Pyhäjärven kaupungin sivuilta siirretty hallituksen pöytäkirjan päätös 2.3.09
Kaupunginvaltuusto § 41 23.02.2009
Kaupunginhallitus § 75 02.03.2009
PERUSPALVELUKUNTAYHTYMÄ SELÄNTEEN JATKOVALMISTELUN VAIHTOEHDOT / VALTUUTETTUJEN JORMA KAURASEN, MARKKU LIUSKAN JA TAIMI NURMISEN VALTUUSTOALOITE
1336/0.011/2009
KVALT § 41
Valtuutettujen Jorma Kaurasen, Markku Liuskan ja Taimi Nurmisen kirjallinen aloite on seuraava:
"Pyhäjärven kaupunginvaltuustolle / kaupunginhallitukselle
Laki kunta- ja palvelurakenneuudistuksesta edellyttää yhteistoimintaa perusterveydenhuollossa ja siihen kiinteästi liittyvissä sosiaalitoimen tehtävissä. Toiminta-alueen asukasmäärän tulee olla vähintään 20.000.
Nyt suunnitellussa perusturvakuntayhtymä Selänteessä, sen tukipalveluissa ja mahdollisesti Selänteen tuottamissa muissa palveluissa ylittyy moninkertaisesti puitelain velvoitteet. Pyhäjärven kaupunki voi täyttää puitelain velvoitteet yhteistoimintasopimuksella vähemmän byrokraattisella tavalla sitoutumatta raskaaseen ja liiaksi sitovaan hallintoon, joka kustannuksiltaan on kalliimpi. Kaunta- ja palvelurakenneuudistuksen puitelain edellyttämää terveydenhuollon yhteistyötä Pyhäjärvellä on jo toteutettu, kuten esimerkiksi lääkäripäivystystä, erikoissairaanhoitoa ja eläinlääkäripäivystystä.
Perusturvakuntayhtymä Selänteen tuottamat perus-ja tukipalvelut sekä mahdolliset muut palvelut eivät tuota Pyhäjärven kaupungille palvelujen parantumista eivätkä taloudellista hyötyä.
Elämme talouden nopean muutoksen aikaa. Voimassaoleva puitelaki ns. Paras-laki on määräaikainen suunnittelulaki, ja sen voimassaolo päättyy 2012 lopussa. Valmisteilla oleva uusi terveydenhuollonlaki astuu voimaan 2013. Tämä terveydenhuollonlaki antaa kunnille useampia vaihtoehtoja.
Peurspalvelukuntayhtymä Selänteen kunnilla on tällä hetkellä hyvin erinlainen taloudellinen tilanne. Pyhäjärven kaupungilla on hyvä taloustilanne toisin kuin muilla kuntayhtymä Selänteen kunnilla. Haapajärven kaupungin taloustilanne voi johtaa siihen, että valtio tulee kunnan avuksi selvittämään lainsäädännön toteutumista talouden, henkilöstön ja palvelurakenteen mitoittamiseksi. Tällöin kuntayhtymä Selänteen muut kunnat voivat joutua mukaan selvitykseen. Nyt tarvitaan jatkoaikaa tilanteen selvittämiseksi.
Me allekirjoittaneet valtuutetut esitämme, että perusturvakuntayhtymä Selänteen perussopimuksen täytäntöönpano keskeytetään Pyhäjärven kaupungin osalta, ja sopimus puretaan välittömästi ja laaditaan yhteistoimintasopimus, joka sisältää vain kunta- ja palvelurakenneuudistuslain vaatimukset perusterveydenhuollon ja siihen kiinteästi liittyvän sosiaalitoimen tehtävistä. "
Kirjallinen aloite on pöytäkirjan liitteenä nro 8.
KHALL § 75
Valtuutetut Jorma Kauranen, Taimi Nurminen ja Markku Liuska ovat tehneet valtuustoaloitteen esittäen seuraavaa:
" Me allekirjoittaneet valtuutetut esitämme, että peruspalvelukuntayhtymä Selänteen perussopimuksen täytäntöönpano keskeytetään Pyhäjärven kaupungin osalta, ja sopimus puretaan välittömästi ja laaditaan yhteistoimintasopimus, joka sisältää vain kunta- ja palvelurakenneuudistuslain vaatimukset perusterveydenhuollon ja siihen kiinteästi liittyvän sosiaalitoimen tehtävistä".
Peruspalvelukuntayhtymä Selänteen valmistelun tähänastinen valmistelu pääkohdittain on edennyt seuraavasti:
1. Eduskunta hyväksyi puitelain 17.1.2007. Laki kunta-ja palvelurakenneuudistuksesta tuli voimaan 23.2.2007.
Kunta-ja palvelurakenneuudistuksen ydintavoitteena on, että kansalaisille pystytään turvaamaan palvelujen saatavuus kaikkialla Suomessa asuinpaikasta riippumatta kohtuullisin kustannuksin. Tavoitteeseen päästäkseen kunnissa tarvitaan rakennemuutoksia sekä lisäksi palvelutarjontamuotojen ja -prosessien kehittämistä, uusien teknologisten työvälineiden käyttöönottoa sekä osaamisen vahvistamista.
Kunta- ja palvelurakenneuudistusta koskevassa puitelaissa säädetään järjestelyistä, jotka edellyttävät kuntien yhdistymistä tai yhteistoiminta-alueen muodostumista. Yhteistoiminta-alueella, joka huolehtii perusterveydenhuollosta ja siihen kiinteästi liittyvistä sosiaalitoimen tehtävistä, on oltava vähintään noin 20 000 asukasta.
Toimintaympäristön muutokset muodostavat kunta- ja palvelurakenteiden uudistamiselle ulkoisen pakon ohella myös mahdollisuuden etsiä aidosti uutta strategista suuntaa. Kuntien vastuulla olevat palvelut saavat näin vahvan rakenteellisen ja taloudellisen perustan niiden järjestämisen ja tuottamisen turvaamiseksi tulevaisuudessa.
2. Haapajärvi, Pyhäjärvi, Kärsämäki ja Reisjärvi aloittivat
neuvottelut syksyllä 2007 yhteistoiminta-alueen perustamisvaihtoehdoista.
3. Haapajärvi, Pyhäjärvi, Kärsämäki ja Reisjärvi päättivät muodostaa kuntayhtymämalliin pohjautuvan yhteistoiminta-alueen, joka aloittaisi toimintansa 1.1.2010.
Edellä mainitut peruspalvelukuntayhtymä Selänteen jäsenkunnat antoivat selvityksen yhteistoiminta-alueen valmisteluperiaatteista Sisäasiainministeriölle.
4. Valtiovarainministeriö 27.6.2008 kuntapalautteessaan ilmoitti peruspalvelukuntayhtymä Selänteen jäsenkunnille, että ilmoitettu yhteistoiminta-alueen muodostamisperiaatteet täyttävät puitelain edellyttämät velvoitteet. Kuntapalautteessa ilmoitettiin, että kuntien edistymistä puitelain tarkoituksen toteuttamisessa seurataan jatkossa. Ministeriö on näin ilmaissut, että Pyhäjärvi täyttää puitelain velvoitteet, mikäli suunnitelma myös käytännössä toteutetaan.
5. Peruspalvelukuntayhtymä Selänteen perussopimus ja siihen liityvä taustamuistio hyväksyttiin Pyhäjärven kaupunginhallituksessa 24.06.2008 § 197 ja kaupunginvaltuustossa 30.06.2008 § 41. Kaupunginvaltuuston päätöksestä ei valitettu, joten päätös on saanut lainvoiman.
Peruspalvelukuntayhtymä Selänteen jäsenkunnat allekirjoittivat perussopimuksen ja taustamuistion 12.11.2008.
Kuntayhtymä on juridisesti perustettu. Mikäli Pyhäjärven kaupunki päättää irtisanoa sopimuksen, tulee irtisanoutumisen tapahtua perussopimuksen mukaisella tavalla, jolloin aikaisin irtautumisajankohta on 1.1.2011.
6. Kuntayhtymän ohjausryhmä on jatkanut perussopimuksen valmistelun jälkeistä työtään niin, että Selänteen palvelukohtaiset valmistelutyöryhmät, projektipäällikkö ja palvelujohtajat on nimetty, lopullisen nimeämisen suorittaa kuntayhtymän hallitus.
Ohjausryhmä on linjannut strategiatyön perustaksi mm. seuraavia linjauksia:
- Tarkoitusena on säilyttää alueella asutut kunnat ja järjestää asukkaille joustava peruspalveluiden saatavuus. Asukkaiden terveyden ja hyvinvoinnin edistäminen on mukana kaikessa toiminnassa.
- Selänteen organisaatio toimii ja järjestää palvelut taloudellisesti ja kustannustehokkaasti.
- Selänteessä toimitaan nykyisellä henkilöstöllä, jonka siirtymisestä kuntayhtymän palvelukseen noudatetaan Paras-lakia.
7. Yhdeksän valmistelutyöryhmää valmistelee kuntayhtymän palvelutuotannon käynnistymistä. Perussopimuksessa palvelutuotanto on sovittu aloitettavaksi 1.1.2010.
8. Kuntien tulee täyttää puitelain velvoitteet puitelain voimassaoloaikana eli yksittäisten kuntien asukasluvun alittaessa puitelaissa edellytetyn vähintään noin 20.000 asukkaan rajan, kuntien tulee puitelain voimassaoloaikana joko perustaa yhteistoiminta-alue tai tehdä liitos väestöpohjan ja muiden puitelain vaatimusten saavuttamiseksi.
Mikäli nyt esitetyn aloitteen mukaisesti kuntayhtymä purettaisiin, lakiin perustuvan järjestämisvelvollisuuden alaiset palvelut on joka tapauksessa järjestettävä, tavalla tai toisella. Tässäkin tapauksessa kyseeseen tulevat PARAS-lain 5 §:n mukaiset vaihtoehdot, eli isäntäkuntamalli tai kuntayhtymä, taikka vaihtoehtoisesti kuntaliitos. Nyt perusteilla olevaa peruspalvelukuntayhtymää edelsi kuntaliitoshanke, joka sittemmin kaatui, isäntäkuntamalli on neuvotteluissa poissuljettu, jolloin jäljelle jää ainoana kaikkien osapuolien yhtäaikaa hyväksymänä mallina kuntayhtymä-malli.
Kuten aloitteessakin todetaan ns. Selänne kunnat ovat jo aiemmin toteuttaneet puitelain edellyttämää terveydenhuollon yhteistyötä mm. lääkäripäivystyksen, erikoissairaanhoidon ja eläinlääkäripäivystyksen osalta. Tämä jo toteutunut yhteistyö ei kuitenkaan riitä täyttämään Paras - lain edellyttämiä vaatimuksia yhteistoiminta-alueelle. Kokemukset jo toteutuneesta yhteistyöstä koskien ympäristöterveydenhuoltoa, ympäristönsuojelua, rakennusvalvontaa ja korjausneuvontaa ovat olleet myönteisiä. Sen vuoksi ei myöskään ole perusteltua irrottaa näitä palveluja perussopimuksesta.
PARAS-lain ideana on mahdollistaa kansalaisten tarvitsemien peruspalvelujen saatavuus kuntien ja valtion taloudellinen kantokyky huomioiden. Pyhäjärven näkökulmasta yhteistyötä tekemällä ja palvelutuotannon rakenteita pitkäjänteisesti kehittämällä tässä voidaan naapurikuntien kanssa onnistua. Palveluiden laajempi tuotantopohja mahdollistaa tulevaisuudessa rakenteita uudistamalla säästötavoitteidenkin saavuttamisen, mikäli kuntatalouksien tila tätä edellyttää.
Vuoden 2008 tilinpäätöksen ennakkoluvut kertovat Pyhäjärven talouden olleen ylijäämäinen vuodenvaihteessa. Kuluvan vuoden arvioidut verotulot ovat 16,9 M€., tästä osuus yhteisöverotuotoista on 3,3 M€. Vuoden 2008 totetunut verotulotuotto oli yhteensä 17,9 M€. Taloustaantuman arvioidaan kutistavan verotulopohjaa ennakoituakin enemmän. Kaupunkitalous on hyvää vauhtia muuttumassa alijäämäiseksi. Näin ollen rakenteelllisten uudistusten viivyttämiseen ei ole varaa. Yhteistoiminta-alueen puitteissa rakenteellisten uudistusten toteuttaminen on mahdollista palvelut säilyttäen. Kaupungin jäädessä yksin vaihtoehtoiset toimintamahdollisuudet pienenevät oleellisesti ja osaa palvelutuotannosta
uhkaa lakkauttaminen.
Valtiovalta on lähettänyt seurantakyselyn kunnille sosiaali- ja terveyspalvelujen toteuttamisesta kunta- ja palvelurakenneuudistuksesta. Kyselyllä kunnilta tullaan kokoamaan tietoa uudistuksen etenemisestä. On syytä todeta, että valtiovalta edellyttää, että kunnat ovat sopineet yhteistoiminta-alueiden perustamisesta
15.3.2009 mennessä. Pyhäjärven kunta on näin menetellyt sopien samalla, että varsinainen toiminta käynnistyy peruspalvelukuntayhtymä Selänteen osalta 1.1.2010. Puitelaissa yhteistoiminta-alueen edellytetään käynnistyvän viimeistään 1.1.2013. Kun perussopimuksessa on sovittu toiminnan käynnistyvän 1.1.2010, ei Pyhäjärven kaupunki voi yksipuolisesti ilmoittaa käynnistystä siirrettävän vuoden 2013 alkuun.
Oheismateriaalina nro 5 Valtiovarainministeriön 27.6.2008 antama kuntapalaute ja laki kunta- ja palvelurakenneuudistuksesta.
Ehdotus:
Kaupunginjohtaja:
Kunta- ja palvelurakennelaki edellyttää kunnalta tai yhteistoiminta-alueelta, joka huolehtii perusterveydenhuollosta ja siihen kiinteästi liittyvistä sosiaalitoimen tehtävistä, vähintään noin 20 000 asukkaan väestöpohjaa.
Valtiovarainministeriö on puitelain velvoitteiden täyttymistä koskevassa kuntapalautteessa hyväksynyt Selänteen jäsenkuntien yhteistoiminta-alueen täyttävän vähintään noin 20 000 asukkaan väestöpohjavaatimuksen seuraavin periaattein ja kriteerein:
"- Päätökset rakenteellisten ratkaisujen toteuttamisesta on olemassa
-Päätökset kahden tai useamman kunnan liitoksesta ja/tai yhteistoiminta-alueen muodostamisesta
-Alue (yhteistoiminta-alue) on toiminnallinen kokonaisuus
-Muita luontevia kumppaneita tai vaihtoehtoja ei ole olemassa
-Luontevaa laajentumissuuntaa ei ole olemassa ilman, että joudutaan rikkomaan muita yhteistyörakenteita
-Sosiaali- ja terveydenhuollon yhtenäisyys toteutuu
-Järjestämisvastuu siirtyy yhteistoiminta-alueelle
-Olosuhteet huomioon ottaen on päästy mahdollisimman lähelle 20 000 asukasta. "
Mikäli Pyhäjärven kaupunki irtaantuu peruspalvelukuntayhtymä Selänteen perussopimuksesta, Pyhäjärvellä on kuitenkin edelleen velvoite täyttää Paras-lain velvoitteet.
Peruspalvelukuntayhtymä Selänteestä irtisanoutumisen jälkeen, yhteistyökumppaneita ei ole osoitettavissa.
Kaupunginhallitus esittää valtuustolle, että
1. peruspalvelukuntayhtymä Selänteen valmistelua jatketaan jo toteutetun valmistelun pohjalta siten, että tavoitteena on käynnistää kuntayhtymän palvelutuotanto 1.1.2010.
2. asia aloitteena on loppuun käsitelty.
Päätös:
Keskustelun kuluessa kaupunginhallituksen puheenjohtaja Aarne Liuska teki seuraavan muutosehdotuksen:
" Kaupunginhallitus esittää kaupunginvaltuustolle, että valtuusto ei sano irti Peruspalvelukuntayhtymä Selänteen perussopimusta.
Valtuusto päättää kuntayhtymän perussopimuksen muuttamisesta siten, ettei kuntayhtymän toimintaa käynnistetä 01.01.2010, vaan Paras-lain edellyttämällä tavalla 01.01.2013.
Pyhäjärvi päättää osaltaa keskeyttää Peruspalvelu- kuntayhtymä Selänteen valmistelun siihen saakka, kunnes muitten osakaskuntien valtuustojen päätökset perussopimuksen muuttamiseen on saatu.
Tämän hetkinen valmistelutilanne arkistoidaan jatkovalmisteluja varten, jotka arvioidaan uudelleen 2011 syksyllä, uuden sosiaali- terveydenhuoltolain linjauksien mukaisiksi.
Päätöksestä ilmoitetaan lain edellyttämällä tavalla 15.03.2009 mennessä valtiovaraianministeriölle, sekä Selänteen muille osakaskunnille.
Valtuuston kokous on pidettävä ennen 15.03.2009.
Liitteet:
-päätösehdotuksen perustelut 1 kpl
-valtiovarainministeriön arvioinnit 2 kpl"
Edellä mainitut muutosehdotuksen liitteet ovat pöytäkirjan liittenä nro 2 ja 3.
Kokous keskeytettiin klo 19:07-19:35 väliseksi ajaksi.
Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Aarne Liuska muutti ehdotustaan kuulumaan seuraavasti:
"Kaupunginhallitus esittää valtuustolle, että valtuusto päättää esittää neuvottelua muille osakaskunnille kuntayhtymän perussopimuksen muuttamisesta koskien kuntayhtymän käynnistämisen siirtämistä vuoden 2011 loppuun. Valtuustolle järjestetään asiasta iltakoulu 23.3.2009 kello 18.00. Asiasta järjestetään tiedotustilaisuus kuntalaisille myöhempänä ajankohtana."
Kaupunginhallitus päätti yksimielisesti hyväksyä kaupunginhalllituksen puheenjohtaja Aarne Liuskan tekemän muutetun muutosehdotuksen.
Kaupunginjohtaja ilmoitti päätöksestä eriävän mielipiteen.
--------------------------------------------------------------------------------
Edellinen asia | Seuraava asia
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
(C) Documenta Oy -------------------------------------
Kaupunginvaltuusto § 41 23.02.2009
Kaupunginhallitus § 75 02.03.2009
PERUSPALVELUKUNTAYHTYMÄ SELÄNTEEN JATKOVALMISTELUN VAIHTOEHDOT / VALTUUTETTUJEN JORMA KAURASEN, MARKKU LIUSKAN JA TAIMI NURMISEN VALTUUSTOALOITE
1336/0.011/2009
KVALT § 41
Valtuutettujen Jorma Kaurasen, Markku Liuskan ja Taimi Nurmisen kirjallinen aloite on seuraava:
"Pyhäjärven kaupunginvaltuustolle / kaupunginhallitukselle
Laki kunta- ja palvelurakenneuudistuksesta edellyttää yhteistoimintaa perusterveydenhuollossa ja siihen kiinteästi liittyvissä sosiaalitoimen tehtävissä. Toiminta-alueen asukasmäärän tulee olla vähintään 20.000.
Nyt suunnitellussa perusturvakuntayhtymä Selänteessä, sen tukipalveluissa ja mahdollisesti Selänteen tuottamissa muissa palveluissa ylittyy moninkertaisesti puitelain velvoitteet. Pyhäjärven kaupunki voi täyttää puitelain velvoitteet yhteistoimintasopimuksella vähemmän byrokraattisella tavalla sitoutumatta raskaaseen ja liiaksi sitovaan hallintoon, joka kustannuksiltaan on kalliimpi. Kaunta- ja palvelurakenneuudistuksen puitelain edellyttämää terveydenhuollon yhteistyötä Pyhäjärvellä on jo toteutettu, kuten esimerkiksi lääkäripäivystystä, erikoissairaanhoitoa ja eläinlääkäripäivystystä.
Perusturvakuntayhtymä Selänteen tuottamat perus-ja tukipalvelut sekä mahdolliset muut palvelut eivät tuota Pyhäjärven kaupungille palvelujen parantumista eivätkä taloudellista hyötyä.
Elämme talouden nopean muutoksen aikaa. Voimassaoleva puitelaki ns. Paras-laki on määräaikainen suunnittelulaki, ja sen voimassaolo päättyy 2012 lopussa. Valmisteilla oleva uusi terveydenhuollonlaki astuu voimaan 2013. Tämä terveydenhuollonlaki antaa kunnille useampia vaihtoehtoja.
Peurspalvelukuntayhtymä Selänteen kunnilla on tällä hetkellä hyvin erinlainen taloudellinen tilanne. Pyhäjärven kaupungilla on hyvä taloustilanne toisin kuin muilla kuntayhtymä Selänteen kunnilla. Haapajärven kaupungin taloustilanne voi johtaa siihen, että valtio tulee kunnan avuksi selvittämään lainsäädännön toteutumista talouden, henkilöstön ja palvelurakenteen mitoittamiseksi. Tällöin kuntayhtymä Selänteen muut kunnat voivat joutua mukaan selvitykseen. Nyt tarvitaan jatkoaikaa tilanteen selvittämiseksi.
Me allekirjoittaneet valtuutetut esitämme, että perusturvakuntayhtymä Selänteen perussopimuksen täytäntöönpano keskeytetään Pyhäjärven kaupungin osalta, ja sopimus puretaan välittömästi ja laaditaan yhteistoimintasopimus, joka sisältää vain kunta- ja palvelurakenneuudistuslain vaatimukset perusterveydenhuollon ja siihen kiinteästi liittyvän sosiaalitoimen tehtävistä. "
Kirjallinen aloite on pöytäkirjan liitteenä nro 8.
KHALL § 75
Valtuutetut Jorma Kauranen, Taimi Nurminen ja Markku Liuska ovat tehneet valtuustoaloitteen esittäen seuraavaa:
" Me allekirjoittaneet valtuutetut esitämme, että peruspalvelukuntayhtymä Selänteen perussopimuksen täytäntöönpano keskeytetään Pyhäjärven kaupungin osalta, ja sopimus puretaan välittömästi ja laaditaan yhteistoimintasopimus, joka sisältää vain kunta- ja palvelurakenneuudistuslain vaatimukset perusterveydenhuollon ja siihen kiinteästi liittyvän sosiaalitoimen tehtävistä".
Peruspalvelukuntayhtymä Selänteen valmistelun tähänastinen valmistelu pääkohdittain on edennyt seuraavasti:
1. Eduskunta hyväksyi puitelain 17.1.2007. Laki kunta-ja palvelurakenneuudistuksesta tuli voimaan 23.2.2007.
Kunta-ja palvelurakenneuudistuksen ydintavoitteena on, että kansalaisille pystytään turvaamaan palvelujen saatavuus kaikkialla Suomessa asuinpaikasta riippumatta kohtuullisin kustannuksin. Tavoitteeseen päästäkseen kunnissa tarvitaan rakennemuutoksia sekä lisäksi palvelutarjontamuotojen ja -prosessien kehittämistä, uusien teknologisten työvälineiden käyttöönottoa sekä osaamisen vahvistamista.
Kunta- ja palvelurakenneuudistusta koskevassa puitelaissa säädetään järjestelyistä, jotka edellyttävät kuntien yhdistymistä tai yhteistoiminta-alueen muodostumista. Yhteistoiminta-alueella, joka huolehtii perusterveydenhuollosta ja siihen kiinteästi liittyvistä sosiaalitoimen tehtävistä, on oltava vähintään noin 20 000 asukasta.
Toimintaympäristön muutokset muodostavat kunta- ja palvelurakenteiden uudistamiselle ulkoisen pakon ohella myös mahdollisuuden etsiä aidosti uutta strategista suuntaa. Kuntien vastuulla olevat palvelut saavat näin vahvan rakenteellisen ja taloudellisen perustan niiden järjestämisen ja tuottamisen turvaamiseksi tulevaisuudessa.
2. Haapajärvi, Pyhäjärvi, Kärsämäki ja Reisjärvi aloittivat
neuvottelut syksyllä 2007 yhteistoiminta-alueen perustamisvaihtoehdoista.
3. Haapajärvi, Pyhäjärvi, Kärsämäki ja Reisjärvi päättivät muodostaa kuntayhtymämalliin pohjautuvan yhteistoiminta-alueen, joka aloittaisi toimintansa 1.1.2010.
Edellä mainitut peruspalvelukuntayhtymä Selänteen jäsenkunnat antoivat selvityksen yhteistoiminta-alueen valmisteluperiaatteista Sisäasiainministeriölle.
4. Valtiovarainministeriö 27.6.2008 kuntapalautteessaan ilmoitti peruspalvelukuntayhtymä Selänteen jäsenkunnille, että ilmoitettu yhteistoiminta-alueen muodostamisperiaatteet täyttävät puitelain edellyttämät velvoitteet. Kuntapalautteessa ilmoitettiin, että kuntien edistymistä puitelain tarkoituksen toteuttamisessa seurataan jatkossa. Ministeriö on näin ilmaissut, että Pyhäjärvi täyttää puitelain velvoitteet, mikäli suunnitelma myös käytännössä toteutetaan.
5. Peruspalvelukuntayhtymä Selänteen perussopimus ja siihen liityvä taustamuistio hyväksyttiin Pyhäjärven kaupunginhallituksessa 24.06.2008 § 197 ja kaupunginvaltuustossa 30.06.2008 § 41. Kaupunginvaltuuston päätöksestä ei valitettu, joten päätös on saanut lainvoiman.
Peruspalvelukuntayhtymä Selänteen jäsenkunnat allekirjoittivat perussopimuksen ja taustamuistion 12.11.2008.
Kuntayhtymä on juridisesti perustettu. Mikäli Pyhäjärven kaupunki päättää irtisanoa sopimuksen, tulee irtisanoutumisen tapahtua perussopimuksen mukaisella tavalla, jolloin aikaisin irtautumisajankohta on 1.1.2011.
6. Kuntayhtymän ohjausryhmä on jatkanut perussopimuksen valmistelun jälkeistä työtään niin, että Selänteen palvelukohtaiset valmistelutyöryhmät, projektipäällikkö ja palvelujohtajat on nimetty, lopullisen nimeämisen suorittaa kuntayhtymän hallitus.
Ohjausryhmä on linjannut strategiatyön perustaksi mm. seuraavia linjauksia:
- Tarkoitusena on säilyttää alueella asutut kunnat ja järjestää asukkaille joustava peruspalveluiden saatavuus. Asukkaiden terveyden ja hyvinvoinnin edistäminen on mukana kaikessa toiminnassa.
- Selänteen organisaatio toimii ja järjestää palvelut taloudellisesti ja kustannustehokkaasti.
- Selänteessä toimitaan nykyisellä henkilöstöllä, jonka siirtymisestä kuntayhtymän palvelukseen noudatetaan Paras-lakia.
7. Yhdeksän valmistelutyöryhmää valmistelee kuntayhtymän palvelutuotannon käynnistymistä. Perussopimuksessa palvelutuotanto on sovittu aloitettavaksi 1.1.2010.
8. Kuntien tulee täyttää puitelain velvoitteet puitelain voimassaoloaikana eli yksittäisten kuntien asukasluvun alittaessa puitelaissa edellytetyn vähintään noin 20.000 asukkaan rajan, kuntien tulee puitelain voimassaoloaikana joko perustaa yhteistoiminta-alue tai tehdä liitos väestöpohjan ja muiden puitelain vaatimusten saavuttamiseksi.
Mikäli nyt esitetyn aloitteen mukaisesti kuntayhtymä purettaisiin, lakiin perustuvan järjestämisvelvollisuuden alaiset palvelut on joka tapauksessa järjestettävä, tavalla tai toisella. Tässäkin tapauksessa kyseeseen tulevat PARAS-lain 5 §:n mukaiset vaihtoehdot, eli isäntäkuntamalli tai kuntayhtymä, taikka vaihtoehtoisesti kuntaliitos. Nyt perusteilla olevaa peruspalvelukuntayhtymää edelsi kuntaliitoshanke, joka sittemmin kaatui, isäntäkuntamalli on neuvotteluissa poissuljettu, jolloin jäljelle jää ainoana kaikkien osapuolien yhtäaikaa hyväksymänä mallina kuntayhtymä-malli.
Kuten aloitteessakin todetaan ns. Selänne kunnat ovat jo aiemmin toteuttaneet puitelain edellyttämää terveydenhuollon yhteistyötä mm. lääkäripäivystyksen, erikoissairaanhoidon ja eläinlääkäripäivystyksen osalta. Tämä jo toteutunut yhteistyö ei kuitenkaan riitä täyttämään Paras - lain edellyttämiä vaatimuksia yhteistoiminta-alueelle. Kokemukset jo toteutuneesta yhteistyöstä koskien ympäristöterveydenhuoltoa, ympäristönsuojelua, rakennusvalvontaa ja korjausneuvontaa ovat olleet myönteisiä. Sen vuoksi ei myöskään ole perusteltua irrottaa näitä palveluja perussopimuksesta.
PARAS-lain ideana on mahdollistaa kansalaisten tarvitsemien peruspalvelujen saatavuus kuntien ja valtion taloudellinen kantokyky huomioiden. Pyhäjärven näkökulmasta yhteistyötä tekemällä ja palvelutuotannon rakenteita pitkäjänteisesti kehittämällä tässä voidaan naapurikuntien kanssa onnistua. Palveluiden laajempi tuotantopohja mahdollistaa tulevaisuudessa rakenteita uudistamalla säästötavoitteidenkin saavuttamisen, mikäli kuntatalouksien tila tätä edellyttää.
Vuoden 2008 tilinpäätöksen ennakkoluvut kertovat Pyhäjärven talouden olleen ylijäämäinen vuodenvaihteessa. Kuluvan vuoden arvioidut verotulot ovat 16,9 M€., tästä osuus yhteisöverotuotoista on 3,3 M€. Vuoden 2008 totetunut verotulotuotto oli yhteensä 17,9 M€. Taloustaantuman arvioidaan kutistavan verotulopohjaa ennakoituakin enemmän. Kaupunkitalous on hyvää vauhtia muuttumassa alijäämäiseksi. Näin ollen rakenteelllisten uudistusten viivyttämiseen ei ole varaa. Yhteistoiminta-alueen puitteissa rakenteellisten uudistusten toteuttaminen on mahdollista palvelut säilyttäen. Kaupungin jäädessä yksin vaihtoehtoiset toimintamahdollisuudet pienenevät oleellisesti ja osaa palvelutuotannosta
uhkaa lakkauttaminen.
Valtiovalta on lähettänyt seurantakyselyn kunnille sosiaali- ja terveyspalvelujen toteuttamisesta kunta- ja palvelurakenneuudistuksesta. Kyselyllä kunnilta tullaan kokoamaan tietoa uudistuksen etenemisestä. On syytä todeta, että valtiovalta edellyttää, että kunnat ovat sopineet yhteistoiminta-alueiden perustamisesta
15.3.2009 mennessä. Pyhäjärven kunta on näin menetellyt sopien samalla, että varsinainen toiminta käynnistyy peruspalvelukuntayhtymä Selänteen osalta 1.1.2010. Puitelaissa yhteistoiminta-alueen edellytetään käynnistyvän viimeistään 1.1.2013. Kun perussopimuksessa on sovittu toiminnan käynnistyvän 1.1.2010, ei Pyhäjärven kaupunki voi yksipuolisesti ilmoittaa käynnistystä siirrettävän vuoden 2013 alkuun.
Oheismateriaalina nro 5 Valtiovarainministeriön 27.6.2008 antama kuntapalaute ja laki kunta- ja palvelurakenneuudistuksesta.
Ehdotus:
Kaupunginjohtaja:
Kunta- ja palvelurakennelaki edellyttää kunnalta tai yhteistoiminta-alueelta, joka huolehtii perusterveydenhuollosta ja siihen kiinteästi liittyvistä sosiaalitoimen tehtävistä, vähintään noin 20 000 asukkaan väestöpohjaa.
Valtiovarainministeriö on puitelain velvoitteiden täyttymistä koskevassa kuntapalautteessa hyväksynyt Selänteen jäsenkuntien yhteistoiminta-alueen täyttävän vähintään noin 20 000 asukkaan väestöpohjavaatimuksen seuraavin periaattein ja kriteerein:
"- Päätökset rakenteellisten ratkaisujen toteuttamisesta on olemassa
-Päätökset kahden tai useamman kunnan liitoksesta ja/tai yhteistoiminta-alueen muodostamisesta
-Alue (yhteistoiminta-alue) on toiminnallinen kokonaisuus
-Muita luontevia kumppaneita tai vaihtoehtoja ei ole olemassa
-Luontevaa laajentumissuuntaa ei ole olemassa ilman, että joudutaan rikkomaan muita yhteistyörakenteita
-Sosiaali- ja terveydenhuollon yhtenäisyys toteutuu
-Järjestämisvastuu siirtyy yhteistoiminta-alueelle
-Olosuhteet huomioon ottaen on päästy mahdollisimman lähelle 20 000 asukasta. "
Mikäli Pyhäjärven kaupunki irtaantuu peruspalvelukuntayhtymä Selänteen perussopimuksesta, Pyhäjärvellä on kuitenkin edelleen velvoite täyttää Paras-lain velvoitteet.
Peruspalvelukuntayhtymä Selänteestä irtisanoutumisen jälkeen, yhteistyökumppaneita ei ole osoitettavissa.
Kaupunginhallitus esittää valtuustolle, että
1. peruspalvelukuntayhtymä Selänteen valmistelua jatketaan jo toteutetun valmistelun pohjalta siten, että tavoitteena on käynnistää kuntayhtymän palvelutuotanto 1.1.2010.
2. asia aloitteena on loppuun käsitelty.
Päätös:
Keskustelun kuluessa kaupunginhallituksen puheenjohtaja Aarne Liuska teki seuraavan muutosehdotuksen:
" Kaupunginhallitus esittää kaupunginvaltuustolle, että valtuusto ei sano irti Peruspalvelukuntayhtymä Selänteen perussopimusta.
Valtuusto päättää kuntayhtymän perussopimuksen muuttamisesta siten, ettei kuntayhtymän toimintaa käynnistetä 01.01.2010, vaan Paras-lain edellyttämällä tavalla 01.01.2013.
Pyhäjärvi päättää osaltaa keskeyttää Peruspalvelu- kuntayhtymä Selänteen valmistelun siihen saakka, kunnes muitten osakaskuntien valtuustojen päätökset perussopimuksen muuttamiseen on saatu.
Tämän hetkinen valmistelutilanne arkistoidaan jatkovalmisteluja varten, jotka arvioidaan uudelleen 2011 syksyllä, uuden sosiaali- terveydenhuoltolain linjauksien mukaisiksi.
Päätöksestä ilmoitetaan lain edellyttämällä tavalla 15.03.2009 mennessä valtiovaraianministeriölle, sekä Selänteen muille osakaskunnille.
Valtuuston kokous on pidettävä ennen 15.03.2009.
Liitteet:
-päätösehdotuksen perustelut 1 kpl
-valtiovarainministeriön arvioinnit 2 kpl"
Edellä mainitut muutosehdotuksen liitteet ovat pöytäkirjan liittenä nro 2 ja 3.
Kokous keskeytettiin klo 19:07-19:35 väliseksi ajaksi.
Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Aarne Liuska muutti ehdotustaan kuulumaan seuraavasti:
"Kaupunginhallitus esittää valtuustolle, että valtuusto päättää esittää neuvottelua muille osakaskunnille kuntayhtymän perussopimuksen muuttamisesta koskien kuntayhtymän käynnistämisen siirtämistä vuoden 2011 loppuun. Valtuustolle järjestetään asiasta iltakoulu 23.3.2009 kello 18.00. Asiasta järjestetään tiedotustilaisuus kuntalaisille myöhempänä ajankohtana."
Kaupunginhallitus päätti yksimielisesti hyväksyä kaupunginhalllituksen puheenjohtaja Aarne Liuskan tekemän muutetun muutosehdotuksen.
Kaupunginjohtaja ilmoitti päätöksestä eriävän mielipiteen.
--------------------------------------------------------------------------------
Edellinen asia | Seuraava asia
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
(C) Documenta Oy -------------------------------------
Vastaukset 38
Vanhimmat
kun vielä altuusto lisäisi, että tilanne katsottaisiin tuolloin uudelleen ja että Pyhäjärvi edellyttäisi, että Haapajärvi saisi taloutensa tasapainoon ENNEN yhteistoiminta-alueen muodostamista!Ellei näin tapahtuisi, asia katsottaisiin uudelleen.
T:Äänestäjä
kaiken? Ei pyhäjärvi yksin sanele ehtoja toisille, sopimus on sopimus ja laillinen.
SALAISESTA LISÄPÖYTÄKIRJASTAKIN !!
tässä tohinassa, vai unohtuiko?
ei esitetä sopimuksen purkamista. Esitetään valtuustolle neuvotteluiden aloittamista osakkaiden kanssa aloitusajankohdan siirtämiseksi.
En vain näe syytä miksi pitkittää aloitusta, koska samaan lopputulokseen päädytään kuitenkin.
Se on haapajärvisten mielipide ja toive. Mutta totuus on toinen.
sama sopimus on edelleen voimassa, vaikka vuodella aloitusta lykättäisiin yhteisellä päätöksellä.
Hallitus esittää (Liuskan ehdotuksesta), että neuvotteluihin ryhdytään naapureiden kanssa siitä, että sopimuksen täytäntöönpanoa siirretään. Elleivät naapurikunnat yksimielisesti ole samaa mieltä, ehdotus hylätään. Jos ehdotus hyväksytään- se on sitten toinen juttu. Silloin varmasti sovitaan tavasta, milloin sopimuksen täytäntöönpanoon ryhdytään- onko se vuosi 2012 vai 2013
Ellei naapurit halua hyväksyä lykkäystä, on meillä mahdollisuus sanoutua irti koko kuntayhtymäsopimuksesta. Se tulee voimaan ensi vuoden jälkeen.
Tämäkin vaihtoehto on parempi kuin maksaa selvittämättömiä kuluja aina vuoteen 2013, jolloin uusi sosiaali- ja terveydenhoitolaki astuu voimaan.
Kun tämä kuntayhtymäsopimus tehtiin, laki ei sitä velvoittanut.SITÄ nÄYTTI VELVOITTAVAN VAIN KUNTALIITOSVIMMA. Kalliita ovat laulujen lunnaat, JOS TEHTYÄ SOPIMUSTA RUVETAAN SOVELTAMAAN.
Nyt on katsottava peiliin niiden, jotka väkisin tätä sopimusta yrittävät panna täytäntöön. Melkein voisi pyytää, että kantaisivat vastuun, jos kunta joutuu velkautumaan tämän johdosta.Päätös ilman laskelmia on viimeisen päälle törkeä ratkaisu.
Jos olisin valtuutettu, en näyttäisi sopimuksen jatkolle vihreää valoa. Pyytäisin purkua, jos naapurit eivät aikalisää anna.
vuonna 2013 tulevassa laissa todennäköisesti laitetaan niskuroijat kuriin.
voivat velvoittaa? Kerropa se?
palvelurakenteen uudistuksella haetaan tehokkuutta palveluihin järkeistämällä toimintoja. Alle 20000 asukkaan kokoiselta kunnalta se ei onnistu. Se on pidemmän päälle varmasti kaikkien eduksi.
Ei ole kyse niskuroinnista. Nyt on ollut käytössä puitelaki, joka ei velvoita kuntia mihinkään muuhun kuin ilmoittamaan ministeriölle suunnitelmistaan. Okei, me voidaan ilmoittaa ministeriölle, että laman/taantuman sattuessa juuri nyt olemme neuvotelleet naapureiden kanssa ja tehn eet sopimuksiakin, mutta joudumme nyt, ikävä kyllä, laittamaan asiat hyllylle ja kunnan taloudenhoitoa silmälläpitäen , siirtämään täytäntöönpanoa aina vuoteen 2013 saakka, jolloin laki astuu voimaan. Eihän tämä ole sen vaikeampaa. Näinä vuosina ei laki velvoita ryhtymään mihinkään kiireellisiin toimiin- ainoastaan suunnittelemaan ja sopimaan keiden kanssa tehdään esim. yhteistyötä. Se onkin kumma, että Pyhäjärviset hakivat kuntayhtymää, kun "yhteistyömalli" kelpaisi ministeriölle vastaukseksi siihen, että saavutetaan 20 000 asukkaan pohja tälle asialle.
Mutta, on vain todettava, että tarkoitusperä, joka tällä kiireellä oli, oli saada KUNTALIITOS, kuten tuolla toisaallakin on asiaa ymmärretty.
Ei ole siis niskuroinnista kyse, jos kaupunginvaltuusto/hallitus (uusi) pyrkii viivyt-
tämään päätöksentekoa, sillä rahasta tässä on kysymys . Laskelmia odotellessa nimimerkki:"miten tekisit omassa taloudessasi"
Tuo sanakin "tehokkuus" kalskahtaa tosi kylmältä. Kyllä on tehokasta oman kunnan toimenpiteet. Se riippuu vain teettäjistä ja tekijöistä. Jos me saamme pysäytettyä tänne lääkäreitä, maksamme heille oikeaa palkkaa. Annamme heille valtaa ja vastuuta, teemme heille työnteon mielekkääksi. Kyllä tehokkuus on pienessä yksikössä parempi kuin "linjalla".
isäntäkuntamallikaan onnistunut, jäi vain tämä kuntayhtymä jäljelle. puitelaki velvottaa järjestämään nimenomaan palvelut 20000 asukkaan pohjalle... niinpä selännesopimus on allekirjoitettu ja saanut lainvoiman, koska siitä ei valitettu.
tiedätkö, että paljon kevyempi olisi ollut "yhteistyösopimus". Se on/oli mahdollisuus. Usko huvoiksesi- oli tarkoitus syventää tätä yhteistyötä liitokseen. Vrt. aikaisempien toimintojenkin siirrot. Jos et ole tekijä, niin usko se, että tämä oli/on tarkoitus.
parasta tehdä kuntaliitos, meni muuten melkoiset rahat hukkaan kun ei tehty. Ollaanko niin rikkaita, että oli varaa olla ottamatta niitä rahoja.
Ollaan niin rikkaita, ettei alistupalaisiksi haluttu. Eikä rengiksi- eikä piiaksi. Itsellinen sitä pittää olla.Se on meille pyhäkkäille parasta. Muista Olli Tikka!!
olli tikan aikaan pyhäjärven kuntaa. oli helevetin paljo suurempi pitäjä. oli kokoa silloisella "kunnalla" eri malliin kuin nyt.ja helevata, kulukivat jalan ja hevosilla. meillä on sentään autot käytössä.
O.Tikka oli myös palstalla keskusteluissa kuntaliitoksesta ja taas hänet vedetään mukaan.
lopputuloksen olevan sama?
mutta kyllä siellä annetaan 3 vaihtoehtoa, eli kuntaliitos, isäntäkunta tai kuntayhtymä. Pelkkä yhteistyö sopimus ei riitä täyttämään lain vaatimuksia. Mielestäni tuo yhteistyön syventäminen olisi ollut riittävä, mutta lakia lukeneena, se ei ole valitettavasti vaihtoehtona.
Jos et ensimmäisellä kerralla saanu,sepä onkin "kunnon" tyttö ajattele näin,lopussa kiitos seisoo.
matkakorvauksiin ja päivärahoihin. Uskokaa pois!Vielkään ei ole kerrottu mitä se suunnitteluralli maksoi kaikille kunnille yhteensä tai edes meille pyhäkkäille. Vaikka eräs valtuutettu lupasi selvittää sen.
Paras- lain tarkoittamaan sopimukseen meillä onkin liitetty kaikenmaailman muita juttuja, kuten rakennustarkastus, ympäristöasiat jne..
Meillä ei ole toimittu Paras-lain tarkoittamalla tavalla, eli tehty sopimusta sotesta, kuten puitelaki edellyttää.
Pieleen on menty.
kaupunginhallitus on tainnut olla perillä enemmästä kuin jotkut vanhan liiton miehet.. hyvä että ovat!
voi velejt, miten raskaasti kuntalaisia on "kusetettu" pelotteluilla ja sitä tapahtuuu ja varsinkin tätä-----jne.
ihmetellä pittää, kuinka kauan henkilöstö uskoo ns.suharin sukkulointiin???
viime vaaleissa.
kansa puhui vaaleissa ja puhuu yhä.
Kun taas toisaalla, virkamiehet ja ed. sopimusneuvottelijat; kipukohta on tunnistettu mutta ei tunnustettu.
ihmettelen suuresti itsepintaista selänne-sopimuksen lukkoon lyömistä. miksi se piti junailla kasaan, raamittaa niinkuin joku korosti...-
luulikohan ne mokomat että uudet päättäjät eivät asioista ota selvää, eivät ymmärrä valtion pyrkimyksiä, eivät seuraa muita sote-selvittelyjä...jne???
Omana kehoituksenani valtuutetuille; älkää menkö suostuttelusaunaan pelottelun ja hiostamisen siivitämänä.
oon kuullu että pyhäkkäitä pelotellaan nyt yksinjäämisestä. kun hallitus esittää aikalisää.
mitä teki haavikkaat kun kuntaliitos karitui?
kiirehti nivakkaiden tykö ja loppulaulu oli; kiltisti ruotuun selänteen nimissä.
meikäpoijat hiukan mietti ja ottivat rikkurit takaisin ihan paraativauhdilla.
nyt sitä sitte äimistellään uusien päättäjien toimia, net ei taho kiireellä mennä sijaissulhoksi.
voi voi, ollappa ihan sisäpiirissä???
mielikuvitus. ekkö nää, että pöllölaakso kuihtuu koko ajan?
olen reisjärven sivusta seuraaja ja mun mitta on tullu täyteen haavikkaiden touhuja.
kukaan ei näytä välittävän, kuis meille pienille käy?
haavikkaat on lirissä, eikä meilläkään mene mainiosti.
pyhäkkäät osaa pelin poliitikan, siellä on sentäs päättäjissä omilla aivoilla toimiviakin.
haapajärvi kuvittelee olevansa kingi, vaikka valtio tulee peliin mukaan. Kiitos sinulle kannanotostasi, sillä meillä on samat tunnelmat. ota yhteyttä!
Olen ihmeissäni seurannut tätä keskustelua. En käsitä, onko kaupungin etu- tai eräiden henkilöiden etu, että viime vuonna marraskuussa allekirjoitettu kuntayhtymän perussopoimus pannaan täytäntöön. Onko tässä menossa joku peli, kuka voittaa- kuka häviää. Ei tippaakaa kuntlaisten- veronmaksajien asia. Sanokaapa, kuka tuntee tätä systeemiä. Mielestäni nuo, jotka alotteen tekivät viime valtustossa ovat kuntalaisten asialla. Mikä ihme tässä mättää, että kaupungin sisällä on kaksi leiriä- ne, jotka haluavat päästä maksamaan viiden vuoden ajan sitä laskua, joka tulee sen johdosta, että henkilökuntaa ei lain mukaan voida irtisanoa, vaan heillä on tämä suoja siirryttäessä paras-lain tarkoittamaan systeemiin.
Sitten on se toinen puoli kuntalaisista, jotka viime kunnallisvaaleissa antoivat äänensä niille, jotka olivat Pyhäjärven puolesta.
Mikä on homman nimi, kenen kunnia tässä on kyseessä- niidenkö, jotka eivät saaneet kuntaliitosta. Kuka jatkaa tätä perimää, eikä näe asian todellista puolta. Ei tässä ole mielestäni juupas- eipäs linja kyseessä. Pitää nähdä Pyhäjärven kaupunkilaisten ja veronmaksajien kohta niin, että kohtuulliset palvelut saadaan kohtuullista korvausta vastaan.
kumpikin leiri yrittää ajatella kuntalaisten parasta. Kai se on kumminkin parempi että kaikki eivät ole samaa mieltä kaikesta.
Mutta, jos keskustan suuri enemmistö valtuutetuista tuli valituksi sillä perusteella, että ilmoittivat kantanaan lähimain "toimia Pyhäjären puolesta". Sanoohan tuo jo sokea reetukin, että jos ei tiedetä, mitä edellisten allekirjoittama sopimus maksaa, ei sitä voi nielaista.
Siksi on ihmeellistä, että kuka tätä hälläpyörää pyörittää. Yksi kv:n puheenjohtaja joidenkin kanssa. - vai mikä ihme tässä on, ettei voida esittää sopimuksen purkua. Tietysti, jos kunnat yksimielisesti päättävät, että otetaan aikalisä- se on yksi hyvä päätös.
Pelastitte meidät kuntaliitokselta!! Kiitos teille siitä!
Ehkä tuo p kaup.hall I-esitys olisi ollut parempi kuin tuo ryhmätauon aikaansaannos, josta puheenjohtaja on tehnyt päätölsehdotuksensa, joka meni läpi- Kaupunginjohtaja jätti eriävän mielipiteensä!! Hän virkamiehenä heittäytyy vastaamasta päätöksestä. Mites se noin eri raiteilla kulukee?
kaupunninjohtaja ei puhu mittää rahasta, kun käsittelee tuota alotetta uuvestaan 2.3. Sekö ei maksa mittää kellekää- vai toisinko ajattelen, etteivät kykene laskemaan. Hokevat vain mantraa:yhtymään, yhtymään... Ihme juttu.. eikö ymmärretä, m itä kysytään. Tässä eivät kohtaa alote ja seloste.
on kumma, kun kukaan asioista tietävä (vai eikö tiedä) ei puhu mitään, onko laskelmia, mitä tämä sopimus kunnille yleensä maksaa.