Mulla on kaksi samanlaista lehtikalaa. Toinen ok. Toinen taas on kooltaan pienempi, mut sen kaikki evät on ihan suhteettoman pitkiä ja rispaantuneita loppupäästä. :/ Myös ne "maharihmat" on paljon pidempiä kuin kaverillaan ja kummatkin halki pitkin pituuttaan.
Mistä on kyse, tietääkö joku? Onko kala kivuissaan? :( Mitä voi tehdä?
Evien liikakasvu??
10
533
Vastaukset
- fish KING
http://kuvablogi.com/nayta/7858/ .. kansiossa muitakin väri muotoja...
- ummu
Tästä ei näy sivueviä: ne on aivan repaleina. :(
-> http://i44.tinypic.com/2qweno4.jpg
Tässä vielä vertailun vuoks kaverin kanssa
-> http://i40.tinypic.com/11sfnfo.jpg - fish KING
ummu kirjoitti:
Tästä ei näy sivueviä: ne on aivan repaleina. :(
-> http://i44.tinypic.com/2qweno4.jpg
Tässä vielä vertailun vuoks kaverin kanssa
-> http://i40.tinypic.com/11sfnfo.jpgSinulla on kohtuu harvinainen huntueväinen lajimuunnos, toivottavasti kantava naaras saa aikaiseksi vastaavaa laji muunnosta, olet kohta rikas akaristi :)
Evien kuuluukin olla tuollaiset!!! - ummu
fish KING kirjoitti:
Sinulla on kohtuu harvinainen huntueväinen lajimuunnos, toivottavasti kantava naaras saa aikaiseksi vastaavaa laji muunnosta, olet kohta rikas akaristi :)
Evien kuuluukin olla tuollaiset!!!Siis kalalla on kaikki ok? Mites toi rispaantuminen?
- -Rihma-
ummu kirjoitti:
Siis kalalla on kaikki ok? Mites toi rispaantuminen?
Valitettavasti tuollain jalostetut kalat satuttavat evät paljon herkemmin akvaarion somisteisiin, myös toiset kalat näykkivät herkemmin "friikkiä", eli ne rispaantuvat ja näyttävät ikäviltä, joten ei oo helppoa elää tuollaisilla evillä.
Ne vaikeuttavat myös uintia jonkinverran. - fish KING
-Rihma- kirjoitti:
Valitettavasti tuollain jalostetut kalat satuttavat evät paljon herkemmin akvaarion somisteisiin, myös toiset kalat näykkivät herkemmin "friikkiä", eli ne rispaantuvat ja näyttävät ikäviltä, joten ei oo helppoa elää tuollaisilla evillä.
Ne vaikeuttavat myös uintia jonkinverran.Monsterit on rahan arvoista tavaraa... :)
- -Rihma-
fish KING kirjoitti:
Monsterit on rahan arvoista tavaraa... :)
En ottais vaikka ilmatteeksi sais! :D
- fish KING
-Rihma- kirjoitti:
En ottais vaikka ilmatteeksi sais! :D
huomasin itsekin että huntupyrstöillä on kysyntää, kalaston tulee olla tietty sopiva mutta kyllä nuo ihan klehtikalojen tapaan uivat ja elävät 240 litraisessakin.
- -Rihma-
Tässä teille "oikeita" lehtikaloja;
http://www.akvariumas.net/duomenu_baze/zuvys/pictures/pterophyllum_altum.jpg- fish KING
Kaunista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.105306- 852905
- 462802
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei132160- 252141
- 492053
- 431914
Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta
Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää71893Lähtisitkö Erikoisjoukot-leirille? Yksi kokelas paljastaa karun totuuden kulissien takaa
Erikoisjoukot realityssä kokelaat kohtaavat omat henkiset ja fyysiset rajansa. Nyt yksi kokelas paljastaa karun totuuden171811Salatut elämät: Lola Odusoga -paljastus - Tämä suosii tiettyjä Salkkarit-faneja!
Salatut elämät vetää katsojia tv-ruudun äärelle jaksosta, kaudesta ja vuodesta toiseen. Tähän mennessä sarjaa on nähty j71811