korvata jossain vaiheessa, onhan sillä jo ikää melkein 30 vuotta. Pitää siinä vaiheessa selvittää, josko joku lämpöpumppu kyseeseen tulisi. Ilmalämpöpumpun ulkoyksikölle on hankala löytää hyvää paikkaa ja maalämpö ei kai soramaassa vaan kunnolla toimi...

Onko tiedossa todellinen säästö vuodessa?

Äänestä
  • Kyllä täältä saa jotain osviittaa, mutta monet jutut ovat hiukan kallellaan. Kysy asiallisia tarjouksia juuri omaan tarpeeseesi, niin saat varman pohjan päätöksillesi. Varminta on käyttää LVI-suunnittelijaa.

    Maalämpö vaatii jonkinlaisen vesikierron tai ehkä ilmalämmityksen. Jos sinulla on suora sähkölämmitys, pitää laskea mukaan myös lämpöpatterit tai lattialämmitys, eikä se ole halpaa rakentaa olevaan taloon.

    Hinta ei ole ratkaiseva vaan vaihtoehtojen hintaerot. Jos nyt on vesikierto ja uusi sähköpannusi maksaa vaikka 3000 ja maalämpö 11000, niin se mitä sinun pitäisi säästöillä maksaa on tuo ero 8000.

    Äänestä

Neljässä vuodessa 11 tonnia lämmitykseen?

Eikö olis ennemin kannattanu eristää kunnolla?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maalämmöstä kirjoitti:

Kolmas talvi takana ja ensi talvena rupee tulemaan säästöjä.
LVI liikkeen laskujen mukaan neljäntenä talvena lämpöpumppu on maksettu.
150 neliömetriä tilaa ja pumppu maksoi 6900.ovh yli 7100, sain alennusta.Kaivo maksoi n4000.
hyvin on toiminut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu