Kolumbus on jo kohta alasajettu, koska alkaa Saunalahden alasajo?
koska alkaa Saunalahden
alasajo?
11748
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ei ala. SL palvelukonsepti on ja pysyy ....ainakin tällä hetkellä....ei ole teknisiä eikä taloudellisiä syitä,miksi pitäisi. SL on Elisan menekkituote palvelutarjonnan ja erinäisten vaihtoehtokokeilujen valossa...ja sellaisena se kaiketi aijotaan pitää.
Kun Sl kerää kaikki köyhät tarjouksillaan, se huomaa 1 vuoden sisällä, että tuloja ei ole.
Porukka tykkää että hienoa kun puhelut ja kk maksut 0€. Seuraavaksi odotetaan ,että operaattori maksaa hiukan jos sen palvelua joku käyttää...
:Kun Sl kerää kaikki köyhät tarjouksillaan, se
:huomaa 1 vuoden sisällä, että tuloja ei ole.
:Porukka tykkää että hienoa kun puhelut ja kk maksut
:0€. Seuraavaksi odotetaan ,että operaattori maksaa
:hiukan jos sen palvelua joku käyttää...
Saunalahti nyt kerää paljon asiakaskuntaa sekä
yhdistetään siihen Elisa Mobile (Elisan
matkapuhelinasiakkaat) sekä myydään Vodafone /
T-Mobile tai kuka vain jolle kelpaa. Näin joskus
2011 - 2012 mennessä. Verkko Elisa (Internet,
Kaapeli-Tv, lankalinjat) kaupataan sitten
jollekulle toiselle taholle. Koko Elisaa trimmataan
nyt myyntiinlaittoa varten, Saunalahdelle tuli
Kaapelitv eli vasta vuosien päässä näemme kenelle
meni & paljolla.
Eräs kandidaattiostaja Elisalle on DNA Finland
mutta suomessa sitä ei haluttu niin nyt kuliseissa
sovitaan kenelle menee mitäkin,
matkapuhelintoiminnat ulkomaille muu DNA:lle ?
Jos valtio kuvitteli pelastavansa Elisan
nurkkaukselta, se sai siihen vain hengähdystauon.
Elisa pilkotaan, se on varma. Ulkomailta
on tulossa lisää maksutv pelaajia pian
markkinoille, PlusTV osoittanut että suomessa on
potentiaalia. Tuovatko omat Ei Conax salauksensa ja
boxinsa, sen näemme lähitulevaisuudessa. Elisa
voi olla 3 palaa: Internet(VOIP), Mobile, PayTV
(Cable & IPTV). Perinteiset lankalinjat on karsittu pian pois valikoimissa sekä korvattu vaikka pöytä GSM puhelimilla.
Tälläinen irtileikattu Elisa kelpaa Kilpailuvirastolle & EU:lle.
Jos katsot elisan viimeisimmästä osavuosikatsauksesta niin elisalla on lankapuhelinliittymiä vielä noin 450 000 ja isdn liittymiäkin noin 70 000 (ellen ihan väärin muista).
Missään tapauksessa elisan ei kannata alkaa kerimään kupareita ja nehän ovat suurimmalta osaltaan maan alle kaivettu, lisäksi koska adsl ei toimi ilman kupareita niin en usko tuohon. Ja vielä sellanen juttu että lankapuhelinasiakkaita on elisan toimialueella siis paljon ja hinnat melko kovat ja nousee koko ajan joten se on aika tuottoissaa bisnestä.
:Miten niin lankalinjat
:karsittu? 7.3.2009 klo 19.35
:Jos katsot elisan viimeisimmästä
:osavuosikatsauksesta niin elisalla on
:lankapuhelinliittymiä vielä noin 450 000 ja isdn
:liittymiäkin noin 70 000 (ellen ihan väärin
:muista).
:Missään tapauksessa elisan ei kannata alkaa
:kerimään kupareita ja nehän ovat suurimmalta
:osaltaan maan alle kaivettu, lisäksi koska adsl ei
:toimi ilman kupareita niin en usko tuohon. Ja
:vielä sellanen juttu että lankapuhelinasiakkaita
:on elisan toimialueella siis paljon ja hinnat
:melko kovat ja nousee koko ajan joten se on aika
:tuottoissaa bisnestä.
Kyllä lanka säilyy jossakin muodossa sekä ADSL kuin
muut xDSL tekniikat sen tarvitsee. Monet
kotitaloudet ovat jo korvanneet lankalinjan
kännyllä sekä trendi jatkuu. Yritykset ovat
vetäneet lankalinjat alas, eräs Hesalainen
jättifirma luopui langassa tyystin, ohjaa 020
numerolla puhelut Elisan gsm liittymiin. Taanoinen
Elisan sisäänsoittomuuri pysäytti jättiläisen
päiväksi, oli tavattoman hiljaista silloin.
Tuotteena lankalinjat katoaa jossain vaiheesa sekä
sen paikan ottaa VOIP viritykset lankanumerolla,
molempia jo Saunalahti & Elisa brändillä.
Molemmilla myös jo IPTV ratkaisujakin sekä MobileTV
löytyy. Elisa horisontissa näkyy jo 2015 mennessä
tapahtuva gsm:n alasajo jossa kaistalle tungetaan 3G sekä LTE joku versio, samoissa yhteyksissä
ajetaan muitakin vanhoja tuotteita alas.
se tulee tapahtumaan kaikilla operaattoreilla mutta vasta sitten kun 3G verkot on vähintään yhtä kattavia kuin GSM-verkot on nyt.
että sen verkon vuokralaiset, mm. Cubio, saavat uuden yhteistyökumppanin, esim. dnan, ja voivat siten jatkaa toimintaa. On nimittäin ihan hyvä toi Cubio. Erilainen kuin Elisa.
:Jos Elisa kerran myydään tai alasajetaan
:niin toivotaan että sen verkon vuokralaiset, mm.
:Cubio, saavat uuden yhteistyökumppanin, esim. dnan,
:ja voivat siten jatkaa toimintaa. On nimittäin ihan
:hyvä toi Cubio. Erilainen kuin Elisa.
Elisa & Sonera on yhtiöittänyt verkot ulos
matkapuhelinyksikössä EU directiivien myötä. Elisa
& Saunalahti "ostavat verkkoa" tältä Networks
yksiköltä kuten Cubiot & co. Sama myös DNA: mutta
onnistui jotenkin vetämään DNA Verkot takaisin DNA
Finlandin alle. Tulevaisuutta on Saunalahden
suomessa aloittama MVNO & VNO tulee olemaan
enenmän tulevaisuutta. Radioverkkoa vaihdellaan
parhaimman tarjouksen mukaan, tiedot vain
päivitetään SIM/USIM korteilla OTA päivityksin.
Kaikki kolme, siis elisa, TeliaSonera ja dna omistavat itse omat verkkonsa, ne vain on yhtiöitetty juuri sen direktiivin kanssa mutta todellakin silti emoyhtiöidensä hallussa.
Dna omistaa Dna Verkot Oyn, Elisa omistaa Elisa Networks Oyn (tai mikä sen nimi nyt onkaan), Soneralla on..en muistakaan mikä on Soneran verkkoyhtiön nimi. Mutta jokatapauksessa...jos verkot olisi suoraan emoyhtiön omistuksessa eikä tytäryhtiön kautta, niin vuokraaminen voisi olla vaikeampaa, tai en tiedä vaikeampaa mutta EU voisi puuttua asiaan.
Mitä tulee Saunalahden käyttämään ns. virtuaaliverkkoon mihin viittaatkin, niin voin henk.koht. kokemuksella sanoa että se on paska. se ei vaan toimi niinkuin pitäisi. Paljon paremmin toimii esim. dnan liittymät omassa verkossaan ja elisan liittymät suoraan elisan omassa verkossa, Saunalahdella on sen sijaan on yksi "välikäsi", eli Saunalahti ikäänkuin roamaa vaikka ei roamaakaan mutta kun Saunalahti on oman virtulaaliverkkonsa kautta yhteydessä emo-elisan verkkoon niin tietäähän sen että vaikeuksia se aiheuttaa, mm. yhteyksien pätkimisenä, kenttien katoamisena jne.
"Toi GSM:n alasajo tiedetään kyllä ja se tulee tapahtumaan kaikilla operaattoreilla mutta vasta sitten kun 3G verkot on vähintään yhtä kattavia kuin GSM-verkot on nyt."
MUTTA: 3G/2100 MHz ei ilmeisesti koskaan tule muualle kuin isoihin kaupunkeihin ja joidenkin pienempienkin kaupunkien keskustoihin.
Operaattorien suunnitelman laajentaa 3G koko maan kattavaksi EI perustu 3G/2100 MHz tekniikkaan, vaan 3G/900 MHz tekniikkaan.
Ja 99% myydyistä 3G -puhelimista on sellaisia, joissa on 3G -toiminto VAIN 2100 MHz taajuudella + GSM 900/1800 MHz.
Eli kun GSM lopetetaan, niin 99% puhelimista toimii sen jälkeen vain isoissa kaupungeissa, ja mahd. eräiden muidenkin kaupunkien keskusta-alueella.
Ja tälläkin hetkellä myynnissä olevista 3G -puhelimista suurin osa on sellaisia, joista 3G/900 MHz taajusalue puuttuu.
Hallitus ja eduskunta osoitti jälleen täydellisen tietämättömyytensä telealan asioista kun 3G kytkykauppasäädös sai sellaisenaan jatkoajan jop aiemmin myönnetyn 2 vuoden jälkeen.
Jos eduskunnalla olisi ollut vähänkään asiantuntemusta, olisi säädöstä pitänyt jatkoajan myöntämisen yhteydessä muuttaa siten, että kytkykauppa sallitaan vain niille 3G -päätelaitteille joissa on sekä 3G/2100 että 3G/900 MHz taajuusalue.
Sensijaan 3G/2100 MHz + GSM 900/1800 MHz -puhelimet olisi pitänyt jättää kytkykauppaamisen ulkopuolelle.
Operaattorit siis haluavat itse säästää keskustekniikassa ja tukiasemissa, mutta asiakkaiden oletetaan ostavan jälleen uusi puhelin, kunhan 3G/ 900 ja 3G/2100 Mhz yhdistelmäpuhelimia vaan saadaan aikanaan myyntiin.
Ehkä kenenkään ei kannattaisi nyt ostaa uutta puhelinta, paitsi jos nyt vanha sattuu yllättäen hajoamaan...
SL:n alasajo on jo hyää päätä vauhdissa, ainakin mitä siihen tulee, että uuden potentiaalisen asiakkaan yhteydenottoihin EI viitsitä vastata.
Vastaamattomuudesta paistaa läpi hälläväliä asenne ja se, että ainoastaan raha kiinnostaa.
Viikko sitten jätin SL:n asiakaspalveluun yhteydenoton, jossa kyselin tarkempia tietoja parista tuotteesta/palvelusta, mutta kun ei näytä kiinnostavan, pitää siirtyä seuraavan operaattorin puoleen...