Web-hotelli jokaiselle sivustolle?

Suunnittelen muutaman eri verkkosivuston laittamista. Hankitaanko jokaista varten erikseen web-hotelli?
5223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sehän riippuu aivan käyttötarkoituksesta. Veikkaisin, että yksi hotelli riittää tarpeisiisi... Eri sivustot eri hakemistoihin, ja domaini ohjaukset sen mukaan, mahdollisesti alidomainia käyttäen?!

Korostaen edelleenkin että mitä olet tekemässä?

Äänestä
  • Ihan toisiinsa liittymättömät sivustot, ja erilaisia käyttötarkoituksiltaan, kooltaan ja domaineiltaan.

    Äänestä

Yksi hotelli riittää, jos otat lisäksi pelkän domainohjauksen, mutta se on tosiaan pelkkä ohjaus.

Ehkä Apachen mod_rewritellä pystyisi jotenkin säilyttämään tuon toisen domainin..

Joissain palvelimissa on taas kahden domainin tuki, muistaakseni esim. planeetta tarjoaa tälläistä.
Toisaalta se maksaa enemmän kuin kaksi web-hotellia esim. webolilta, joten tiedä sitten kannattaako. En tiedä miten esim. sähköpostit toimivat jne.

Äänestä

Jos sivustosi eivät ole miljoonien kävijöiden luokkaa, niin löytyyhän tälläistä ilmaiseksikin.

Rekisteröi pari domain nimee, yksi kullekin sivustolle, tee sivut ja nakkaa viestiä tänne: http://www.suomenhakemisto.com/tools/space/index.php

Ilmaista kotisivutilaa siis tulee ja nämä kaverit on todella mukavia ja auttavatkin jopa monissa asioissa. Jää kuulemma yli kapasiteettia niin miksi heittää se mäkee..?

Ite sain 2-domainii jopa aivan eri maailman kolkkiin. Tosin joutuu tyytymään vain FTP-yhteyteen.

Äänestä

Aiotko koodata ne alusta lähtien vai etsitkö kenties ylläpitotyökalua? Eli tarvitsetko webhotellia vai toimisiko esim. Putteri, Planeetta tai Optinet tms.? Jossain noista, en muista missä oli myös joku domaintarjous tyyliin .com tms. domain ilmaiseksi. Googleta, jos tollanen kiinnostaa. Itse en osaa koodata, joten ainakin itse hommaisin ylläpitotyökalun, jossa riittävästi kotisivutilaa. Up yours! sano Nykänen ;-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


niinkö? kirjoitti:

Suunnittelen muutaman eri verkkosivuston laittamista. Hankitaanko jokaista varten erikseen web-hotelli?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu