skannasin itelle lineartin mustavalko säädöllä, ja nyt kun rupesin sitä photoshopissa(7) työstään niin en saanu siihen mitenkään värejä. johtunee siitä että skannasin sen mustavalkosena, niin se ei nyt sitten siihen hyväksy värejä.. oisko mitään keinoa, millä sais sen kuvan hyväksyyn värit?
ei värejä??
5
478
Vastaukset
- jpg:si
Lineart-skannaus tulee automaattisesti muistaakseni bittikarttamuotoon. Tallenna kuva jpg:si, ja kokeile uudestaan.
- on jo
valmiiksi jpg..
ja se minun skannaus ei ollut erityinen lineart-skannaus vaan normaali kuvan skannaus, mutta laitoin sen skannaamaan mustavalkoisena, jotta ääriviivoista tulisi selkeämmät..
Onko muita ideoita? - missään nimessä :)
JPG on vain kuvan pakkaus, joka AINA huonontaa kuvan laatua ja listää kohintaa. Bittikarta on aivan samanlainen kuva, mutta se on pakkaamaton, toisinsanoen siinä on kaikki tieto tallella!
JPG on vain hyvä väline kuvien helppoon siirtelyyn ja tilan säästämiseen, mutta vielä muokattavaksi tulevaa bittikartaa ei kannata turhaan pilata. :)
Sen sijaan siellä pitäis olla jossain asetukset että mille väriasetuksille kuva on laitettu. Josset sitä millään photoshopista löydä, niin tee uusi kuva. Uutta kuvaa luodessa se värisyvyys kysytään ja laita se siinä riittäväksi. Sitten kopioi ja liitä se toinen kuvasi siihen niin johan alkaa värit pelittään.
- Jaska Perusjaska
Image -> Mode -> RGB
Tuo riittää, ei mitää turhia Jpeg-tallennuksia. Se ei edes auta, jos kuva on greyscale. Bitmapit se voi ehkä muuttaa jopa rgb:ksi tai ainakin greyscaleksi. Turhaa laadun heikentämistä kuitenkin.- kiitoss
nyt rupes värit toimiin.. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 961649
- 741444
- 501377
- 561280
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041258SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p9965- 36827
- 60771
- 49754
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41735