Tässäkö

homesairaan ongelman ydin?

Krooninen hapenpuute ja sydämen rasittuminen, joka ilmenee sydämen oikean kammion suurentumisena ja vähitellen sen toiminnan heikentymisenä (cor pulmonale). Keuhkojen heikentynyttä hapetusta elimistö yrittää kompensoida hemoglobiinia ja sydämen syketaajuutta nostamalla. Kroonisen bronkiitin hoidolla voidaan elämän laatua parantaa, mutta kr. bronkiitin pahentumista on vaikea pysäyttää.

Pienten ilmateiden sairauden ja keuhkolaajentuman yhdistyessä häiriintyy ventilaation ja perfuusion välinen suhde: hengitysilma kulkeutuu osittain alueille, joilla ei ole verenkiertoa ja verenkierto ohjautuu hengittämättömille alueille heikentäen edelleen hapetusta.

3

562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ainaskii

      itse olen jo pitkään pohtinut näitä kaikkia yhtälöitä oireiluista ja tullut siihen tulokseen että jos saa kroonisen bronkiitin, niin sen seurannaisuudet ovat odotettavissa omallakin kohdalla. Ihmettelen kylläkin että lääkärit sokeasti tuijottavat vain ja ainoastaan siihen ajatukseen, ettei kroonisesta bronkiitista tule keuhkoahtaumaa paitsi tupakoivilla.

      Lääkärien ajatusmaailma menee näin;
      jos kerrot että olet väsynyt, heikko hapetus,uniapnen tyyppisiä oireita ( homeoirelistaa) ja TUPAKOIT, niin
      syy on tupakointi.

      Samat oireet mutta ei tupakoi, niin
      sitten ollaan pallo hukassa eikä tiedetä mitä tutkittaisiin tai mikä on oireilujen syy.

      Tupakasta saa helposti syyn ilman tutkimuksia.
      Yksinkertaista päätelmää.

      • noin se menee

        tupakoimaton kun kertoo heikosta hapetuksesta yms. oireista, niin tulkinta on hyperventilaatio ja erityisesti silloin, jos kyseessä on nainen. Siinä se. Pelkkä arvaus ja tutkimukset jätetään tekemättä.


    • hypoksia

      eli kudostason hapen puute ilmenee ärtyisyytenä, muistihäiriöinä, levottomuutena jopa sekavuutena. Hypoksia voi aiheuttaa myös sydämen rytmihäiriöitä. Koholla oleva valtimoveren hiilidioksidiosapaine aiheuttaa päänsärkyä ja uneliaisuutta (hiilidioksidi-narkoosi).

      Tuttuja oireita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      110
      4326
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      79
      3523
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      84
      3365
    4. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3331
    5. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      26
      3268
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      74
      2936
    7. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      64
      2817
    8. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2790
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2579
    10. Autolla törmäilijä

      Kuka törmäili yläkouluikäiseen pyöräilijään?
      Jämsä
      9
      2522
    Aihe